poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Bezdomni w szpitalach

Bezdomni w szpitalach

Bezdomni w szpitalach
Data publikacji: 2018-02-19 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-19 18:44
Wywietleń: 1277 314897

Osoby bezdomne stanowią istotny problem dla szpitali. Bo wymagają nie tylko leczenia i diagnostyki, jak wszyscy pacjenci, ale też wielu dodatkowych działań – niezwiązanych wyłącznie ze stroną medyczną. Trzeba zapewnić im bezpieczeństwo zdrowotne po opuszczeniu placówki i kontynuację kuracji oraz zadbać o to, aby ich leczenie zostało opłacone. To często także pacjenci pijani, agresywni, brudni…

– Średnio to 1-2 takie osoby dziennie, najwięcej na jednym dyżurze obsłużono 8 osób bezdomnych – informuje Joanna Woźnicka ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. – Zgłaszają się z różnych powodów do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) czy izby przyjęć. Są nieubezpieczeni, a ich leczenie kosztuje, ponieważ zawsze pacjentowi należy wykonać choćby podstawowe badania diagnostyczne. NFZ nie pokrywa kosztów ich leczenia, natomiast szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta, mimo że nie ma gwarancji zwrotu poniesionych kosztów. Zdarza się, że bezdomnemu zostaje udzielona jednorazowa pomoc i szybko izbę przyjęć opuszcza albo ucieka z SOR. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 19 lutego 2018 r.

Agnieszka Spirydowicz, Anna Gniazdowska

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

Zera w gajerach
Czy szpital zdunowo wybudowal lotnisko dla strefy ekonomicznej? To ewenement ekonomiczny na skale swiatowa - tej klasy co "martwe dusze" tak sxpital inwestuje w HighTech..
2018-02-19 18:37:47
M.Dem.
Do "Antos lotnik". Myślę, że te lądowiska przyszpitalne (Zdunowo, Zdroje) to nie tylko nabijanie kieszeni paru ludzi. Sprawa jest poważniejsza chyba. Inwestycje w te ladowiska przyszpitalne to sa inwestycje towarzyszace inwestycji glownej jaka jest EURO PARK MIELEC. Na olbrzymim terenie sąsiadujacym ze Zdunowem, ze Zdrojami, z pozostalym po Niemcach pomocniczym terenem w Szczecinie-Dabiu. Lokalizacje nieprzypadkowe. Zwlaszcza, ze chodzi o samoloty bojowe. Bo to produkcja WZL MIELEC. Kto naszym wrogiem? Nieufnosc w celowosc tych inwestycji nie jest nieuzasadniona.
2018-02-19 14:27:09
brak pomysłu
marszałek zachpom., prezio szczecina, wojewoda - nic o tym problemie nie wiedza ? Raczej wola sie bawic w wielka polityke.
2018-02-19 13:33:27
Kpina
Mnie, normalnego człowieka, kulturalnego, miłego trzyma się kilka godzin na krześle , bo przywieziono mnie taksówką, zamiast zawracać dupę karetce, a śmierdzącego żula, który rzuca się z łapami i wyzywa bierzecie od razu? To teraz wiem, jak będę się tam zachowywał następnym razem!!!!!
2018-02-19 13:01:07
Antos Lotnik
Lotnisko w Zdunowie leczy "kieszenie" dawnej dyrekcji Szpitala oraz PO a prowadzi do biedy podatnikow - Dlaczego antypolskie jednostki kontrolujące tzw.władze po upadku PRL zlikwidowaly miejsca przebywania osób bezdomnych? Zawsze w populacji jest pewien procent ludzi, co sa na marginesie spolecznym i trzeba i nakarmic i dac dach nad glowa...tego nie za bardzo zrobia organizacje charytatywne, Polska to nievKorona Brytyjska co ma monarchie troszczaca sie o narod...Ksciol tez nie za bardzo sie tym zajmuje - wiec niestety wladza powinna to zorganizowac....
2018-02-19 11:19:33
M.Dem.
Problem ludzi bezdomnych i problem ich leczenia ma niuanse zastanawiające. ..Bezdomnosc nie oznacza wyłączenia z prawa do emerytury/renty, z której jest potrącana składka zdrowotna aż do śmierci. I odprowadzana na konto ubezpieczenia zdrowotnego osoby pobierającej emeryturę /rentę. Dlaczego jest to bez związku z brakiem środków na leczenie bezdomnego? Czy to jest wina bezdomnego? ..Czlowiek, pozbawiony dachu nad glowa, w warunkach zimowych w szczegolnosci, nie ma sie gdzie umyc i ogrzać tak jak trzeba. Alkoholem zabija wyziebienie, głód, ból. Na zabicie bólu farmaceutykami z apteki go nie stać. A ze sklepów zabrano tanie, bedace czesto srodkiem pierwszej pomocy, leki popularne i tanie. Dla kazdego. Popularne tabletki, bedace kompozycja kwasu acetylosalicylowego z dodatkiem stawiajacej na nogi kofeiny, zabrano nam ze sklepow i kioskow. Przy braku dawnej nitrogliceryny tabletki te byly ratunkiem na rozne blokujace zycie klopoty. Zabrano dla dobra naszego zycia? ..Coz to za polityka, która -pod logo "człowiek przede wszystkim!"- nie rozwiązuje problemu bezdomności w sposób ludzki? Brakuje środkow? Są wśród bezdomnych degeneraci straszliwi. Ale gdzie jest psychologia, która oddzieli ludzi zdolnych do uczlowieczenia od nieuleczalnej patologii. Występującej nie tylko wśród bezdomnych. Oj, nie tylko. ..Ogólnie wiadomo, z tego co poprzez media powiedziano społeczeństwu, że Zdunowo musiało utworzyć rezerwę finansową na cele (myślę, że inwestycyjne) zaciągajac kredyty oprocentowane na wynagrodzenie za pracę, że szpitale (Zdunowo, Zdroje) stoją przed problemem rozbudowy szpitali o miejsca lądowania samolotów. Dla kogo te lądowiska? Ile osób, w ciągu ostatniego dziesięciolecia, trzeba było przywieźć na leczenie samolotem? ..Naprawdę, powiedzieć o polityce finansowej kraju że ma luźny związek z naukami ekonomicznymi, to jest mało powiedziane.
2018-02-19 09:47:45
%
Niby bezdomny to też człowiek, ale bezdomny może być osoba niezaradna życiowo, która straciła dach nad głową na skutek czyjejś nieuczciwości, a może to być osoba uwielbiająca alkohol.
2018-02-19 07:46:58
nie przyjmować degeneratów
bezdomni nie są ubezpieczeni i nie płacą składek, czyli żerują na reszcie społeczeństwa
2018-02-19 07:18:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy