piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czas na „Wigor"

Czas na „Wigor"

Czas na „Wigor"
Data publikacji: 2016-07-20 21:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:34
Wywietleń: 640 144782

Jeszcze do 14 sierpnia samorządy gmin i powiatów mogą się ubiegać o wsparcie w tworzeniu i prowadzeniu dziennych domów dla osób starszych. Oferty w tegorocznej edycji konkursu „Senior-Wigor" należy składać w Urzędzie Wojewódzkim. Program realizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W poprzedniej edycji z możliwości jakie daje program skorzystał w ubiegłym roku np. Szczecin. Dom już działa i służy starszym mieszkańcom miasta. To dzięki temu konkursowi powstała też podobna placówka w Policach. Wprawdzie tamtejszy powiat ostatecznie musiał oddać dotację, bo nie uruchomił domu w wymaganym terminie, ale pierwszy w powiecie dzienny dom dla seniorów uruchomiono właśnie za sprawą tej ministerialnej zachęty.

Ministerstwo na swojej stronie odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące konkursu i zachęca samorządy do aplikowania. Celem tego programu jest wsparcie nieaktywnych zawodowo osób w wieku „60 plus".  W dziennym domu „Senior-WIGOR" można spędzić co najmniej 8 godzin każdego dnia - od poniedziałku do piątku. Do dyspozycji pensjonariuszy są m.in.: sale do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Każdy podopieczny ma tam zapewniony co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie.

Na realizację programu z budżetu państwa przeznaczono 370 mln zł w latach 2015-2020, natomiast w 2016 r. - 40 mln zł.

Samorządy ubiegające się o te środki mogą liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe w utworzeniu placówki - do 80 procent całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. To na adaptację budynku - nie więcej niż 180 tys. zł, i na wyposażenie domu - nie więcej niż 70 tys. zł.

Można też się starać o dotacje na utrzymanie placówki. Dofinansowanie na działalność bieżącą na jednego uczestnika może wynieść do 200 zł miesięcznie.

Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(sag)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Dzienny dom „Senior-WIGOR" powstał w ubiegłym roku m.in. w Szczecinie.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”