poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie

Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie

Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie
Data publikacji: 2020-09-15 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15 20:12
Wywietleń: 563 475128

Jego znakiem rozpoznawczym są zadbane i przycięte w szpalerach bukszpany i przy bramie wjazdowej na posesję czujne skrzaty w otoczeniu okrywających garaż pelargonii. Tych w podwieszanych donicach, jak i ustawionych na ogrodowych meblach. W otoczeniu przypominających wiejskie klimaty z przeszłości, a dziś służących wyłącznie do dekoracji elementów narzędzi rolniczych. W innym miejscu zza iglaków wygląda bocian. Tak wita przechodniów ogród Teresy i Zbigniewa Drążków w starej części osiedla Warszewo przy ul. Dzierżonia.

– To nasz azyl właśnie wśród pelargonii w wielu kolorach. Są one moimi najbardziej ulubionymi roślinami. Radość dają nam tu ptaki obsiadające piękny krzew bzu o bordowych kwiatostanach, wędrujące wśród krzewów kosy czy zadomowiony od kilku już lat jerzyk. Miło posłuchać, siedząc w ogrodowej altanie czy na ławeczce, jak śpiewają sikory, wróble,. Zaglądają też sójki. Kiedy jest taka potrzeba, jak zimą, to je dokarmiamy, a dba o to mąż. Ważne, by ptaki dokarmiać, a nie na okrągło karmić. Z myślą o nich rozstawiamy zawsze także poidełka z wodą. Mamy też krecika, któremu na chłodniejsze miesiące wyszykowaliśmy legowisko, by mógł się w nim schować – opowiada pani Teresa.

Z tym miejscem pan Zbigniew związany jest od 1953 roku, pani Teresa od 1976 roku. Teraz również i młodsze pokolenie rodziny, ich dzieci.

Od wczesnej wiosny już robi się kolorowo, kiedy zaczynają zakwitać ranniki, śnieżniki. Cebulowych roślin od frontu posesji jest zresztą posadzonych więcej, a wśród nich krokusy i hiacynty od różowych, przez niebieskie po białe. Nie brak też tulipanów i żonkili, nim zakwitnie z kolei lawenda. W swój czas za pielęgnację odwdzięczają się następnie hortensje różowe i bordowe. Wreszcie – jak właśnie teraz – przychodzi czas na akcent jesienny, czyli wrzosy i wrzośce.

Cały Szczecin w kwiatach

Niewielką przestrzeń przydomowej parceli osłaniają różnej wysokości i odmian iglaki, w tym tuje szmaragdowe i zwykłe, cyprysy. Do tego cisy David i Wojtek, tawuła Douglasa, trzmieliny. Udało się ponadto wygospodarować zakątek dla krzewów owocowych, w tym agrestu i porzeczki, jak i pod warzywnik, gdzie rosną m.in. pomidory, pietruszka, por i seler. Pod ręką więc jest co nieco z przydatnych składników do codziennego menu domowników.

Ogród zdobią rzeźby, które są wręczane gospodarzom przy różnych okazjach jako prezenty, czy to na urodziny, czy na imieniny. A że najrozmaitszych figurek uzbierało się dotąd sporo, każda z nich ma też w nim swoje miejsce. Są więc króliki, żabki, kaczki, pieski, kotki, a po pniu lilaka wspina się wiewiórka.

– Jest u nas nieco bajkowo. Wszystko to wymaga pielęgnacji, ale z tego dbania płynie potem sama radość. Życie – oddają nam rośliny właśnie to co najcenniejsze – dodaje pani Teresa. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

logo

Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie Cały Szczecin w kwiatach 2020. Z bajkową nutą na Warszewie

Komentarze

Szymon
My mieszkancy Dąbia też mamy dużo zieleni. Chwasty porastające pobocza dróg i chodników. Najpiękniejsze okazy chwastów rosną na dawnym ryneczku w Dąbiu a uroku dodają śmieci. Dziękujemy Panu Prezydentowi Miasta za zainteresowanie tą dzielnicą.
2020-09-15 19:26:29

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie