Komisja zajmuje się badaniem wypadków, w których uczestniczył statek o polskiej przynależności, ale też obcy – jeżeli do zdarzenia doszło na polskich wodach morskich. Bada ponadto wypadki i incydenty z udziałem promu typu ro-ro lub szybkiego statku pasażerskiego, gdy wydarzyły się poza wodami morskimi kraju należącego do UE, ale ostatni port zawinięcia takiej jednostki był w Polsce.
Zgodnie z ministerialnym zarządzeniem z 15 marca br., zmieniony został jeden z zapisów regulaminu działania Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich i od 1 czerwca jej siedzibą jest Szczecin.
– Komisja mieści się w Urzędzie Morskim w Szczecinie przy pl. Stefana Batorego 4, gdzie zostały już przeniesione jej biura – poinformował Piotr Jasina, rzecznik prasowy MGMiŻŚ.
Komisja prowadzi badania wypadków i incydentów morskich na podstawie ustawy oraz uzgodnionych w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) norm, standardów i zalecanych metod postępowania. Jest organem stałym i niezależnym, działającym przy ministrze właściwym do spraw morskich. W jej skład wchodzi pięć osób, w tym przewodniczący, jego zastępca i sekretarz. Są one wyznaczane na pięć lat przez ministra, który również zapewnia obsługę administracyjną komisji. W razie potrzeby w jej pracach uczestniczą eksperci wskazani przez przewodniczącego.
Obecnie PKBWM przewodzi Cezary Łuczywek, sekretarzem jest Marek Szymankiewicz, a jednym z członków Krzysztof Kuropieska. Niedawno, 1 lipca, zostały obsadzone dwa wakaty.
– Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wyznaczył Eugeniusza Chodania do pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego PKBWM oraz Zbigniewa Łosiewicza na jej członka – podał P. Jasina.
Kapitan żeglugi wielkiej Eugeniusz Chodań pochodzi z Żagania, a starszy oficer mechanik dr inż. Zbigniew Łosiewicz – ze Szczecina.
Dodajmy, że komisja nie rozstrzyga o winie lub o odpowiedzialności. Jej badania są niezależne od prowadzonych w tym samym czasie innych postępowań, w tym karnych. Mają na celu ustalenie okoliczności i przyczyn wystąpienia wypadku po to, by zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości i poprawić stan bezpieczeństwa morskiego. Komisja podejmuje uchwały, sporządza i ogłasza raporty: końcowy lub tymczasowy albo uproszczony.
(ek)
Na zdjęciu: Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich ma obecnie siedzibę w tzw. Czerwonym Ratuszu przy pl. Stefana Batorego w Szczecinie, podobnie jak szereg innych morskich instytucji.
Fot. Elżbieta Kubowska