Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Co z tym bobrem? [FILM]

Data publikacji: 29 lutego 2016 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Co z tym bobrem?
 

To brzmi jak żart, ale nim nie jest. Przy rondzie Gierosa może się wkrótce pojawić znak drogowy ostrzegający przed... bobrami! Okazuje się bowiem, że właśnie w tym rejonie Gumieniec coraz częściej się pojawiają te - objęte ścisłą ochroną gatunkową - zwierzęta.


W wielu ośrodkach w kraju znają go tylko z książkowych ilustracji lub filmów przyrodniczych. Tymczasem w Szczecinie dawno zyskał status... zwierzęcia miejskiego. Mowa o bobrze, którego cała rodzina zamieszkała niedawno na terenie tzw. stawku na Gumieńcach (działka 74/9 w obrębie 2111).

- Bobry migrują i przemieszczają się ciekami wodnymi znajdującymi się w okolicy. W zeszłym roku na Bukowej zaczęły pojawiać się przez nie uformowane tamy - mówi radny Michał Wilkocki (Bezpartyjni) i zwraca się do prezydenta Szczecina z zapytaniem o możliwość montażu w okolicy Ronda Gierosa znaku sugerującego... zwolnienie przed bobrami.
Szczecin w ten sposób już ostrzega kierowców przed żabami, sarnami i dzikami, a w Polsce tego typu znaki sugerują zachowanie ostrożności w miejscach występowania np. borsuków, łosi, żubrów, rysiów, niedźwiedzi, jeży, wiewiórek, nawet pawi.

Czy znak ostrzegający przed bobrami pojawi się w sąsiedztwie ronda Gierosa? Prezydent ma siedem dni, by merytorycznie odpowiedzieć na zapytanie radnego.

* * *

Bobrze familie żyją nie tylko na Gumieńcach. Mieszkają na wyspach ujścia Regalicy: Dębinie i Czarnołęce. Ich nory spotkać możemy również w Płoni. Zanim na Wyspie Grodzkiej zaczęła się budowa portu jachtowego, także tam - niemal w sercu miasta - mieszkała bobrza rodzina.

(an)

Fot. MW/Dariusz Gorajski

Ostrzeżenie przed bobrami? Zapytanie w tej sprawie właśnie złożył radny Michał Wilkocki (Bezpartyjnni). Na dowód załączył link do filmu z ostatniej "bobrzej wycieczki" , którą nagrał mieszkaniec Gumieniec 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

anycrim
2016-03-09 23:12:19
schwytać i wywieść w miejsce gdzie nie będzie tak odczuwalne niszczenie drzew
Bóbr
2016-02-29 09:58:01
Dobra, dobra, a gdzie zdjęcie bobra? ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA