sobota, 08 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku?

Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? [GALERIA, FILM]

Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku?
Data publikacji: 2019-04-07 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 5988 384598

Dwanaście osób rannych, kilkugodzinny paraliż komunikacyjny nie tylko w centrum Szczecina, zmiażdżone kabiny autobusu i tramwaju, to skutki wypadku do jakiego doszło w piątkowy poranek w samym centrum Szczecina. Na szczęście motornicza, o której początkowo mówiono, że jest najciężej ranna, w godzinach popołudniowych opuściła szpital. To, że nie tylko nikt nie zginął, ale nawet poważnienie nie ucierpiał, to cud.

- Możemy jedynie powiedzieć, że doszło do zderzenia autobusu i tramwaju, w wyniku czego obrażenia odniosło 12 osób - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik miasta ds. dróg i transportu miejskiego. - Przyczyny tego wypadku wyjaśni policja.

Na miejscu zabezpieczono monitoring, który zostanie poddany analizie. Powinno to pomóc w wyjaśnieniu wszystkich okoliczności.

Na razie wiadomo jedynie, że ok. godz. 6.50 tramwaj linii 3 ruszył z przystanku przy Bramie Portowej w kierunku pl. Żołnierza Polskiego. W chwili, gdy zjeżdżał ze skrzyżowania, niemal czołowo wjechał w niego autobus linii B, który ruszył w kierunku prawobrzeża. Nie wiadomo, który z prowadzących - 35-letnia motornicza z ponad rocznym stażem pracy, czy 28-latek, który od 5 lat prowadzi autobusy, zignorował sygnalizację świetlną. Na razie nie wiadomo także, dlaczego kierowca ruszył, mimo że nie mógł nie widzieć jadącego z naprzeciwka tramwaju. Skutek był taki, że kabiny obu pojazdów zostały niemal zmiażdżone, a oprócz prowadzących pojazdy obrażenia odniosło 10 pasażerów. Utrudnienia w ruchu wystąpiły na 16 liniach autobusowych i tramwajowych, a na dojeździe do centrum z każdej strony tworzyły się kilkukilometrowe korki.

Ruch na głównym skrzyżowaniu Szczecina całkowicie udało się udrożnić o 9.35. ©℗

Tekst i film: Tomasz Tokarzewski

Fot. Ryszard Pakieser

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku? Cud przy Bramie Portowej. Co wiadomo o wypadku?

Komentarze

,,Młody" dużego.
Taka jest prawda że,, punkt widzenia zależy od, punktu siedzenia"dotyczy to komentarzy. Ok. Ale, tak od siebie, miałem przyjemność i obowiązek jeździć jako kierowca ciężaróweki w wojsku następnie WSPR,a jako kierowca autobusu przez wiele lat w Szczecinie i zgadzam się z opinią Hubi.Jedżąc teraz tzw.,,TIR"-em jest coraz gorzej(!) Zostawiając wolne miejsce przed przejściem dla pieszych i(lub) skrzyżowaniem przeważnie ktoś,, mądry? " musi się wepchnąć.Życzę każdemu z nas kierowców uśmiechu na codzień, a, przede wszystkim dystansu i najlepiej zacząć od Siebie.
2019-05-31 14:11:45
Do Jas
Tzn ze najwyższa pora przeorganizować światła tak aby wydzielić na 10 sekund skręty. Ułatwiło by to tez jazdę liniowej 12. No chyba ze czekają z zaplanowana przebudowa całego placu (tylko kiedy to nastapi?), gdzie mają byc skręty we wszystkich kierunkach.
2019-04-08 14:21:23
Jas
@aj,@gość:To dotyczy zjazdów do zajedni Golęcin (3,12) ,kursy po 20:00 ,z pl.Rodła jadą w prawo w stronę Matejki w czasie gdy pieszy ma zielone i musi uciekać a pan motorniczy tylko patrzy aż samochody przejadą ,tak jest codziennie, do czasu jak kogoś rozjedzie, nie może mieć zielonego i tramwaj i pieszy.Zgłoście to do zditm i innych służb,albo niech media się zainteresują.
2019-04-08 10:24:58
Gość
Na placu Rodła tramwaje, skręcające z al. Wyzwolenia w prawo, notorycznie wjeżdżają na przejścia rozganiając pieszych mających zielone światło. Może czas się temu przyjrzeć?
2019-04-08 09:11:27
@aj
Na pl. Rodła to jest nagminne.
2019-04-08 08:44:50
brak konkretów
ten artykuł to odgrzewane kotlety a nie cud.
2019-04-08 00:32:06
do Hubi
a czy kiedykolwiek i gdziekolwiek widziałeś patrol drogówki na Placu Kościuszki , Bramie Portowej , Placu Zwycięstwa i wielu innych skrzyżowaniach w godzinach szczytu żeby interweniowali wlepiając taki mandat kierowcom że oduczy się jeden z drugim zanim wjechałby na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu ??
2019-04-07 23:07:08
Hubi
Często tramwaj "nie wymusza pierwszeństwa" lecz musi opuścić skrzyżowanie, bo kierowcy nagminnie blokują torowiska tłumacząc się, że nie mogli opuścić skrzyżowania. A przecież w kodeksie drogowym jest wyraźnie napisane, że nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie, gdy nie można go opuścić.Na logikę: tramwaj wiezie dziesiątki pasażerów, a kierowca jedzie przeważnie sam. Proszę policję o częstsze interwencje w sprawie blokowania przez samochody torowiska. W Niemczech kierowców nauczono, myślę,. że w Polsce jest to też możliwe.
2019-04-07 21:39:19
xxx
Bardzo często tramwaj lini 5 wymusza pierwszeństwo przy skręcie w jagiellońska z boh wawy. Nie może opuścić skrzyzowania bo ktos stoi na przejezdzie ale rusza. Za chwilę jadący Jagiellońska mają zielone i nagle mają na swojej drodze tramwaj nr 5.
2019-04-07 20:34:03
aj
Dziś na pl. Rodła motorniczy wymusił na pieszych pierwszeństwo. Mimo zielonego światła dla pieszych, z pełnym impetem wjechał na przejście, przeganiając przechodniów. Nawet nie użył sygnałów ostrzegawczych. Ludzie skakali jak sarenki. Spieszył się? W niedzielne popołudnie przy minimalnym ruchu ciężko było wjechać czy przejechać skrzyżowanie? Nie to brak zdrowego rozsądku.
2019-04-07 18:46:01
@mkm
Kierowca autobusu nie ma pasów bezpieczeństwa bo przepisy Ust. o RD to okrślają , durna kapusto
2019-04-07 18:36:50
;/
Podanie stażu i płci wystarczy, reszta jest zbędna.
2019-04-07 18:23:12
mkm
Jaki cud co wy tu bredzicie, złamanie kilku żeber u paru osob to tez nic sie nie stało?!kto za to zapłaci kierujacy czy zditm czy podatnicy?,kierowca pewnie bez pasów jechał bo po co ,a motorniczy nawet takich nie posiada.
2019-04-07 18:00:15