W środę (7 czerwca) rozpocznie się zbieranie projektów do kolejnej - szóstej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Można je będzie składać do 5 lipca. W najnowszym SBO jest do zagospodarowania 8 mln złotych. Pojawi się także kilka nowości.
SBO 2018 będzie większy, w stosunku do poprzedniej edycji o 1 mln złotych i wzrośnie do 8 mln zł. Utrzymany zostanie podział na grupy jak w przypadku budżetu na 2017 rok, czyli na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe.
We wtorek ze zmianami zapoznali się szczecińscy radni.
Głosować będzie można na projekty tylko drogą elektroniczną. Ale przewidujemy utworzenie kilku punktów, gdzie osoby mające np. kłopoty z obsługą komputera albo nie mające internetu, będą mogły złożyć swój projekt w formie papierowej. Ale do systemu wprowadzą go pracownicy Urzędu Miejskiego dyżurujący w tych punktach. Będzie mobilne miejsce do głosowania, czyli Budżetobus. W połowie czerwca zostanie wyłoniony zespół ds. SBO. Będzie on oceniał zgłoszone wnioski za pomocą internetu. Tylko w przypadku zgłoszonych trudniejszych projektów jego członkowie będą obradować osobiście. W skład zespołu wejdzie czworo radnych i jeden urzędnik magistratu. Chcemy także, aby weszły w jego skład osoby, które pracowały w takim zespole w poprzedniej edycji. Są sprawdzone, doświadczone, znają temat - mówił Paweł Szczyrski, dyrektor biura ds. organizacji pozarządowych.
Nie zmieniona zostanie zasada, która w przypadku SBO 2017 wzbudziła sporo kontrowersji (szczególnie wśród polityków PO)- głosowanie przez dzieci.
- Dysponujemy oczecznictwem Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które nie zabrania takiej możliwości - dodał Szczyrski.
W czasie wakacji będzie prowadzona weryfikacja zgłoszonych projektów. We wrześniu zorganizowanych zostanie także dziewięć spotkań (8 dzielnicowych i jedno ogólne), na których projektodawcy będą mogli zaprezentować mieszkańcom swoje pomysły. W październiku odbędzie się głosowanie nad projektami a w listopadzie zostaną ogłoszone wyniki.
(dar)