Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Budimex wybuduje obwodnicę Gryfic [GALERIA]

Data publikacji: 22 grudnia 2019 r. 16:29
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2019 r. 20:29
Budimex wybuduje obwodnicę Gryfic
Fot. ZZDW  

Wkrótce ruszy budowa obwodnicy Gryfic. Wykonawcą będzie firma Budimex. Nowa droga ma być gotowa latem 2021 r.

Obwodnica wyprowadzi znaczą część ruch aut poza Gryfice i poprawi komfort życia mieszkańcom miasta.  

- To jedna z kluczowych inwestycji, wyczekiwana przez mieszkańców, którzy zmagają się z coraz większym ruchem w mieście. Turyści łatwiej dotrą nad morze. Dzięki tej inwestycji uwalniamy też potencjał inwestycyjny terenów w okolicy Gryfic i Trzebiatowa. Obwodnica lepiej skanalizuje ruch i rozładuje go w centrum miasta. Naszym celem jest dostosowanie sieci dróg wojewódzkich do powstających dróg ekspresowych, bo one znacząco zmieniają układ ruchu na Pomorzu Zachodnim – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podkreślając, że udało się wybrać doświadczonego wykonawcę, który gwarantuje dobrą jakość i tempo realizacji inwestycji.

Północna obwodnica Gryfic będzie miała długości niemal 5 km i połączy drogi wojewódzkie nr 110, 109 i 105. Sięgnie od ul. Niechorskiej (DW nr 110) w obrębie Rzęskowa, aż do ulicy Piastów (DW nr 105) w obrębie Stawna - Sokołowa. Będzie mieć 7-metrową szerokości jezdni i będzie zaliczana do dróg klasy G (głównych).

Inwestycja obejmie także budowę rond na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi nr 110 i 109 oraz dwóch obiektów inżynierskich: nowego mostu przez Regę i wiaduktu nad linią kolejową nr 402 Koszalin-Goleniów. Przewidywany termin zakończenia prac to sierpień 2021 roku.

 Starosta powiatu gryfickiego Ryszard Chmielowicz nie krył radości: - To piękny dzień dla mieszkańców powiatu gryfickiego, prawdziwy przedświąteczny prezent. Wyczekiwaliśmy tej inwestycji od kilkudziesięciu lat. Obecnie mamy jeden most w Gryficach. Ciężarówki przejeżdżające przez centrum miasta to istny horror.

W spotkaniu, podczas którego podpisano umowę z wykonawcą, uczestniczyli parlamentarzyści i samorządowcy od lat lobbujący i pracujący nad tym, aby inwestycja doszła do skutku: posłowie Jarosław Rzepa i Artur Łącki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zygmunt Dziewguć, wicemarszałek Tomasz Sobieraj, starosta Ryszard Chmielowicz oraz burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł.

 - To wielkie otwarcie dla Gryfic, Trzebiatowa i całego wybrzeża rewalskiego – podkreślał burmistrz Gryfic.

 Umowę podpisali dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber oraz dyrektor Rejonu nr 1 Budownictwa Infrastrukturalnego Zachód Budimex Łukasz Janowski.

Wartość umowy na roboty budowlane to niemal 54 mln zł. Cała inwestycja „Budowa obwodnicy Gryfic – połączenie dróg wojewódzkich nr 110 (ul. Niechorska) i nr 105 (ul. Piastów)” kosztować będzie łącznie niemal 72 mln zł, z czego prawie 53 mln zł pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Wkład województwa to ok. 9,5 mln zł. Gmina Gryfice wydatkuje ok. 9,3 mln zł na pozyskanie terenu pod budowę i dofinansowanie prac.

(g)

Fot. ZZDW

Na zdjęciu: Orientacyjny początek obwodnicy przewidziano na ul. Niechorskiej (DW nr 110) w obrębie Rzęskowa

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2019-12-23 20:15:19
Taki przebieg obwodnicy czemu ma zapobiec? A gdzie odcinek od strony płot, gdzie po wybudowaniu zjazdu z s6 teraz 90% aut jadących nad morze do Mrzeżyna czy okolice Rewala będzie dalej jechała przez miasto
z Gryfic
2019-12-23 00:43:07
Komu obwodnica coś poprawi , to poprawi . Mieszkańcom Gryfic nikt jakoś nie pomaga w sprawie zmniejszenia ruchu po bruku . Hałas potworny ! Władze sobie co chcą budują , a mieszkańcy pomstują ! I tyle , bo ten przeklęty bruk ich przeżyje .Cześć i chwała budowniczym , ze szczególnym uwzględnieniem pewnego powiatowego CYMBAŁA !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA