Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Budowa Urzędu Marszałkowskiego dopiero w przyszłym roku?

Data publikacji: 06 września 2018 r. 18:50
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:19
Budowa Urzędu Marszałkowskiego dopiero w przyszłym roku?
 

Wykonawca nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego miał zostać wybrany w pierwszym kwartale tego roku. Tymczasem okazuje się, że najszybciej zostanie wybrany w pierwszym kwartale, ale roku przyszłego.

Przypomnijmy: budynek byłej przychodni przy al. Piłsudskiego ma zostać odrestaurowany i przebudowany. Obecnie na jego zapleczu mieści się wielki plac i siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – ta ma zostać przeniesiona na ul. Twardowskiego. Według planów przestrzeń dawnego kina „Delfin” zamieni się w dużą salę konferencyjną. Mniejsze będą się znajdować na piętrach budynku.

Odnowiony i przekształcony na funkcję biurową budynek ma zostać połączony z nowym, który powstanie przy ul. Mazowieckiej 14. Ma to być najnowocześniejszy w Polsce obiekt pasywny – w praktyce niemal niezużywający energii.

Pomiędzy budynkami powstanie część rekreacyjna. Natomiast pod nimi – na dwóch kondygnacjach – mieścić się będzie około 140 miejsc parkingowych i 50 stoisk dla rowerów. Biurowiec ma powstać zgodnie z unijnymi wymogami – będzie pełnił również funkcję prezentacyjną. W planach jest ścieżka edukacyjna, która pokazywać będzie, jak wykonany jest budynek oraz w jaki sposób może oszczędzać energię.

Kompleks w planach ma być gotowy do końca 2020 roku. W pierwszym kwartale tego roku w przetargu powinien zostać wyłoniony wykonawca inwestycji. Jednak do tej pory nie wiadomo, kto nim będzie.

Projekt budynku
Projekt budynku

Pod koniec lipca tego roku prezydent wydał decyzję o pozwoleniu na budowę pasywnego budynku przy ul. Mazowieckiej. Z kolei 24 sierpnia 2018 r. firma Pas Projekt – która jest jego projektantem – złożyła w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego dokumentację wykonawczą. Na obecnym etapie jest ona weryfikowana przez zamawiającego (województwo), Inżyniera Kontraktu oraz firmy zajmujące się certyfikacją BREEAM i Passivhaus.

W przypadku pozytywnej weryfikacji dokumentacji wykonawczej planowany wybór wykonawcy prac budowlanych przypadać będzie dopiero na pierwszy kwartał przyszłego roku.

* * *

Obecnie Urząd Marszałkowski ma porozrzucane siedziby po różnych budynkach. Powoduje to wysokie koszty najmu oraz stwarza niedogodności dla mieszkańców, którzy korzystają z jego usług. Dlatego ma powstać nowa skonsolidowana siedziba, w której będą się mieścić wszystkie wydziały. Inwestycja budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców. Część szczecinian jest zdania, że „to kolejna fanaberia polityków”. Z kolei sam projekt jest przez wielu chwalony – uważają, że obiekty pozytywnie wpłyną na przestrzeń miasta, a zaniedbany budynek dawnej przychodni przestanie straszyć. ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

leming
2018-09-07 11:54:20
W ciągu najbliższych 20 lat nie będzie żadnego nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego.
A czy z tego calego...
2018-09-07 11:40:53
Urzedu Marszalkowskiego wraz z Marszalkiem, mamy jakis PO-zytek (?) czy tylko co raz Wieksze wydatki i straty... liczac wszystkie + i - ??
kaess
2018-09-07 09:56:35
Gięte szybu w narożnikach... to nie może być prawda. Nie ma ich w Kaskadzie, nie będzie w Hansa Tower. A nie, przecież to tylko wizualizacja.
321
2018-09-07 09:22:12
Moze poczekac az sie zawali, ta rudera powina juz byc dawno zburzona albo wlasnie odremontowana ,to wyglada jak w jakies rosji na dalekim wschodzie w latach 80-90, do tego sam pl.rodła tez czeka na remont torowiska i nawierzchni, w tym tempie to 10 lat bedzie mało ,OBUDZCIE SIE URZEDNICY 1!!!mieszkancy niechca sie wstydzic za to co widza turysci z innych miast i krajow
biedny podatnik
2018-09-06 23:07:45
Zamiast zwijać przerośnięty aparat biurokratyczny, to się go rozbudowuje. Biurokracja, to chyba jedyna dziedzina, w której komputeryzacja nie przyczyniła się do wzrostu efektywności. Komputery w żaden sposób nie zahamowały wzrostu zatrudnienia w administracji. Może dlatego, że to żerowisko dla swoich? Projektowany budynek jest tak drogi, że gdyby każdemu zatrudnionemu tam urzędnikowi wybudować do urzędowania mieszkanie zamiast biurka, to i tak było by taniej. To skala marnotrawstwa publicznego grosza, którą próbuje się ukryć pod ekologiczną nowomową.Jestem przeciw tej inwestycji!
polak
2018-09-06 22:57:11
Biurokracja się rozrasta i nie ma końca.Nic tylko żyją kosztem innych.Darmozjady ! I niech jeszcze więcej wprowadzą przepisów ! Cyrk na kółkach !
mc2
2018-09-06 22:18:14
jak marszałek będzie 'nasz' to wszystko 'da sie zrobić'.
$
2018-09-06 21:50:52
O ile nowy marszałek podtrzyma plany.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA