sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Budżet Szczecina odesłany do dalszych prac

Budżet Szczecina odesłany do dalszych prac

Budżet Szczecina odesłany do dalszych prac
Data publikacji: 2017-12-05 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:39
Wywietleń: 1291 303937

- Tu nie chodzi o budżet, tylko o handel stanowiskami dla PiS - przekonywali radni PO. - Chodzi o wpuszczenie kolejnych antysemitów do miejskich spółek - grzmiał jeden z radnych niezrzeszonych. Nie pomogły argumenty prezydenta Szczecina. We wtorek budżet miasta na 2018 rok został odesłany do dalszych prac.

Przypomnijmy - dwa tygodnie temu przedmiotem obrad radnych miała być m.in. uchwałą budżetowa na 2018 rok.  Według założeń dochody miasta mają wynieść 2,2 mld zł z czego najwyższe to udział PIT i CIT - 572 mln zł, subwencje to 421 mln zł, natomiast dotacje i środki UE to 444 mln zł.

Wydatki miałyby się kształtować na poziomie -1,9 mld zł z czego wydatki na edukację to 629 mln zł, 438 mln zł zostanie przeznaczonych na pomoc społeczną, a 258 mln zł na transport i komunikację. Na inwestycje zaplanowano przeznaczyć kwotę 749 mln zł. Ale uchwała budżetowa najpierw została przesunięta na koniec sesji, a następnie przewodniczący RM przerwał obrady i zdecydował o jej przesunięciu na wtorek 5 grudnia.

Według radnych PiS decyzja o przesunięciu była niezgodna ze Statutem Miasta. Ogłosili to już na początku wtorkowej sesji. - Gdybyśmy się dziś zajęli budżetem i coś postanowili w tej sprawie, byłyby to ustalenia naznaczone pewną niepewnością - tłumaczył Marek Duklanowski, szef klubu radnych PiS.

Jednak zdaniem miejskich prawników wszystko odbyło się zgodnie z prawem i przewodniczący miał prawo przerwać obrady. Z taką opinią nie zgadzają się również radni PO.
- Jak świat światem obrady nad budżetem odbywały się zawsze na początku sesji Rady Miasta. Decyzja o przesunięciu a potem przerwaniu obrad została podjęta bez konsultacji z prezydium RM i szefami klubów radnych - mówił Paweł Bartnik, przewodniczący klubu radnych PO. Zwrócił także uwagę, że nowy projekt budżetu wraz z autopoprawkami prezydenta radni otrzymali w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 16.30.
- Uchwalenie go bez pogłębionej dyskusji na komisjach RM jest niemożliwe. Dlatego jako PO wnosimy o przesunięcie go na kolejną grudniową sesję - oznajmił Bartnik.

Wystąpienia szefów klubów PiS oraz PO wzburzyły radnego niezrzeszonego Wojciecha Dorżynkiewicza.
- Czym państwo kupczycie?! Nie dogadaliście się i po prostu potrzebujecie czasu! Przecież tu chodzi o kolejne stanowiska dla PiS w mieście za poparcie budżetu! Chcecie wprowadzić kolejnych antysemitów do miejskich spółek! - nie krył emocji Dorżynkidewicz.

Tuż po jego wystąpieniu PO złożyła wniosek o zdjęcie uchwały budżetowej z programu sesji. Poparła go PiS. Sytuację próbował ratować prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- Z pewnym zdumieniem przysłuchuję się tej dyskusji. Prace nad budżetem trwają od maja tego roku To najlepiej przygotowany budżet od wielu lat. Do radnych trafił 23 października. Był więc czas na zapoznanie się z nim. Ale jest to też dokument otwarty, żywy. To, że pojawiają się autopoprawki, to oznaka nowych pomysłów, rozwiązań. Ten dokument to 44 poprawki i można je szybko przedyskutować. Tak szybkie przygotowanie budżetu było pewnego rodzaju gestem ze strony miasta. Bo przecież przepisy pozwalają nam na jego uchwalenie do końca stycznia. Rozumiem jednak, że dyskusja nad nim nabrała wymiaru politycznego - uznał Krzystek.

Po jego wystąpieniu i odrzuceniu wniosku Platformy obrady przerwano na 1,5 godziny. W tym czasie radni PO spotkali się z prezydentem i skarbnikiem miasta oraz zorganizowali konferencję prasową.

Po przerwie radny Robert Stankiewicz z PiS złożył wniosek o skierowanie projektu budżetu do wnioskodawcy, do dalszych prac. 15 radnych było "za", 11 "przeciw". Nikt się nie wstrzymał.

Dariusz Staniewski

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

definicja budzetu po-litykow i "SL"o"D"kich
"""jak marnowac kase niczyja i dobrze zyc nic nie robiac - dlugi splaca przyszle pokolenia w niewoli i kajdanach i dybach"""" Piotrek K.(aprawy)
2017-12-06 07:52:10
)
"Wpuszczenie antysemitów do miejskich spółek" - widać, że kogoś poniosło albo ma bardzo źle się czuje ;)
2017-12-06 06:40:19
PO Lewackich 70 latach (1945-2015)
I Szczecinskie Lewactwo samo PO-woli sie Dorzyna... ! Brawo Partie Prawicowe i tak trzymac !!
2017-12-05 23:04:13
@Marysia
Pomarzyć chociaż o farbie przy tych rządzących miastem już jest na pograniczu fantazji, tymczasem na świecie... w takiej powiedzmy gminie Oud-Beijerland w Holandii udało się w rocznym budżecie zaoszczędzić i w związku z tym władze gminy zdecydowały o: wypłacie z nadwyżki 100€ dla każdej rodziny zamieszkałej w gminie, udzieleniu ulgi w podatku na śmieci na przyszły rok i 2% obniżce w podatku od nieruchomości na przyszły rok. Nasze "elity" wolały by chyba przez komin przepuścić nadwyżkę niż podzielić się nią z suwerenem. Dla nich budżet, który nie podpiera się kredytem, to nie budżet. Dramat, nie włodarze!
2017-12-05 20:41:34
o
nie zauważyłem ważkiego głosu radnej wszechobecnej Jacyny więc ten problem musi być błahy gdyż swoimi złotymi ustami wyssa z budżetu kawałek tortu bez względu czy uchwali to PiS czy PO
2017-12-05 17:57:21
Marysia
ALE KASIORA A jakie !!!! hieny chca ja przetrwonic. A moze by tak Glowny Prokurator albo Sedzia Sadu Naj-Najwyzszego zadecydowali to moze by cos dla nas Szczecinian zostalo ot chociaz na kupno farby do pomalowania latarni,slupow trakcji tramwajowej,itp!!!!
2017-12-05 17:40:51
Buractwo
"Chodzi o wpuszczenie kolejnych antysemitów do miejskich spółek - grzmiał jeden z radnych niezrzeszonych" Co za niemerytoryczne dno z tego Dorżynkiewicza. Slogany wyborcze uprawiaj sobie na zewnątrz sali sesyjnej.
2017-12-05 16:41:58
Co za ...!
Ten Dorżynkiewicz to chyba jakiś polonofob? Warto go będzie odpalić w nadchodzących wyborach. Tu Polska jest panie Dorżynkiewicz!
2017-12-05 16:13:28
miki
Nieudaczny radny Stankiewicz chciał skierowania budżetu do dalszych prac, ponieważ jeszcze nie zapoznał się z nim wcale. Taki radny-bezradny.
2017-12-05 16:05:18
Jarun
Radni Szczecina przez kłótnię między sobą - nie widzą miasta ani jej mieszkańców. Są jak głuszce tokujące, tylko własne korzyści. Partykularyzm w najczystszej postaci.
2017-12-05 15:37:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy