Pierwsza w powojennej historii Szczecina biblioteka zbudowana od podstaw będzie nowoczesnym budynkiem podzielonym na trzy bryły. Powstanie na prawobrzeżu, przy zbiegu ulic Jarosława Iwaszkiewicza i Marii Dąbrowskiej - ma pełnić funkcję centrum kultury, w którym wypożyczanie książek jest tylko jedną z wielu opcji. Konkurs na projekt architektoniczny wygrali Karol Barcz i Kamila Buczkowska.
- Staraliśmy się przeanalizować otoczenie i naprawić pewne błędy przestrzenne, które w naszej opinii występują na tym terenie - tłumaczył Karol Barcz po ogłoszeniu wyników konkursu. - Kształt i ułożenie brył nie jest przypadkowe. Uszanowaliśmy miejsce i kontekst.
- Uważamy, że plusem jest plastyczność tej bryły - dodawała Kamila Buczkowska. - Z każdego miejsca wygląda ona troszkę inaczej.
- Ta sama bryła oglądana z jednego kąta może wydawać się strzelista. dynamiczna, z innego - klockowata - dodawał Karol Barcz. - Skupialiśmy się także na wnętrzach między szczytami brył, które mają być przestrzenią na taki zewnętrzny amfiteatr, mają też kadrować widok w kierunku placu, w kierunku kościoła, na park, który projektujemy w tym miejscu.
Sala główna zlokalizowana w największej bryle stanowi dominującą funkcję obiektu. Jest to dwukondygnacyjna otwarta przestrzeń biblioteki z czytelnią. Z kolei sala spotkań to jednokondygnacyjna przestrzeń, która ma dać wiele możliwości aranżacji. W trzeciej części znajdują się, oprócz administracji, pomieszczenia muzyczne z zapleczem oraz sala multimedialna i sala projekcyjna. Te sale mogą być wykorzystywane jako sale konferencyjne. Natomiast na parterze mieszczą się sale do gier PlayStation i Xbox, a także kawiarnia z wejściem od południowej, słonecznej strony, gdzie może powstać ogródek letni.
Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, stwierdził, że finał konkursu przyjął "ze wzruszeniem".
- To będzie pierwsza biblioteka budowana od podstaw - podkreślił. - To bardzo duże wydarzenie dla nas wszystkich. Dwa słowa o pracy, która zdobyła najwyższą nagrodę. Jestem zadowolony z tego wyboru. Widzę tu wielki potencjał, który pozwoli nam rozwinąć naszą działalność w wielu kierunkach. Autorzy dobrze ocenili nasze intencje, nasze oczekiwania. Podkreślę tylko, że mam wielką nadzieję, że ten obiekt będzie tętnił życiem.
Na potrzeby nowej biblioteki zaprojektowano 37 miejsc postojowych, w tym trzy parkingi dla osób niepełnosprawnych .
Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1 858 m2 , a koszt budowy to 12 915 000,- zł. Wszystkie formalności związane z przygotowaniem ostatecznej wersji projektu mają zostać dokończone w przyszłym roku.
Warto dodać, że na konkurs wpłynęło 55 prac.
- Od kilku lat odczuwaliśmy bardzo duże ciśnienie społeczne, aby tego typu instytucja pojawiła się na prawym brzegu - podsumował Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. - Oczywiście naszą ambicją jest to, aby nowe obiekty kubaturowe, które powstają w mieście, nie tylko spełniały swoje funkcje, ale także stanowiły także, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, piętno architektoniczne. Fakt złożenia tylu prac dowodzi tego, że konsekwentna polityka Szczecina pozostawiania fachowcom decyzji dotyczącej tego, jak będzie budowane miasto - w zakresie urbanistycznym i w zakresie konkretnych obiektów - przynosi efekty.©℗
Alan Sasinowski
Na zdjęciu: Oto pomysł Karola Barcza i Kamili Buczkowskiej na nową bibliotekę na prawobrzeżu.