Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Budka z książkami [GALERIA]

Data publikacji: 21 kwietnia 2017 r. 18:43
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:39
Budka z książkami
 

Dawna budka telefoniczna, w której teraz są książki, stanęła - na miesiąc - na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest to punkt wymiany książek w ramach idei bookcrossingu, czyli można wziąć sobie stąd powieść czy tom opowiadań albo poczytać na miejscu (obok są ławki). Mile widziane jest pozostawienie na półce wewnątrz przeczytanej już książki - dla następnego czytelnika. W piątek oficjalnie otwarto biblioteczkę z udziałem specjalnych gości z Berlina.

Ta mini – czytelnia wyposażona jest w regały, panel fotowoltaiczny oraz ławki. Ozdobiona też została sentencjami promującymi czytelnictwo oraz namalowaną rzeką Odrą, która spaja dwa kraje. Zamek Książąt Pomorskich wziął bowiem udział w międzynarodowym projekcie pt. „BiblioBoxx Partnerstwo Odra” - „Nachhaltige BücherBoxx", a twórcą projektu jest Instytut Kształcenia Ustawicznego, Pracy i Kultury INBAK z Berlina.

Bibliobudka to wspólne dzieło kilkunastu uczniów berlińskich, szczecińskich i wrocławskich. Szczecin reprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie - Dąbiu, którzy podczas pobytu w Berlinie instalowała panel fotowoltaiczny - Dawid Łutowicz, Dominik Both, Bartosz Juruć. Uczniowie pracowali przy budce pod opieką Agnieszki Raduckiej. Wspomniany panel konwertuje energię słoneczną w elektryczną. Z kolei nagromadzona w akumulatorach energia elektryczna zasila oświetlenie, wyświetlacz napisu oraz gniazdo USB służące do ładowania urządzeń elektronicznych.

Budka będzie prezentowana, po Szczecinie, w innych nadodrzańskich miastach. ©℗

Monika Gapińska

Na zdjęciu: W piątek na dziedzińcu zamku odbyło się oficjalne otwarcie biblioteczki przerobionej z budki telefonicznej. Wśród gości uroczystości byli m.in. uczniowie z ZS nr 2 ze Szczecina, w tym jeden z twórców bibliobudki - Dawid Łutowicz (po prawej).

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA