wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Co czwarte szczecińskie dziecko za dużo waży...

Co czwarte szczecińskie dziecko za dużo waży...

Co czwarte szczecińskie dziecko za dużo waży...
Data publikacji: 2018-03-05 14:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Wywietleń: 1425 316797

Ponad 2,6 mln złotych Szczecin przeznaczył na profilaktykę zdrowotną skierowaną do uczniów podstawówek. Do 2020 roku ma z niej skorzystać ponad 31 tysięcy dzieci. Niektóre programy już funkcjonują, inne dopiero mają startować. Sztandarowy dotyczy przeciwdziałania otyłości wśród 8-latków. Już działa. A pierwsze wyniki obnażyły, że jest czemu przeciwdziałać - co czwarte dziecko z tej populacji ma nadwagę lub otyłość.

To właśnie realizatorzy "Odważnej ósemki" przecierają szlaki w szczecińskich szkołach innym programom profilaktycznym. Współpracują w nim: Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Szczeciński oraz szpital kliniczny przy ul. Unii Lubelskiej (SPSK 1) w Szczecinie.

- Chcielibyśmy objąć tym projektem wszystkie 8- i 9-latki, czyli ponad 11,5 tysiąca dzieci - opowiada dr hab. Elżbieta Petriczko z SPSK nr 1 w Szczecinie. - Jest on realizowany od 1,5 roku. W tej chwili zbliżamy się do około 5 tysięcy uczniów poddanych analizie w etapie przesiewowym. Te, u których stwierdzono nadwagę i otyłość, są kierowane do drugiego etapu - specjalistycznego. Etap specjalistyczny trwa rok i składa się z 4 spotkań, z 4 specjalistami: lekarzem (diabetolog, endokrynolog albo specjalista pediatra), dietetykiem, psychologiem i specjalistą aktywności fizycznej. Staramy się też, aby ta grupa, która znajduje się w etapie specjalistycznym (i nie tylko), mogła skorzystać z bardzo szerokiej oferty edukacyjnej, skierowanej do całych rodzin. Mamy warsztaty tylko dla dzieci, spotkania tylko z rodzicami, albo z całą rodziną, wydarzenia sportowe. To także edukacja dotycząca zmiany sposobu żywienia dzieci w szkołach, kierowana do osób odpowiedzialnych za ten aspekt.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 5 marca 2018 r.

 Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: Koordynatorki "Odważnej ósemki" w piątek prezentowały (m.in. przed dytektorami szczecińskich szkół) założenia i pierwsze wyniki programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród 8-latków. Od lewej: dr Joanna Ratajczak i dr Elżbieta Petriczko.

 

 

 

 

Komentarze

Bo...
Najgorszy jest tluszcz i slodycze czyli Cukier oraz siedzenie godzinami... przy TV filmach, grach czy Laptopie, czyli za malo Sportu i aktywnosci fizycznej... a trzeba tego minimum ok. 1-na godzine dziennie !!
2018-03-05 23:55:29
Z powyzszego Foto wziete...
A jesli Orzel i Szczecinski PO-WI-NIEN miec Korone, to dlaczego te 3-y Komunistyczno/PO-stkomunistyczne na Jasnych Bloniach w Parku Kasprowicza... Koron nie maja ??? Nie mowiac juz o tym... by mialy i tam w Parku "wisniowy" kolor !!!
2018-03-05 22:47:55
Apolonia
Może więcej zdrowych rzeczy w sprzedaży przydałoby się w sklepikach szkolnych. I regularne porady dietetyka w szkołach.
2018-03-05 18:08:27
Otyłość szkodzi
Cóż, o skutkach otyłości zawsze nie za dużo wiedzy, polecam dokształcanie się jak bardzo otyłość szkodzi na całe życie (!) chociaż dorosłym wydaje się że dziecko z tego wyrośnie... Otyłość to szkoda na ciele i psychice. Szkoda nieodwracalana. https://www.tatento.pl/a/961/nadmiar-kilogramow-zagraza-zdrowiu-i-zyciu-twojego-dziecka
2018-03-05 16:22:58
anorektyczka
chcialabym utyc ale nie moge
2018-03-05 16:06:44
kto ma
za dużo bułek.
2018-03-05 15:16:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie