Środa, 29 listopada 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Chcą uhonorować pomnikiem Piotra Zarembę – pierwszego prezydenta Szczecina

Data publikacji: 14 czerwca 2019 r. 19:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Chcą uhonorować pomnikiem Piotra Zarembę – pierwszego prezydenta Szczecina
 

Zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pierwszego Polskiego Prezydenta Szczecina Profesora Piotra Zaremby. Inauguracyjne posiedzenie odbyło się w sali senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Komitet stawia przed sobą cel odsłonięcia pomnika 5 lipca 2020 r., w 75. rocznicę przejęcia Szczecina przez Polskę.

Rolę gospodarza inauguracyjnego posiedzenia komitetu przyjął na siebie rektor ZUT prof. dr hab. inż. Jacek Wróbel, który przywołał naukowy dorobek profesora Zaremby oraz jego działania na rzecz stworzenia w Szczecinie środowiska naukowego. Profesor Zaremba był inicjatorem utworzenia w Szczecinie zaraz po wojnie Szkoły Inżynierskiej, a w połowie lat 80. był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu Szczecińskiego. Był związany z Politechniką Szczecińską, był profesorem na Wydziale Budownictwa i Architektury; pełnił funkcje dziekana i rektora, był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Był współtwórcą polskiej szkoły planowania przestrzennego. Prowadził wykłady na uczelniach w kilkudziesięciu krajach.

– Piotr Zaremba zasługuje na to, by pomnikiem uhonorować jego wielką osobowość. Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie do przewodniczenia temu spotkaniu – mówił rektor ZUT. Warto przy okazji podkreślić, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele innych szczecińskich uczelni, a w opracowanie projektu zaangażowali się wykładowcy Akademii Sztuki.

Z inicjatywą budowy pomnika wystąpiło Stowarzyszenie Menedżerów Seniorów oraz przedstawiciele środowisk szczecińskich pionierów. Prezes Stowarzyszenia Zbigniew Puchalski, wieloletni redaktor naczelny Polskiego Radia Szczecin, zwrócił uwagę na fakt, że 75. rocznica przejęcia przez Polskę Szczecina to doskonały moment upamiętnienia tej zasłużonej dla miasta osobowości, a jednocześnie hołd złożony wszystkim, którzy to miasto odbudowywali i zagospodarowywali.

– Żyją jeszcze ludzie, którzy znają z autopsji profesora Zarembę, człowieka, który sprawdził się w wielu rolach – jako prezydent Szczecina, jako naukowiec. W czasie, kiedy trwały jeszcze walki o Berlin, on jako pierwszy wywiesił polską flagę na gmachu urzędu przy obecnych Wałach Chrobrego. W imieniu Polski przejmował Szczecin w polskie władanie w dniu 5 lipca 1945 r. Przeprowadził wielką operację zagospodarowania miasta. Z pasją dokumentował historię pierwszych lat powojennego Szczecina. Dzięki jego zaangażowaniu Szczecin stał się mocnym ośrodkiem naukowym i intelektualnym – mówił Zbigniew Puchalski.

Regulamin Komitetu Budowy Pomnika przedstawił prof. dr hab. Stanisław Flejterski. Środki na budowę pomnika będą pozyskane ze zbiórki od osób prywatnych i firm. Koszt budowy szacowany jest na ok. 150 tys. zł. Nierozstrzygnięta na razie pozostaje kwestia lokalizacji. Inicjatorzy budowy pomnika wystąpią z wnioskiem do władz samorządowych o udostępnienie na ten cel miejsca. W grę wchodzą jednak również tereny pozostające poza gestią władz miasta.

Inicjatorzy budowy pomnika zdają sobie sprawę, że pomysł będzie wywoływał kontrowersje. Żyjemy w czasach wielkiej polaryzacji społeczeństwa. Jak ujął to prof. Flejterski, „Trwa wojna o pamięć”. Poza rzeczowymi głosami w dyskusji pojawią się hejterzy.

Profesor, prezydent Zaremba działał w określonym otoczeniu społeczno-politycznym. Wstąpił do PPR, był członkiem PZPR. Od jego śmierci minęło ponad ćwierć wieku. Na tę inicjatywę trzeba spojrzeć jak na wyraz hołdu złożonego ludziom, którzy zagospodarowywali miasta po wojennej pożodze.

– Żyjemy w czasach, kiedy każda tego typu inicjatywa mobilizuje przeciwników. Niepodjęcie tej próby na 75-lecie polskiego Szczecina byłoby grzechem. To nie jest uhonorowanie Polski Ludowej, to ukłon w stronę dziedzictwa narodowego – mówił prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski.

Podczas spotkania społecznego komitetu budowy pomnika wybrano prezydium, które pokieruje jego pracami.

Tekst i fot. Andrzej ŁAPKIEWICZ

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zofia
2019-06-25 10:17:30
Jestem porażona bezmyślnym hejtem w stosunku do Profesora. Chciałam przypomnieć, że to był jedyny ze Szczecina członek rzeczywisty Polskiej Akademi Nauk. Twórca studiów podyplomowych dla krajów III Swiata w zakresie planowania przestrzennego. Wykładowca w powyższym zakresie na kilkudziesięciu uniwersytetach świata. Do tego patriota szczeciński. Wiele dla miasta zrobił i potrafił potrzeby miasta i województwa właścicwie reprezentować. Jak ktoś ma jeszcze wątpliwości, to proszę niech przeczyta dwie Jego książki: Dziennik 1945 oraz Wspomnienia Prezydenta Szczecina 1945-1950 oraz odpowie sobie na pytanie - czy mnie byłoby na taką organiczną pracę odbudowy i walki o to miasto, jaką on wykonał stać?!!!
???
2019-06-18 07:49:56
jak to było na pewnym wiecu ?k.... i z.... ?czy to nie aktualne lub nie dotyczy tych ktorzy pracuja dla jedynej slusznej partii ?>buahhaha
@Cegielka dla pomnika
2019-06-16 11:10:09
Dodać jeszcze należy: gorliwy niszczyciel gmachu teatru miejskiego i twórca pegeerowskiego osiedla w sercu starówki. Powiedzmy sobie szczerze, kto bez poparcia komunistów i bez ścisłych kontaktów z nimi, mógł zostać prezydentem dużego miasta, startując z pozycji podrzędnego urzędnika miejskiego w Poznaniu.
Cegielka dla Pomnika
2019-06-16 08:48:18
na pomniku napisać To On Zlikwidował Nabrzeże w Szczecinie i Odciąl Miasto w ten sposòb od Odry - zrobił to zainspirowany Radziecką Architektura Moskwy, gdzie dla Ukochanego Przywòdcy Narodòw Generalsimusa Stalina zrobiono szybkie przejazdy przez miasto by ten sposob nie tracil czasu na podroz przez Moskwe i by nie mozna bylo dokonac zamachu Stalina, bo na zbyt szerokich bulwarach nie mogl sie ukryc zamachowiec
Profesor Politruk i członek PolitBiura PZPR oraz KPZR Szpitala ul.Broniewskiego Szczecin
2019-06-16 08:41:14
a może to chodzi o jakiś grant naukowy lub tytul belwederski? może ta aktywnośc pomnikowa to moze jakas nagroda dla niby altruistycznych inicjatorow? posel Zaremba to potomek profesora Zaremby(ktory byl najlepszym prezydentem Szczecina po 1945, czy na tyle dobrym by stawiac mu pomnik? ) czy ta sprawa pomnikowa to nie czysta polityka?
Baran Pospolity pragnący być osłem
2019-06-16 08:26:03
ja propnuje by zajeto sie uslugami socjalnymi w Szcz.i dziurami w chodnikach - takie pomniki nie upiekszaja miasta, jest to kolejna rzecz budzaca watpliwosci oraz kosztujaca czas i pieniadze ----państwo inicjatorzy zrőbcie coś dobrego po prostu a nie pustą propagandę, przecież pracownicy uczelni moga cos robić społecznie a nie wymyślać takie rzeczy....o wątpliwej wartości dydaktycznej, APELIJE O ZAJĘCIE SIĘ CZYMȘ BARDZIEJ UŻYTECZNYM,POSZUKAJCIE SOBIE LEPSZEGO CELU NIŻ PROPAGOWANIE RZEŹBIARSTWA, DOBRA SZTUKA SIE SAMA PROMUJE....bez kanapowych działaczy samouznających się centrum mòZgowym miasta zamieszkującego przez plemię Polan zamieszkujacych dawne tereny Reichu i wyjeżdżających do pracy na tereny dawnego cesarstwa niemieckiego i zastawiających się co ze sobą zrobić dalej....
artemor do mgr (może też inz )
2019-06-15 18:58:39
Skoro tak dużo wiesz to chyba robisz w IPN. Wyjaśnię ci znaczenie twojego zdobytego za komuny tytułu MGR INŻ Morzesz Gówna Robić I Nieźle Żyć, a od tyłu to jest Żebyś Nie wiem I ak Robił Gówna Masz.
Szczeciniak
2019-06-15 18:53:02
Pewnie dać towarzyszowi pomnik! Wystarczy spojrzeć na dzieła typu: pegeerowskie osiedle zamiast klimatycznej starówki, autostrada donikąd wzdłuż Odry zamiast bulwarów z nadbrzeżnymi kamienicami, klepisko zamiast pięknego teatru. Pomnik należy mu się jak psu zupa!
@mgr
2019-06-15 18:49:08
Skład komitetu taki, że pewnie międzynarodówkę odśpiewują, a bycie w komitecie jest dla nich bezcenne. Nieważne czy to komitet wojewódzki partii nieboszczki, czy kacyka, niszczyciela archiktektury naszego miasta.
mgr
2019-06-15 15:26:18
Ciekawy skład komitetu, są również byli członkowie PZPR, jeden TW.
artemor
2019-06-15 13:28:29
Boli was to, że tytuły naukowe macie jak hobbit dzięki komunie za darmo? Teraz wasze dzieci robią tytuły naukowe za waszą kasę zrobiona dzięki komunie. Opamiętania się mohery.
mieszkaniec
2019-06-15 13:27:52
Jak czytam te różne teksty obrazające rodziców i dziadków. To wychowanie tego trzeciego pokolenia w Szczecinie pozostawia wiele do życzenia. Myślę że te ujemne oceny pochodzą od wrogów Polski.Bo przecież Profesor poznaniak absolwent politechniki lwowskiej, przyjechał tu w 45 roku budować nasz dom wygnańca.A mówienie że w Polsce tylko do 2019 byli komuniści .Świadcz że te obrazliwe teksty pochodzą od osób które znają nasz język ale niestety Polskość tego miasta im przeszkadza
Kowariczłu
2019-06-15 11:12:22
Tak się tworzy mity i legendy. Honorowanie notabli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest bardzo złym pomysłem.
SromotnikBezwstydny
2019-06-15 10:11:05
"..Piotr Zaremba zasługuje na to, by pomnikiem uhonorować jego wielką osobowość..." Podpisuję się oburącz pod tymi słowami Pana Rektora!!! Jedna z najwspanialszych inicjatyw ludzi n o r m a l n y c h!!!!!
Stefan
2019-06-15 09:52:22
"Przeprowadził wielką operację zagospodarowania miasta." a polegała ona na sukcesywnym wyburzaniu zachowanych w dobrym stanie budynków (Koncerthaus, teatr miejski, etc) i większych obszarów zabudowy (np. pomiędzy ulicami Matejki a Odzieżową) na cele materiałowo - techniczne odbudowującej się Warszawy. Była to zaiste wielka operacja zagospodarowania miasta. Pytanie tylko jakiego ?
artemor
2019-06-15 09:08:49
Ludzie! Wam przeszkadza wszystko co jest POST KOMUNISTYCZNE. Jak to pisał Steven King "świat poszedł naprzód ". To że wasz ulubieniec marszałek pilsudski był agentem abwehry wam nie przeszkadza, a ze JP 2 zamiatal pedofilię pod dywan wam nie przeszkadza? Widać wszyscy jesteście podanymi wielkiego inperatora hobbit i kurdupel z Żoliborza wami rządzi?
Dyzio Marzyciel
2019-06-15 05:19:45
Przypominam o koniecznosci postawienia pomnika za życia kolejnych prezydentòw czyli p. Sochańskiego i p. Krzystka - ilośc pomnikòw przemieni miasto tylko w co?
Wieli Wstyd - dla miasta
2019-06-14 23:28:14
Od 5 lipca 1945 roku minely juz 74 lata... a Komuna z PO-stkomuna - ma sie w Szczecinie jeszcze "dosc dobrze" !!
Heniek
2019-06-14 23:00:32
Kiedy Ci wszyscy agenci komuniści nabiorą trochę pokory i przestaną nas raczyć swoimi sowieckimi pomysłami? Pomnik powinien należeć się osobie nieskazitelnej, nie związanej z agenturą, władzą bolszewicką, dbającą o rozwój danego terenu, a nie niszczącą tkankę miejską. Zdecydowane nie dla pomruków komuchów!
Dobra idea
2019-06-14 22:49:19
Budować ze składek. żaden budżet obywatelski bo to tez z naszej miejskiej kasy. Jak ktoś chce Jarzyny, niech zrobi zbiórkę
Kalafior
2019-06-14 22:43:38
Plac Adamowicza, pomnik towarzysza Zaremby, Jarzyny i wybiegi dla psów na każdym skwerze. Dziwne się robi to miasto.
krzychu
2019-06-14 21:59:18
A co z budową pomnika Krzysztofa Jarzyny? Projekt wygrał budżet obywatelski i ciiszzzzza.
:)
2019-06-14 21:53:41
TW Albert też chce :D
Jazon
2019-06-14 21:48:05
Jestem za! Byłem studentem pana profesora, wspaniały człowiek.
@Tak dla porównania
2019-06-14 21:41:01
Serio? Już wybrali prezesa? Za PO nawet nie szukali, bo stocznię zlikwidowano.
jab
2019-06-14 21:37:07
A co z pomnikiem Marszałka Piłsudskiego? Już Miasto zapomniało?
Tak dla porównania
2019-06-14 21:00:47
Dzisiaj żeby zostać choćby prezesem stoczni, trzeba wstąpić do PiS-u
cxi
2019-06-14 20:58:44
A ja posiadam zachowany list od prof. Piotra Zaremby z 27 czerwca 1986 r. (to już 33 lata), zawierający w 3 punktach stanowisko Profesora w sprawie bezpośredniego połączenia Polic z Goleniowem oraz przekroczenia Zalewu Szczecińskiego tamą i estakadą w Nowego Warpna do polskiej części wyspy Uznam. Profesor wskazał, że czyni w tym zakresie starania od 1945 r. i oświadcza"....będę to czynił nadal".
historia
2019-06-14 20:42:34
Proponuje na Placu Zolnierza. Miejsce jest jeszcze NIE zajete przez..... Jestem ciut mlodsza od Pana Profesora ale w tamtych czasach to bylo "pieklo,rabunki, zwaly gruzow, i cala Polska przyjezdzala na tzw. szaber!!! i wywozili wszystko!!Czas byl OOOOOOOkropny. Nie zycze nikomu tego co Pan Profesor odwazyl sie przejac i doprowadzic do rownowagi. To byl NIEBYWALY "Majster-sztik" aby zakonczylo sie tak dyplomatycznie w tamtym czasie.!!! Ten CZLOWIEK ODWAZYL SIE USTANOWIC POLSKE NA ( i ZA ODRA ) Dzis NIKT tego NIE pamieta, ale pisac brzydko to niektorzy potrafja, chyba urodzili sie do tego i tylko!!! To tak do przypomnienia, ktorzy zapomnieli.
To tak jak obecnie
2019-06-14 19:53:38
Jak nie wstąpiwszy do PiS to nic nie znaczysz, nic nie możesz
Adam
2019-06-14 19:52:15
Bez serc, bez ducha - to szkieletów ludy
Janek
2019-06-14 19:31:15
Jeszcze niejednemu z tamtych lat nalezy sie pomnik.A Plac Adamowicza zburzyc.
obserwator
2019-06-14 19:28:38
sami towarzysze z najgorszej komuny!!!!!!!!!!!!!!!!! wstyd
Robert
2019-06-14 19:08:11
Wszyscy czerwoni profesorowie najgłośniej krzyczą za postawieniem pomnika. Najciekawsze jest: działał w określonym otoczeniu społeczno- politycznym. Dobrze, że kilka lat wcześniej nie zaczął działać, na początku lat 40., wtedy tez było określone otoczenie. A tak na serio żałosny skowyt byłej komuny w obronie swojej ikony. Proponuję postawić ten pomnik na gruzach teatru miejskiego, albo kamienic nad bulwarami odrzanskimi lub w innych miejscach zniszczonych chorymi wizjami.
wyborca
2019-06-14 19:04:50
Plac Adamowicza przegłosowali w kilka godzin i jego remont za miliony

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA