niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia

Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia

Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia
Data publikacji: 2019-11-15 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-22 18:37
Wywietleń: 2586 427985

Zdaniem prezydenta Szczecina, to najtrudniejszy budżet nad jakim pracował. Będą podwyżki opłat za odpady – kilkadziesiąt procent oraz czynsze w lokalach komunalnych – maksymalnie 10 procent. Na lepsze czasy zostaje przesuniętych kilka miejskich inwestycji m.in. budowa Teatru Współczesnego oraz linii tramwajowej do Mierzyna.

W piątek prezydent Szczecina przedstawił główne założenia budżetu miasta na 2020 rok.

- 15 listopada, to jest ten dzień kiedy władze samorządowe prezentują budżety na rok następny. To był najcięższy budżet nad jakim pracowałem. To było dla nas wielkie wyzwanie - ocenił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Plan przyszłorocznych dochodów i wydatków ma się opierać na kilku założeniach.

- Nie będziemy oszczędzać na oświacie, dzieciach i seniorach. W innych wydatkach bieżących uzyskamy 23 miliony złotych oszczędności. Zaczniemy z większą mocą egzekwować należności jakie nam się należą od Skarbu Państwa np. jeśli chodzi o nadzór budowlany. Mamy już pierwsze pozytywne wyroki sądowe jakie zapadły w drugiej instancji. Przesuniemy w czasie kilkanaście miejskich inwestycji. To niedużo biorąc pod uwagę liczbę wszystkich - kilkaset. Przesunięciu ulegnie m.in. budowa nowego Teatru Współczesnego i Parku Centralnego w Dąbiu. Linia tramwajowa w kierunku Mierzyna oraz na ulicy 26 Kwietnia. Rozważamy wprowadzenie tam taboru dwukierunkowego. Dzięki temu te inwestycje będą tańsze. Dotkną nas zmiany w opłatach za usługi komunalne, szczególnie jeżeli chodzi o wywóz odpadów. Widać to już w innych miastach Polski np. w Warszawie, że ceny rosną - tłumaczył prezydent Szczecina. - Będziemy się starali rozłożyć ten proces w czasie, aby nie było to zbyt uciążliwe dla szczecinian. Ale podwyżki wyniosą kilkadziesiąt procent. Tą sprawą zajmiemy się najszybciej, bo już na listopadowej sesji Rady Miasta. Mogą nas czekać także podwyżki czynszu w lokalach komunalnych, ale maksymalnie do 10 procent. Zintensyfikujemy także sprzedaż miejskiego majątku, który "nie pracuje". Do tej pory rocznie z tego źródła uzyskiwaliśmy około 30 milionów złotych. W przyszłym roku chcemy uzyskać 60 mln złotych.

Nie będzie natomiast podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej oraz opłat w Strefie Płatnego Parkowania.

Dochody miasta w 2020 roku zaplanowano na poziomie 3 miliardów złotych. To jest o ponad 500 mln złotych więcej w porównaniu do planowanych wpływów w tym roku. Wzrost ma być efektem planowanych wyższych dotacji unijnych oraz dotacji z budżetu państwa na realizację  programu "500 Plus". Głównym źródłem dochodów będzie podatek PIT - od osób fizycznych oraz CIT - od osób prawnych. Według miasta wprowadzone przez rząd zmiany w systemie podatkowym oraz te planowane na przyszły rok spowodują spadek potencjalnych wpływów do budżetu Szczecina o ponad 90 mln złotych. W budżecie na 2020 rok wydatki bieżące zaplanowano w wysokości 2,5 miliarda złotych - wyższe o prawie 261 mln zł w porównaniu do planowanego w 2019 roku. Główne kierunki wydatków nie ulegają zmianie: edukacja i nauka - 800 mln zł, (o 58 mln więcej niż w tym roku, dofinansowanie środkami własnymi miasta ponad kwotę subwencji i dotacji wzrośnie do 251 mln zł), pomoc społeczna i ochrona zdrowia, transport i komunikacja. Deficyt budżetowy planowany jest w wysokości 439 mln złotych.

* * *

Prezydent zapowiedział, że przyszłoroczny budżet miasta będzie konsultowany z mieszkańcami miasta. Konsultacje odbędą się 20 listopada (środa) o godz. 17 oraz 23 listopada (sobota) o godz. 11 w Sali Sesyjnej Rady Miasta.

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia Budżet Szczecina 2020. Będą podwyżki i cięcia

Komentarze

Tomek
I co? Dupki zaczynają pekac? Socjalni durnie? Wlasnie zaczynacie spłacać 500+ gamonie :)
2019-11-22 18:34:28
Tik tak
Czy ktoś moze mi wyjaśnic po kiego grzyba prawobrzeżnej części Szczecina PARK CENTRALNY? Mamy tu puszcze,lasy,jeziora i rzeki. Rowno przyciętej trawki za miliardy zlotych tu nie potrzeba. Nie ma na co publicznej kasy wydawać?
2019-11-20 13:14:49
mieszkaniec Gumieniec
Linia tramwajowa w kierunku Mierzyna przy taborze dwukierunkowym nie będzie tańsza, bo oprócz torowiska i przebudowy ulicy Ku Słońcu trzeba będzie doliczyć koszty zakupu takich tramwajów. Ponadto to właśnie to torowisko było impulsem (JAKO PIERWSZE) do wystąpienia o dofinansowanie środków z UE. I co, środki przyznane na to torowisko rozpłynęły się na inne cele a tramwaj na Gumieńce będzie tematem przy kolejnej kampani. Ile to jeszcze lat, bo okazuje się że 25 lat czekania na tramwaj to za mało.
2019-11-18 15:10:55
xxx
Na poczatek to zajmij się zadluzeniem w lokalach komunalnych bo zadluzenie juz sięga ponad 200 mln zl. Jest 4 kadencja a temat nieruszony. Za to mozna wybudowac nowe torowiska na mieszka albo 26 kwietnia. A nie realizować poronione pomysły z tramwajami dwukierunkowymi.
2019-11-16 17:14:12
Tamtam
stadion priorytetem a do pracy nie mozna dojechac..ceny w gore bo takiego mamy gospodarza..jaki pan taki kram
2019-11-16 16:21:00
bolo ekolo
No proszę! Na szkodliwe dla środowiska autobusiki elektryczne (produkcja i utylizacja baterii) w cenie 2,5-3x wyższej niż normalny autobus pieniążki były, a na nowe linie tramwajowe już pieniędzy zabrakło. Są za to na stadionik i fabrykę wody. Wszystko na kredyt, wszystko z deficytu.
2019-11-16 13:37:49
entuzjasta
Trzeba wprowadzić opłaty za zużywane powietrze i ograniczyć urzędnikom UM przydziały papieru toaletowego.
2019-11-16 12:20:21
podwyżki dla wszystkich konfitury dla wybranych
Na rower miejski będzie?
2019-11-16 12:04:26
Mieszkaniec
Do sromotnika. Popieram. Założenia są niewygodne społecznie ale niezbędne finansowo. Co mogą wiedzieć - oprócz pełnej muichy za darmo - o takich sprawach Janusze i Grażyny? po komentarzach widać ich, że niewiele. To samo niedługo czeka budżet Państwa. Skończy się rozdawnictwo. Także Janusze i Grażyny - do roboty, bo z pustego to i nawet dziadziuś Kaczyński nie naleje.
2019-11-16 10:36:27
Budżet Szczecina się nie dopina!
- dostane nagrode?
2019-11-16 10:34:45
do @ Trzeba wyraźnie powiedziec
"Rząd oskubał samorządy" - przecież PO_j..e "wygraliście" wybory z hasłem "mniej rządu, więcej samorządu"... Przeoczyłem coś?
2019-11-16 10:31:53
Do sromotnika
A nie masz etatu u prezydenta miasta przypadkiem
2019-11-16 09:19:57
SromotnikBezwstydny
Uwazam, że dobrze iz Prezydent uczciwie zaprezentował główne punkty budżetu na 2020r. To, że będą podwyżki w "komunie" - to powinna być normalka. Utrzymywanie drogich, poniemieckich landar to juz dawno powinno być zlikwidowane. Albo sprzedać chętnym albo lokatorzy niech wykupią i uwłaszczą się... Tak zrobiła spółdzielczość mieszkaniowa i jest o.k! Gospodarka odpadami jest też coraz większym problemem. W stolicy juz stawki za wywóz nieczystości wzarosły o 100%.Natomiast gospodarka tymi odpadami -to powinna być rozpracowana przez naczelnika PiSdzielców i jego"władców". Dlaczego nie ma skupu butelek plastikowych, piwnych, wódczanych, octowych itp. Niemcy i reszta Europy ma to zastosowane od lat. Hipermarkety sprzedają towary w takich opakowaniach i zorganizowały skup. wycofanie się z kilku niezbyt pilnych inwestycji- to też dobry ruch. Prezydencja p.Krzystka to najbardziej racjonalna prezydencja w naszym mieście. Normalni mieszkańcy to widzą i czują!Tak trzymać!
2019-11-16 08:36:30
Dobro aZiobro
Efekt dobrej zmiany..........
2019-11-16 04:43:03
A na Fajerwerki... w srodku lata
Tez beda Ciecia... czy chociaz PO-dciecia... ??
2019-11-16 00:32:54
Jeśli cięcia, to uciąć idiotom decydowanie o wyrazie miasta.
(nie kosztowne).
2019-11-15 20:32:40
Grześ
Oby Prezydent miasta nie brał przykład z Warszawy.Bo bankructwo pewne.
2019-11-15 20:32:33
Do Mateusz:
to weź się chłopie do roboty i kup mieszkanie własnościowe, o materażu i standardzie odpowiadającej Twoim wymaganiom. Mieszkania komunalne (relikt socjalizmu, zupełnie nie zrozumiały i ekonomicznie nieuzasadniony) mają na celu zapewnić dach nad głową, a nie rozpuszczać i tak rozpuszczone dupsko.
2019-11-15 20:29:44
Co za rzad
Utrzymanie oświaty to zadanie centrali, a subwencja wystarcza na 75 proc. Resztę dokłada samorząd
2019-11-15 20:22:24
beee
Wybraliście sobie Krzystka na kolejną kadencję to macie podwyżki i trwonienie środków na inwestycje, które powinny być finansowane ze środków prywatnych
2019-11-15 20:01:36
koszt rocznej gospodarki odpadami na zachodzie to ok 230€
uwzględniając zarobki to w Polsce powinna ta kwota być na poziomie ok 75€ maks, jak długo będziecie się dawać okradać nieudacznikom pokroju Krzystka?
2019-11-15 19:54:22
Antoni
Stadion jest Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń Szczecin. A jeżeli chodzi o tzw. oskubanie budżetu przez rząd, to te pieniądze przecież dostajemy ale w innej formie. Szkoda, że ceny za mandaty w strefie SPP nie pójdą do góry, bo co to jest 30 zł. Tak w skrócie. W Warszawie ponoć jest dobrze...
2019-11-15 19:46:14
Leon G.
Zlikwidować straż miejską co kosztuje kilka milionów rocznie wywalonych w błoto.
2019-11-15 19:38:02
Mateusz
Mam 45 m2 mieszkanie. Toaleta na klatce.Nieszczelne okna od podłogi wieje. Uszczelnienia mało pomagają. Mieszkam sam a czynsz 460 zl. Dostałem już podwyżkę od Nowego roku. 520 zl. I to SĄ tanie czynsze w komunalnych mieszkaniach!!! A gdzie ogrzewanie i ciepła woda którą mam z ogrzewania własnego gazowego. To też koszty 400 zl za 2 miesiące. Moja znajoma mieszka w lokalu spółdzielczym ma 65m2 trzy pokoje i za taki lokal płaci tyle samo z funduszem remontowym ogrzewaniem i ciepła wodą. Mieszkanie ocieplone. Tym rządzącym w mieście coś się w głowie pomieszalo. Niech obniża sobie wynagrodzenia i biurokrację. W tym czynszu to tzw. Koszty administracji. Żyjemy w Absurdzie .
2019-11-15 19:34:06
Trzeba wyraźnie powiedziec
Rząd oskubał samorządy
2019-11-15 19:09:28
Krótko
Nie zapominajmy o moście znikąd donikąd wzdłuż trasy zamkowej za 300 baniek. Może jak już mamy ciąć to jego?
2019-11-15 18:58:47
Anty
Ale stadion dla prywatnego klubu,inwestycja pierwszej potrzeby będzie. Brawo gospodarz!
2019-11-15 18:49:37
Tutu2
Jaki rząd taki budżet
2019-11-15 18:48:08
Tutu
Jaki gospodarz taki budżet.
2019-11-15 18:40:52