piątek, 05 marca 2021r.

Budimex wybuduje pierwszy etap obwodnicy Przecławia i Warzymic

Data publikacji: 2021-01-22 19:46
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-22 20:11
Budimex wybuduje pierwszy etap obwodnicy Przecławia i Warzymic
Fot. GDDKiA Szczecin  

- Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 - w piątek (22 stycznia) poinformowała GDDKiA w Szczecinie.  W przetargu zwyciężyła firma Budimex SA, która zaoferowała za wykonanie obwodnicy kwotę 89,5 mln złotych.

Pozostali wykonawcy będą mieli 10 dni na ewentualne odwołania. Następnie dokumentacja przetargu zostanie wysłana do kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Inwestycja powinna zostać zakończona w 2023 roku.

Wykonawca ma za zadanie opracować brakujące projekty wykonawcze i wykonać roboty budowlane.

- Na wykonanie brakujących projektów wykonawca będzie miał 5 miesięcy. Natomiast same roboty budowlane mają potrwać 15 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych - informuje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA w Szczecinie.

Kolejne podejście do obwodnicy Przecławia i Warzymic

Obwodnicę Przecławia i Warzymic pierwotnie miała zaprojektować i wybudować firma Energopol Szczecin. Wykonawca opracował dokumentację i uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane nie zostały jednak rozpoczęte, co spowodowało odstąpienie przez GDDKiA od umowy z tą firmą w grudniu 2020 roku.

- W międzyczasie zaszła konieczność dokonania zmian w pierwotnym projekcie w obszarze węzła Szczecin Zachód, co również miało związek z ujęciem w rządowym Programie budowy 100 obwodnic obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13. Spowodowało to podział inwestycji na dwa odcinki - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk.

Odcinek pierwszy obwodnicy biegnie od ronda Hakena do przecięcia z obecną DK13 w rejonie skrzyżowania do miejscowości Siadło Górne (długość 4,2 km). Przetarg na jego realizację jest w trakcie.

Odcinek drugi przebiega od Siadła Górnego do węzła Szczecin Zachód (długość 2,3 km). W tej chwili trwa aktualizacja jego dokumentacji projektowej (umowa została podpisana w grudniu 2020 r.)

Obwodnica ominie Przecław i Warzymice

W ramach budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic na drodze powiatowej między Przecławiem a Ustowem powstanie węzeł drogowy Przecław. Droga na południe od miejscowości Przecław włączy się w obecny przebieg DK13. Ten fragment obwodnicy umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Przecław i Warzymice, co ma rozładować zatory drogowe na obecnym przebiegu DK 13. Będzie to dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) mająca po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

(k)

Komentarze

Antoni
2021-01-24 00:49:36
Agroturystykę raczej ominie. To jedyna agroturystyka na zachodzie o takiej powierzchni z takim rozmachem. Projekt może jednak nie oszczędzić szkółki leśnej. @AntoniSzczecin
fin
2021-01-23 10:30:08
a co ze szkółką roślin i agroturystyką ,co z małym zoo , czerwona linia prowadzi przez gospodarstwo , musi droga tak nadrzucać łukiem , bedą wypadki

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ