Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Byli opozycjoniści zostali uhonorowani

Data publikacji: 14 marca 2016 r. 17:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:47
Byli opozycjoniści zostali uhonorowani
 

Zbigniew Jasina, nasz redakcyjny kolega, podczas uroczystości w Filharmonii Szczecińskiej otrzymał od prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Łukasza Kamińskiego, Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany byłym działaczom opozycji niepodległościowej PRL.

Odznaczenia przyznano także takim działaczom jak: Lesław Barzyk, Jan Borkowski, Tadeusz Brożek, Mieczysław Bujak, Andrzej Butkiewicz, Jerzy Chmura, Jakub Jerzy Dąbrowski, Wiesław Dętka, Henryk Dor, Leszek Duklanowski, Wojciech Antoni Duklanowski, Maciej Dymny, Dominik Górski, Tadeusz Horbacz, Jarosław Jasiński, Stefan Jażdźewski, Ireneusz Joniec, Stanisław Kocjan, Longin Komołowski, Kazimierz Kostrzewski, Józef Kubach, Ryszard Szczepan Lendas, Jerzy Marmysz, Robert Eugeniusz Naklicki, Tadeusz Andrzej Olczak, Czesław Piasecki, Zdzisław Podolski, Edward Radziewicz, Dariusz Piotr Rawicki, Marek Krzysztof Robak, Wojciech Soiński, Stanisław Wądołowski, Danuta Krystyna Wilanowska, Paweł Woźniak, Wojciech Woźniak, Sylwia Maria Wójcik, Bogusłąw Paweł Znaniec oraz Waldemar Bronisław Zuzankiewicz. Pośmiertnie Krzyżami zostali uhonorowani Mieczysław Lisowski, Jerzy Marciniak, Zbigniew Semczyszyn, Julian Święcicki, Władysław Tokarski, Janina Trojanowska, Zbigniew Bonawentura Zdanowicz oraz Jerzy Marian Zimowski.

Wdowa po Mieczysławie Lisowskim odmówiła przyjęcia odznaczenia.

(as)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Raz jeszcze...od Przewodniczacego Solidarnosci z Wydz. W-6 Stoczni Warskiego,
2016-03-17 01:14:15
Ostatnia informacja do komentarza JA - z dnia 14/03 godz. 21:17 ! Chlopie, jak jestes rzekomo "taki oczytany i rzekomo taki zorientowany" to podpowiem Ci jeszcze to : jeden z Czlonkow Komitetu Strajkowego z 1970 roku w Stoczni Warskiego, po wyjsciu na wolnosc zwierzyl sie pewnej osobie ze... jeszcze chodze, ale czyje ze juz umiaram ! I dalej wyjasnil ze: pewnym rankiem weszlo do Celi 4-ch Klawiszy i jedna Pielegniarka twierdzac... ze w zwiazku z tym ze "jest chory" to musza zrobic Mu zastrzyk ! Facet zaczal sie bronic, ze to nieprawda ze On nie jest "chory" ale to nic nie pomoglo i zastrzyk w ramie wykonano ! Jak pozniejsze miesiace pokazaly... byla to "odpowiednia substancja" ktora uszkodzila i oslabiala Mu serce...gdzie po kilkunastu miesiacach Facet dostal "dziwnego ataku serca" i zmarl ! Prawie podobnie bylo z Nami tj. 4-ma osobami, co siedzielimy razem w jednej Celi na Malopolskiej, gdzie pewnego ranka podano Nam do Celi podtrute sniadanie tj. 1/4 chleba na osobe + maly kawalek pasztetowej + kubek czarnej zbozowej kawy, czyli sniadanie gorsze niz te ktore dostawal wowczas Milicyjny Pies ! I po czesciowym spozyciu tego sniadania, dostalismy jednakowo takich boli w sercu, ze wszyscy 4-ch padlismy na cementowa podloge duszac sie...! Czas jednak pokazal ze i to sniadanie bylo sprytnie spreparowane odpowiednim srodkiem i pomimo ze minelo juz ponad 30 lat serce juz nie wrocilo do normy !! Reasumujac podejrzewam, ze pewna czesc z tych Dzialaczy Opozycyjnych co zaliczyla pobyt w Celach...( nazwisk tu nie bede wymienial ! ) albo zmarla wczesniej na takie czy inne niewydolnosci serca albo jeszcze zyja ale juz z uszkodzonym sercem ! Czyli zapewne uwazasz... ze lepiej bylo nie emigrowac by dzisiaj nie tesknic o powrocie do Ojczyzny... i od kilku juz lat "wachac kwiatki od spodu"... czy jestes byc moze innego zdania, jako zapewne sympatyk PZPR-u...PSL-u itp. PO-stkomunistycznych Organizacji wraz z KOD-em wlacznie ???
Punkt
2016-03-15 20:57:36
Dziwny ten skład.
M.L.
2016-03-15 16:47:58
Do patriota.... warto.. już ci odpowiadam.... Hanna Lisowska powiedziała p. Kamińskiego że demokracja w Polsce się skończyła. ..znalazł poglądy swojego męża i wie że odmówił by odznaczenia..... podziękowała grzecznie i wyszła. ...
CZYSTY JAK LZA W OKU - Przewodniczacy Solidarnosci z Wydz. W-6 Stoczni im A. Warskiego,
2016-03-15 10:25:00
Kolejna odp. do PO-nizszego wpisu Pana Jana...! To nie byli "Koledzy" to byli "Judasze"... ktorzy sprzedawali NSZZ Solidarnosc - PO Sierpniu 1980 roku ! W Gdansku mieli Bolka...a w Szczecnie mielismy nawet kilku "Bolkow" ! Panie Janie, a slyszal Pan... procz gumowych palek z olowiem w srodku o dlugosci ok. 120 cm, rowniez o "Dyskotekach" wobec Osob przesluchiwanych i represjonowanych przez SB na KW MO przy ulicy Malopolskiej w Szczecnie - bo Ja to przeszedlem ! A na poczatku listopada 2015 roku, gdzie skladalem w Szczecinskim IPN-ie odpowiedni dokument: o przyznanie Statusu Dzialacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z podwodow Politycznych na podstawie Ustawy z dnia 20.03.2015 (Dz.U. z 2015 roku - poz 693) to Pani Urzedniczka z IPN-u zadala Mi m.innymi takie pytanie: czy odebral bym Odznacznie z rak obecnego Prezydenta Pana A. DUDY... (pytanie ktore Mnie bardzo zdziwilo...) gdzie natychmiast odpowiedzialem ze od Pana Prezydenta A. Dudy - TAK, ale od bylego Prezydenta Pana B. Komorowskiego to niestety - NIE ! O czym wiec moze swiadczyc postawienie takiego pytania tj. o jakiego rodzaju "ciekwosci"...? Dlatego zyczyl bym Sobie, przeprowadzenia Lustracji wobec Osob tam pracujacych...rowniez i w Szczecinskim IPN-ie !!
Owczesna o-PO-zycja,
2016-03-14 23:36:52
Taaak... dzisiaj to "prawie wszyscy" byli w o-PO-zycji, pytanie tylko gdzie co Niektorzy z Nich wowczas faktycznie byli... i PO jakiej stronie z Kim wowczas walczyli....szczegolnie przed Sierpniem 1980 roku i PO 13.Grudnia.1981 roku ??
Czytelniczka Kuriera,
2016-03-14 22:44:06
Pytanie do Ja...a moze bylo odwrotnie i to On "odwrocil sie" od PO-stkomunistycznych "Kolegow" z bylego PZPR-u czy PSL-u...? Poznaj najpierw doglebnie cala prawde i dopiero pozniej dyskutuj !!
A fee!
2016-03-14 22:00:57
A kto tam wpuścił przedstawicieli partii POstkomunistycznej, obrońców Bolka, agentury i okrągłego stołu?
Jeden z zalozycieli Solidarnosci oraz Przewodniczacy z Wydz. W-6 Stoczni im. A.Warskiego,
2016-03-14 22:00:51
Jesli Szczecinski IPN w roku juz 2016-ym wyznacza do Odznaczen Krzyzem Wolnosci i Solidarnosci pewne osoby o PO-gladach i zapatrywaniach PO-PSL-SLD-owskich...to czas najwyzszy przeprowadzic w calym IPN-ie w calej Polsce... dokladna LUSTRACJE wszystkich Osob w tym Instytucie pracujacych z obecnym Prezesem IPN-u na czele ! Gdzie obecnie na nowego Prezesa IPN-u w Polsce osobiscie proponowal bym - Pana Profesora Cenckiewicza !!
Ja
2016-03-14 21:17:59
Czytałem ongiś w kurierze o takim jednym "opozycjoniście", co to biedny emigrować musiał, "bo pałką z prętem ołowianym w środku bili" i "teraz na emeryturze do ojczyzny by chciał powrócić". Jakoś zabrakło go w szeregu. Koledzy się odwrócili? Nie jeden za czasów minionych do zbowidu się zapisywał, bo zdrowie " na wieżyczce " stracił a za kombatanta chciał robić ( z wiadomego powodu ). Tak i teraz, ilu farbowanych, ten uczciwy może nawet na garnitur nie ma.........
henryka szczecin
2016-03-14 19:18:04
Przykro mi ,bo mój mąż nie dożył takiej chwili.Czytałam te nazwiska odznaczonych ,co do niektórych miałabym wątpliwości. No cóż,teraz wszyscy chcą być opozycjonistami - to takie na czasie.Pozdrawiam.
filipinka
2016-03-14 19:05:46
Dwa równolegle światy: w jednym opozycjoniści sprzed '89 otrzymują odznaczenia, w drugim uosobieniem moralności jest prokurator Piotrowski. Wysiadam.
Rolnik
2016-03-14 17:47:26
A książę Wolna?
Patriota
2016-03-14 17:24:35
A może warto dowiedzieć się czemu wdowa odmówiła przyjęcia odznaczenia ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA