Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ćwierćwiecze przyjaźni i rozwoju

Data publikacji: 07 września 2018 r. 19:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:19
Ćwierćwiecze przyjaźni i rozwoju
 

Jubileusz 25-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zachodniopomorskiego oddziału PTSM oraz działalności dwóch schronisk młodzieżowych: Cuma w Szczecinie i Fala w Pobierowie świętowano w piątek (7 września) w szczecińskim Pałacu Młodzieży. - To znakomite lata rozwoju, przyjaźni i współpracy - mówili podczas uroczystości goście z Polski, Niemiec i Norwegii.

- Nie ma dobrego wychowania człowieka bez kilku elementów: dobrze działającej szkoły, ale także kontaktu z rówieśnikami, zwiedzania i poznawania świata. To są elementy, które rozwijają i poszerzają horyzonty młodego człowieka. Tu na pograniczu czujemy w sposób szczególny, jak ważne są kontakty, które niwelują granice - powiedział wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - Umowa Interreg jest bardzo ważna. Zachęcamy organizacje, by liczniej korzystały z możliwości jakie daje PNWM.

Od 25 lat dzięki PNWM co roku tysiące polskiej i niemieckiej młodzieży uczestniczy w wyjazdach edukacyjno-krajoznawczych: ekologicznych, kulturalnych rekreacyjnych, odbywa praktyki po stronie niemieckiej, a dorośli biorą udział w konferencjach, szkoleniach, seminariach. Zachodniopomorskie schroniska młodzieżowe zajmują drugie miejsce w kraju pod względem udzielonych noclegów.

Na obchody jubileuszy przybyli znakomici goście ze Szczecina, kraju oraz zagranicy: Niemiec (Meklemburgia, Brandenburia, Nordmark), z którymi współpraca trwa od ćwierćwiecza oraz Norwegii, z którą zaczyna się  rozwijać. Gratulacje z okazji jubileuszu składał osobiście Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Powołany przez kuratorium oświaty w Szczecinie oddział zachodniopomorski Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w 1993 r. rozpoczął działalność Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Prezesem została kierująca nim do dziś Maria Syrek. W tym samym roku utworzono Szkolne Schronisko Młodzieżowe Cuma w Szczecinie i SSM Fala w Pobierowie. W piątek dyrektorzy obu tych placówek zostali odznaczeni przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza honorową odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego. Złotą otrzymał Zbigniew Jakobsche kierujący Cumą, zaś srebrną - kierujący Falą Robert Bresler. Ponadto złotą odznakę otrzymał Jacek Kowalski, z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Szczecin.

Waldemar Domarańczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wręczył prezes Marii Syrek statuetkę w uznaniu osiągnięć na terenie województwa, kraju i zagranicy. - Jeden srebrny jubileusz to wydarzenie w każdej rodzinie, ale trzy to już pełnia szczęścia. Od 25 lat w krajowym PTSM istnieje struktura do współpracy polsko-niemieckiej, której przewodniczy Maria Syrek. Współpraca znakomicie się rozwija - podkreślił prezes Domarańczyk i wręczył odznaczenia dyrektorom schronisk: Zbigniewowi Jakobsche i Robertowi Breslerowi

Stephan Erb, dyrektor Biura PNWM w Poczdamie powiedział, że dzięki tej współpracy udaje się zrealizować 2,5 tys. projektów rocznie, w których uczestniczy 100 tys. młodzieży z Polski i Niemiec. - Zawsze możemy liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w PNWM w Szczecinie - dodał.

Przedstawiciele ze Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych z Meklemburgii-Pomorze Przednie podkreślali, że tak wielka ilość spotkań, konferencji, praktyk, warsztatów to okazja do wspólnych kontaktów wymiany myśli i doświadczeń w duchu tolerancji. W schronisku przy stole siada muzułmanin, Żyd, Polak, Niemiec, którzy rozmawiają, śmieją się i dobrze czują. - Uczymy się od siebie nawzajem i kształcimy młodzież, która dzięki temu będzie umiała żyć w zjednoczonej Europie.

- Jedenaście lat temu Polska weszła do strefy Schengen, granica pomiędzy RFN i Polską przestała istnieć. Wiele się zmieniło, nauczyliśmy się żyć obok siebie, uczymy się swoich języków nawzajem. Bardzo się cieszę, że ta współpraca dotyczy najmłodszych, ale i starszych pokoleń - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Prof. Svein Larsen, prezes Norweskiego Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych przyznał, że schroniska na całym świecie goszcząc młodzież z wielu różnych krajów, działają w myśl idei pokoju i zrównoważonego rozwoju. W ten sposób zajmują się przyszłością całego świata.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA