Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Czas na „Wigor"

Data publikacji: 20 lipca 2016 r. 21:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Czas na „Wigor"
 

Jeszcze do 14 sierpnia samorządy gmin i powiatów mogą się ubiegać o wsparcie w tworzeniu i prowadzeniu dziennych domów dla osób starszych. Oferty w tegorocznej edycji konkursu „Senior-Wigor" należy składać w Urzędzie Wojewódzkim. Program realizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W poprzedniej edycji z możliwości jakie daje program skorzystał w ubiegłym roku np. Szczecin. Dom już działa i służy starszym mieszkańcom miasta. To dzięki temu konkursowi powstała też podobna placówka w Policach. Wprawdzie tamtejszy powiat ostatecznie musiał oddać dotację, bo nie uruchomił domu w wymaganym terminie, ale pierwszy w powiecie dzienny dom dla seniorów uruchomiono właśnie za sprawą tej ministerialnej zachęty.

Ministerstwo na swojej stronie odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące konkursu i zachęca samorządy do aplikowania. Celem tego programu jest wsparcie nieaktywnych zawodowo osób w wieku „60 plus".  W dziennym domu „Senior-WIGOR" można spędzić co najmniej 8 godzin każdego dnia - od poniedziałku do piątku. Do dyspozycji pensjonariuszy są m.in.: sale do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Każdy podopieczny ma tam zapewniony co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie.

Na realizację programu z budżetu państwa przeznaczono 370 mln zł w latach 2015-2020, natomiast w 2016 r. - 40 mln zł.

Samorządy ubiegające się o te środki mogą liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe w utworzeniu placówki - do 80 procent całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. To na adaptację budynku - nie więcej niż 180 tys. zł, i na wyposażenie domu - nie więcej niż 70 tys. zł.

Można też się starać o dotacje na utrzymanie placówki. Dofinansowanie na działalność bieżącą na jednego uczestnika może wynieść do 200 zł miesięcznie.

Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(sag)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Dzienny dom „Senior-WIGOR" powstał w ubiegłym roku m.in. w Szczecinie.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA