wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Błękitni Ratownicy

Błękitni Ratownicy

Błękitni Ratownicy
Data publikacji: 2016-06-20 11:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:06
Wywietleń: 1588 139623

Uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie uczyli uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 udzielania pierwszej pomocy. Przez cały miniony tydzień licealiści prowadzili warsztaty dla wszystkich klas: od pierwszych po szóste.

Licealiści z Dziesiątki są zwycięzcami tegorocznego konkursu z pomocy przedmedycznej, organizowanego przez szczeciński PCK. Nauczycielka z SP 16 Anna Zbiegień i pielęgniarka Dorota Borenstein zorganizowały w SP 16 akcję "Bezpieczne wakacje", która ma na celu uświadomić uczniom jak ważna jest odpowiednie działanie w obliczu wypadku.

- Największy nacisk kładziemy na naukę podstawowych zasad bezpieczeństwa. Każdy uczeń otrzymał kolorowankę do pokolorowania z rysunkami nawiązującymi do bezpiecznego zachowania nad wodą - wyjaśnia Anna Zbiegień z SP 16.

Do akcji w SP 16 włączył się zwycięski zespół z X LO "Błękitnej": Natalia Chrzanowska, Bartosz Dzidziszewski, Jagoda Kowalczyk, Maja Trawińska i Tamara Zbiegień. Licealiści w koszulkach z napisem "Błękitny Ratownik" i rysunkiem wracającej akcji serca w EKG szkolili dzieci systemowo. Dzielili oni każdą klasę na cztery grupy. Pierwsza była edukowana z zakresu wzywania pierwszej pomocy, znajomości telefonów alarmowych, druga - z udzielania bezpośredniej pomocy z użyciem fantomu, trzecia - uczyła się układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, a  czwarta - poznawała zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Następnie grupy zmieniały stanowiska, aby zaliczyć wszystkie. Uczniowie z Szesnastki byli byli bardzo zaangażowani, chętnie wykonywali zadania. Układali kolegę lub koleżankę w pozycji bezpiecznej pozycji, wyjaśniali gdzie i jak należy zgłosić wypadek, itp.

- Dzięki takim warsztatom dzieci sporo potrafią i znają zasady pomocy przedmedycznej. Podobne akcje organizowaliśmy już w naszej szkole zapraszając wykwalifikowanych ratowników i strażników miejskich. Nasi uczniowie wiedzą, jak się zachować w trudnej sytuacji, w której niejednokrotnie dorośli tracą głowę - podkreśla Anna Zbiegień. - To jest bardzo ważne, aby pomóc jak najszybciej, bo pierwsze minuty w udzielaniu pomocy są najważniejsze. Ta wiedza przyda im się zawsze, także na wakacjach.©℗

Elżbieta KUBERA

Błękitni Ratownicy

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Pomagają innym
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie