piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Błękitni Ratownicy

Błękitni Ratownicy

Błękitni Ratownicy
Data publikacji: 2016-06-20 11:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:06
Wywietleń: 1860 139623

Uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie uczyli uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 udzielania pierwszej pomocy. Przez cały miniony tydzień licealiści prowadzili warsztaty dla wszystkich klas: od pierwszych po szóste.

Licealiści z Dziesiątki są zwycięzcami tegorocznego konkursu z pomocy przedmedycznej, organizowanego przez szczeciński PCK. Nauczycielka z SP 16 Anna Zbiegień i pielęgniarka Dorota Borenstein zorganizowały w SP 16 akcję "Bezpieczne wakacje", która ma na celu uświadomić uczniom jak ważna jest odpowiednie działanie w obliczu wypadku.

- Największy nacisk kładziemy na naukę podstawowych zasad bezpieczeństwa. Każdy uczeń otrzymał kolorowankę do pokolorowania z rysunkami nawiązującymi do bezpiecznego zachowania nad wodą - wyjaśnia Anna Zbiegień z SP 16.

Do akcji w SP 16 włączył się zwycięski zespół z X LO "Błękitnej": Natalia Chrzanowska, Bartosz Dzidziszewski, Jagoda Kowalczyk, Maja Trawińska i Tamara Zbiegień. Licealiści w koszulkach z napisem "Błękitny Ratownik" i rysunkiem wracającej akcji serca w EKG szkolili dzieci systemowo. Dzielili oni każdą klasę na cztery grupy. Pierwsza była edukowana z zakresu wzywania pierwszej pomocy, znajomości telefonów alarmowych, druga - z udzielania bezpośredniej pomocy z użyciem fantomu, trzecia - uczyła się układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, a  czwarta - poznawała zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Następnie grupy zmieniały stanowiska, aby zaliczyć wszystkie. Uczniowie z Szesnastki byli byli bardzo zaangażowani, chętnie wykonywali zadania. Układali kolegę lub koleżankę w pozycji bezpiecznej pozycji, wyjaśniali gdzie i jak należy zgłosić wypadek, itp.

- Dzięki takim warsztatom dzieci sporo potrafią i znają zasady pomocy przedmedycznej. Podobne akcje organizowaliśmy już w naszej szkole zapraszając wykwalifikowanych ratowników i strażników miejskich. Nasi uczniowie wiedzą, jak się zachować w trudnej sytuacji, w której niejednokrotnie dorośli tracą głowę - podkreśla Anna Zbiegień. - To jest bardzo ważne, aby pomóc jak najszybciej, bo pierwsze minuty w udzielaniu pomocy są najważniejsze. Ta wiedza przyda im się zawsze, także na wakacjach.©℗

Elżbieta KUBERA

Błękitni Ratownicy

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Pomagają innym
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie