Wykonawca nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego miał zostać wybrany w pierwszym kwartale tego roku. Tymczasem okazuje się, że najszybciej zostanie wybrany w pierwszym kwartale, ale roku przyszłego.
Przypomnijmy: budynek byłej przychodni przy al. Piłsudskiego ma zostać odrestaurowany i przebudowany. Obecnie na jego zapleczu mieści się wielki plac i siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – ta ma zostać przeniesiona na ul. Twardowskiego. Według planów przestrzeń dawnego kina „Delfin” zamieni się w dużą salę konferencyjną. Mniejsze będą się znajdować na piętrach budynku.
Odnowiony i przekształcony na funkcję biurową budynek ma zostać połączony z nowym, który powstanie przy ul. Mazowieckiej 14. Ma to być najnowocześniejszy w Polsce obiekt pasywny – w praktyce niemal niezużywający energii.
Pomiędzy budynkami powstanie część rekreacyjna. Natomiast pod nimi – na dwóch kondygnacjach – mieścić się będzie około 140 miejsc parkingowych i 50 stoisk dla rowerów. Biurowiec ma powstać zgodnie z unijnymi wymogami – będzie pełnił również funkcję prezentacyjną. W planach jest ścieżka edukacyjna, która pokazywać będzie, jak wykonany jest budynek oraz w jaki sposób może oszczędzać energię.
Kompleks w planach ma być gotowy do końca 2020 roku. W pierwszym kwartale tego roku w przetargu powinien zostać wyłoniony wykonawca inwestycji. Jednak do tej pory nie wiadomo, kto nim będzie.
Pod koniec lipca tego roku prezydent wydał decyzję o pozwoleniu na budowę pasywnego budynku przy ul. Mazowieckiej. Z kolei 24 sierpnia 2018 r. firma Pas Projekt – która jest jego projektantem – złożyła w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego dokumentację wykonawczą. Na obecnym etapie jest ona weryfikowana przez zamawiającego (województwo), Inżyniera Kontraktu oraz firmy zajmujące się certyfikacją BREEAM i Passivhaus.
W przypadku pozytywnej weryfikacji dokumentacji wykonawczej planowany wybór wykonawcy prac budowlanych przypadać będzie dopiero na pierwszy kwartał przyszłego roku.
* * *
Obecnie Urząd Marszałkowski ma porozrzucane siedziby po różnych budynkach. Powoduje to wysokie koszty najmu oraz stwarza niedogodności dla mieszkańców, którzy korzystają z jego usług. Dlatego ma powstać nowa skonsolidowana siedziba, w której będą się mieścić wszystkie wydziały. Inwestycja budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców. Część szczecinian jest zdania, że „to kolejna fanaberia polityków”. Z kolei sam projekt jest przez wielu chwalony – uważają, że obiekty pozytywnie wpłyną na przestrzeń miasta, a zaniedbany budynek dawnej przychodni przestanie straszyć. ©℗
(KaNa)
Fot. Dariusz Gorajski