Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Choinka rozświetliła szczeciński zamek [GALERIA]

Data publikacji: 2022-12-05 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-06 10:49
Choinka rozświetliła szczeciński zamek
Fot.: Ryszard PAKIESER  

Mierzy prawie 10 m wysokości i stoi na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W poniedziałek po zmroku (5 grudnia) rozbłysła świątecznymi lampkami. Tego akcentu nie mogło zabraknąć mimo kursu na oszczędzanie prądu, ale inne zamkowe iluminacje z racji energetycznego kryzysu będą za to eksponowane krócej niż to bywało w minionych latach.

Efektowne świąteczne drzewo i 35 mniejszych choinek, które teraz zdobią otoczenie zamku, przekazała - podobnie jak w latach minionych - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Na elewacjach budowli mienić się będą oczywiście - jak zwykle - także płatki śniegu, a na zamkowej wieży dzwonów pojawiać się będzie Święty Mikołaj w saniach z zaprzęgiem reniferów, ale tylko w ściśle wyznaczonej porze. To specjalne oświetlenie zarówno w czasie jarmarku, jak i w całym okresie świątecznym będzie wyłączane o godzinie 22 (w dni powszednie), w weekendy - o godzinie 23.

Bramę wejściową u zbiegu ulic Korsarzy i Rycerskiej zdobi - jak zawsze - także świetlna kurtyna. Na głównym dziedzińcu oprócz choinki podświetlanych akcentów jest więcej, w tym fotel św. Mikołaja, pasące się na trawniku pod drzewem dwa renifery, pakunek imitujący prezent oraz prostokąty z ledowymi lampkami w kolorach niebieskim i zielonym.

W symbolicznym odpaleniu choinkowych lampek tradycyjnie już wziął udział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Tym razem wraz z nim w świąteczny klimat wprowadzili zgromadzonych w tym czasie na zamkowym dziedzińcu młodzi artyści z chóru „Voci Veloci” Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie, pod dyrekcją dr Agaty Czekalińskiej. Wykonuje on utwory a’cappella pochodzące z różnych epok, muzykę wokalno-instrumentalną oraz współczesne aranżacje znanych standardów muzyki rozrywkowej. Od 2007 roku chór wystąpił w ponad 150 koncertach, festiwalach i innych wydarzeniach artystycznych.

Zespół wrócił z zakończonego dopiero co Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Bratysławie z tytułem zwycięzców. W jego wykonaniu w świetle choinkowych lampek i przy zimnych ogniach rozbrzmiały m.in. takie kolędy, jak „W żłobie leży", „Dzisiaj w Betlejem" i „Przybieżeli do Betlejem pasterze".

Symboliczne włączenie choinkowych lampek to zaproszenie na kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbywał się będzie na zamkowych dziedzińcach od najbliższego piątkowego popołudnia (9 bm.) do wieczora w niedzielę (11 grudnia). W programie m.in. koncerty, spektakle, konkursy, pokazy lodowych rzeźb i mnóstwo innych atrakcji. W Zachodniopomorskiej Alei Smaków będzie można skosztować regionalnych produktów i je kupić. Będzie też zagroda z prawdziwymi renifera, karuzela wenecka, fotobuska, a nadto organizatorzy szykują romantyczny zakątek „pod jemiołą”. ©℗

(M) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pablos
2022-12-07 10:59:37
Drzewa tak, czy siak się wycina. Jeśli jedno z nich z lasu do tartaku pojedzie okrężną drogą przez zamkowy dziedziniec, to do żadnej "zbrodni na klimacie" nie dojdzie. A światełka? Zapewne ledowe, zużyją tyle energii, co kot napłakał. Ciekawe czy to dociera do "zielonego umysłu" :-)
Młodzież
2022-12-06 17:42:16
Patrzymy i nadziwić się nie możemy. Proponujemy wioskę w czarnej Afryce. Przypadkowy busz wszędzie i brak elektryczności. Czarna rozpacz gwarantowana.
Szczeciniak
2022-12-06 17:17:08
@zielona siła proponuje przeprowadzić się do domku w lesie. ciemno i drzewa wkoło. A ludziom w dużym mieście daj spokój i nie próbuj narzucać swoich chorych pomysłów. W mieście mają być świąteczne iluminacje i zagospodarowana, wypielęgnowana zieleń.
Entuzjasta świąt
2022-12-06 10:19:45
Wciąż za mało. Patrząc jak wyglądają duże miasta w Europie i na świecie, powinniśmy czerpać przykład z zamku. To w końcu najpiękniejsze ze świąt!
Ewa
2022-12-06 09:02:28
Bardzo ładnie! Jak najwiecej iluminacji świątecznych. Coś pozytywnego w tej szarudze i depresyjnym klimacie. Brawo Zamek!
@swiatełka
2022-12-05 23:04:18
A gdzie ty masz podwórko? Na zamku są historyczne dziedzińce, na których bruk zawsze był nierówny. A zużycie prądu jak najbardziej sensowne i przez mieszkańców i turystów oczekiwane!
@zielona
2022-12-05 23:02:03
Szok, że takie bzdury wypisujesz. 85% Polaków w ostatnim badaniu ankietowym życzy sobie iluminacji świątecznych w miastach. Szczególnie przy tal paskudnym, depresyjnym klimacie jaki mamy. Bardzo pięknie jest zamek rozświetlony. Tak samo dobrze, że zlikwidowano już większość tych przypadkowych chaszczy na skarpie. Przynajmniej widać zamek. Powinien być jeszcze mocniej podświetlony na codzień. Chcesz ciemności i buszu to wyprowadź się do lasu. Młodzież chce uporządkowanego, oświetlonego miasta.
światełka
2022-12-05 20:49:33
prąd zużywają bez sensu a nie chcą porządnego bruku na podwórku położyć.
Zielona Siła
2022-12-05 19:57:54
Wycinka drzew to zbrodnia na klimacie jak też zbędne oświetlenie zwiększa ślad węglowy. I na to patrzy młodzież! Szok!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA