wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Cywilizacyjny skok Stepnicy

Cywilizacyjny skok Stepnicy

Cywilizacyjny skok Stepnicy
Data publikacji: 2015-09-07 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:18
Wywietleń: 3002 18807

Jeszcze dziesięć lat temu Stepnica była tak zwaną wiochą zabitą dechami. Niewiele zmieniał fakt, że położoną nad Zalewem Szczecińskim. Turyści omijali tę miejscowość z daleka, a jeśli tu bywali, to tylko przejazdem w drodze (alternatywnej) nad morze. Wyprowadzali się też mieszkańcy, nie widząc tu przyszłości.

Teraz jest odwrotnie. W czasie tegorocznego lata Stepnicę odwiedzały tysiące osób. Przybywa też mieszkańców, dla których miasto stało się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

Co dało gminie takiego cywilizacyjnego kopa? Ludzki błąd, niejednoznaczność polskiego prawa, a później sądowy wyrok i rozwaga ludzi zarządzających gminą. Stepnica podobnie jak kilka innych gmin w naszym regionie uzyskała zaległy podatek od gruntów pod wewnętrznymi wodami morskimi za lata 2003-2006. W sumie ponad 100 mln złotych.

O zaległe podatki od gruntów pod wewnętrznymi wodami morskimi, które winien gminie płacić Urząd Morski, gmina Stepnica walczyła przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym i Sądem Administracyjnym. Było się o co bić; chodziło w sumie o około 104 mln złotych wraz z odsetkami i opłatą prolongacyjną. Gmina zgodziła się rozłożyć należność na cztery raty.

Przyznać trzeba, że ówczesny wójt gminy (Stepnica była wtedy gminą wiejską) Andrzej Wyganowski sporo ryzykował, kiedy w 2008 roku – w obawie przed przedawnieniem się należności – wydał decyzję o zapłatę podatku za 2003 r. Wówczas jeszcze toczyła się przed sądem sprawa i wcale nie było pewne, że sąd uzna roszczenia podatkowe gminy. W przypadku przegranej gmina musiałaby oddać niesłusznie naliczony podatek wraz z odsetkami. W ówczesnej sytuacji nie byłoby to takie proste.

Spór ostatecznie zakończył się w 2009 roku. Gmina Stepnica w czterech ratach otrzymała ponad 100 mln złotych.

– Te pieniądze z pewnością postawiły nas na nogi – mówi wójt Andrzej Wyganowski, burmistrz Stepnicy. Jestem dzisiaj pewny, że pieniądze te wydaliśmy najlepiej jak można było.

Tekst i fot. R.K. Ciepliński

Więcej w poniedziałkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 7 września 2015 roku

Na zdjęciu: 

Fragment osiedla zbudowanego przez gminę Stepnica. Powstało tu 7 nowych budynków, gdzie zamieszkało ponad 140 rodzin.

Komentarze

ze Stepnicy
No i wygląda na to, że "skok cywilizacyjny" zakończy się dla burmistrza Wyganowskiego w Zakłądzie Karnym: http://nowa-stepnica.x25.pl/2017/07/13/bomba-sprawa-stepnickich-mieszkan-komunalnych-wraca-prokuratury/
2017-08-07 18:00:50
Skok na glówkę
Skok się nie udał Szanowny Panie Redaktorze! Sprawa jest już przedmiotem interpelacji poselskiej: http://nowa-stepnica.x25.pl/2017/06/08/prokurator-moze-posel-da-rade/
2017-06-09 15:01:18
mieszkaniec
Ciekawa jestem gdzie te 7 blokow i 140 rodzin? Wydaje mi się, że liczby są znacznie mniejsze.
2015-10-29 14:54:11
Iwona
Mam pytanie do redakcji, w wydaniu ks z dnia25 września ukazał się kolejny artykuł "Fenomen nowego miasta.Gmina dla młodych". Podpisał go ktoś tylko literą "r". Proszę o informację kto jest autorem? Wygląda na tekst tego samego pana, ale może się mylę.
2015-09-28 11:47:37
śmiechu warte
Skok ale chyba do szamba. Walkę o pieniądze od Urzędu Morskiego zaczął poprzednik A.W. - pan Janusz Połonka. Pan Wyganowski odtrąbił sukces, jakoby to on to zaczął. Natomiast burmistrz zafundował mieszkańcom nowe chodniczki, strażnika miejskiego, buble typu amfiteatr i świetlice, ale obiecał biedronkę - i wydaje mu się, że jest już ok. Szastał kasą na prawo i lewo, a teraz szuka oszczędności. Nie mówię już o nieszczęsnym angielskim w szkole, ale np. o posterunku policji, który czynny jest w określonych porach- a w razie interwencji trzeba czekac na przyjazd policjantów z Goleniowa. Pan burmistrz jako były wojskowy nie boi się pewnie wychodzić wieczorami, ale ja jako kobieta, mam pewne obawy. Szemrane towarzystwo siedzące począwszy od przystanku pks, poprzez ławeczki przy pomniku (chyba właśnie dla nich one powstały).. TRAGEDIA! Bezpieczniej chyba wyjść o w Szczecinie w szaliku lecha ;-) I niech szanowny Pan redaktor przyjedzie do Stepnicy - i zobaczy te cuda o których pisze, na własne oczy - a nie z instrukcji od Wyganowskiego, bo naprawdę żenada. Każdy kto choć raz był w Nowym Warpnie, a potem przyjechał do Stepnicy, widzi jak można bezsensownie przepieprzyć masę pieniędzy! Co do wybudowanego nowego osiedla - pan redaktor powinien zapytać mentora komu i za co przyznawał mieszkanka :-)
2015-09-17 14:03:37
śmiechu warte
Skok ale chyba do szamba. Walkę o pieniądze od Urzędu Morskiego zaczął poprzednik A.W. - pan Janusz Połonka. Pan Wyganowski odtrąbił sukces, jakoby to on to zaczął. Natomiast burmistrz zafundował mieszkańcom nowe chodniczki, strażnika miejskiego, buble typu amfiteatr i świetlice, ale obiecał biedronkę - i wydaje mu się, że jest już ok. Szastał kasą na prawo i lewo, a teraz szuka oszczędności. Nie mówię już o nieszczęsnym angielskim w szkole, ale np. o posterunku policji, który czynny jest w określonych porach- a w razie interwencji trzeba czekac na przyjazd policjantów z Goleniowa. Pan burmistrz jako były wojskowy nie boi się pewnie wychodzić wieczorami, ale ja jako kobieta, mam pewne obawy. Szemrane towarzystwo siedzące począwszy od przystanku pks, poprzez ławeczki przy pomniku (chyba właśnie dla nich one powstały).. TRAGEDIA! Bezpieczniej chyba wyjść o w Szczecinie w szaliku lecha ;-) I niech szanowny Pan redaktor przyjedzie do Stepnicy - i zobaczy te cuda o których pisze, na własne oczy - a nie z instrukcji od Wyganowskiego, bo naprawdę żenada. Każdy kto choć raz był w Nowym Warpnie, a potem przyjechał do Stepnicy, widzi jak można bezsensownie przepieprzyć masę pieniędzy!
2015-09-17 14:00:38
Monika
Nie najlepiej o rzetelelności dziennikarza świadczy pisanie bzdur w oparciu o ładne fotki. Panie redaktorze- o skoku cywilizacyjnym moglibyśmy mówić w przypadku spełnienia KILKU warunków łacznie. Poza zmianą wizerunku miejscowości w Gminie (jedyny aspetk, który Pan wziął pod uwagę) mamy jeszcze: poziom edukacji w gminie (najgorsze szkoły podstawowe w powiecie, brak angielskiego mimo protestów rodziców), dochody mieszkańców- dolna rubryka w tabeli powiatu, koszty utrzymania- te odwrotnie proporcjonalne do kosztów, napływ inwestorów- w sumie zamykający się liczbą ZERO oraz rosnące dochody własne gminy- zjawisko nieznane obecnej władzy. Podszedł Pan do tematu niepoważnie i nieprofesjonalnie. Ale w jednym Panu rację przyznam- jest to duży skok, szkoda tylko że do tyłu....
2015-09-11 14:55:17
matka
Największy SKOK cywilizacyjny w Stepnicy to likwidacja języka angielskiego w szkołach podstawowych w Stepnicy, bo pan burmistrz nie ma kasy. Panie redaktorze weź się pan ogarnij i zapytaj co o tych wySKOKACH zapasionego burmistrza myślą mieszkańcy!!!
2015-09-09 11:08:56
@siedze tu od urodzenia
Tylko ci co siedzą tu od urodzenia uważają bankomat, stację benzynową i brak łomotu pod sklepem za SKOK CYWILIZACYJNY. Niestety jak widać po tym wpisie żaden to skok, mentalność ta sama została.
2015-09-09 08:33:45
siedze tu od urodzenia
stepnickie matoły szumnie zwane opozycją ... zrobią gnoj pod kazda dyskusja - juz nie pamietaja jak po benzyne jezdzily do zarnowa, do bankomatu pko do wolina a po zakupy do goleniowa bo lokalne punkty handlowe mialy marze z kosmosu a w srodku wsi gdzie jest parking biedronki mozna bylo wylapac wpier**** od zapitego towarzystwa i tyle sie tu dzialo. szkoda ze tak nie krzyczeli jak byli w partii albo byli sami czescia wladzy - wtedy nawet nie potrafili sie na ulicy odklonic
2015-09-08 20:43:01
wySKOK
Wielce Czcigodny Pan Redaktor chyba skorzystał z napoju wySKOKokowego przed napisaniem tego artykułu ... ;-)
2015-09-08 19:08:52
z pozdrowieniami
Skok chyba na kasę? https://www.youtube.com/watch?v=5vyz-KXfi30
2015-09-08 13:45:00
Ubawiony
Taaaa. Wyganowski niczym Armstrong na księżycu pierwszy wylądował na bruku. Najszybciej przeżarł 100 milionów i zaczyna oszczędności od dzieci w szkołach. Z braku pieniędzy zlikwidował angielski w szkołach podstawowych!
2015-09-08 13:36:46
mieszkaniec Stepnicy
Koń by się uśmiał. Zwłaszcza te tysiące turystów i atrakcyjność miasta. Panie redaktorze, mieszkańcy Stepnicy proszą o choć trochę rzetelności. Te dane to chyba panu sam Wyganowski dyktował. Dziennikarzy obowiązuje sprawdzenie tego co piszą, a pan nawet nie raczył i oto co możemy przeczytać: Robienie z Wyganowskiego bohatera to wielka przesada, prawda jest taka, że poszedł on w ślady za innymi gminami jak Nowe Warpno i nie był pionierem w wykorzystaniu luki prawnej, jakby się wcześniej obudził to gmina dodatkowo mogła by dostać kilka milionów więcej. A tak przez gapiostwo straciliśmy. Tak myśli tylko burmistrz i jego świta, wielu mieszkańców ma całkowicie odmienne zdanie. Zwłaszcza, gdy już odczuwają skutki nieudolnych rządów. A oto niektóre osiągnięcia obecnej władzy: - likwidacja języka angielskiego w szkołach podstawowych, - brak inwestycji w wodociągi i spowodowane tym podwyżki sięgające blisko 70% za wodę i ścieki, - buble inwestycyjne jak rozwalające się mariny, amfiteatr (siara na całego) - śmierdzące szambem świetlice za miliony w wioskach liczących ledwo ponad 100 mieszkańców - rury azbestowe pod wyłożonymi polbrukiem chodniczkami - hala widowiskowo-sportowa z ogrzewaniem gazowym, bez gwarancji, ale za to z widokiem na jedną bramkę - zarośnięty i nieprzejezdny rowerowy szlak międzynarodowy i można by tak mnożyć.....
2015-09-08 13:18:44
Izka
Panie Ciepliński nie rób pan sobie siary takimi artykułami. Buhahahaha "Skok cywilizacyjny"? A ludzie pchają się drzwiami i oknami. Wystarczy zapytać wielu panu powie, że 100 mln zostało po prostu przeżarte. Ten skok cywilizacyjny to zapewne likwidacja angielskiego w szkołach podstawowych bo gminie żal pieniędzy, a może 50% podwyżki wody i ścieków, albo rozwalające się mariny, na których jeszcze nikt nie zarobił. Świetlice ze sklepami z alkoholem w wioskach gdzie mieszka ledwo ponad 100 mieszkańców za miliony i kilkoro dzieci uczestniczących w zajęciach. Weź się pan ocknij, pojedź porozmawiaj z ludźmi a nie pisz co ci Wyganowski opowie. Ale się uśmiałam!!!!
2015-09-08 12:48:10
Sylwia
Odtrąbiony sukces to oskubanie budżetu z pieniędzy podatnika polskiego. Wzbogacenie się kosztem wydojenia budżetowej kasy to żaden rozwój ani żaden skok cywilizacyjny. Gmina nie ma dalej miesjc pracy, a mieszkańcy nie bogacą się przez własny dochód z pracy rąk. Jak widać gmina żyje na koszt skarbu państwa.
2015-09-07 07:40:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy