piątek, 04 grudnia 2020r.

Bez ogrzewania i ciepłej wody na 30 ulicach w Szczecinie

Data publikacji: 2020-10-23 17:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-24 00:16
Bez ogrzewania i ciepłej wody na 30 ulicach w Szczecinie
 

Mieszkańcy domów przy 30 ulicach w Szczecinie na cztery dni zostali pozbawieni ogrzewania i ciepłej wody. Decyzja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej wzbudziła oburzenie wśród lokatorów.

"Jak mogą nas pozbawiać ciepła w sezonie grypowym, w dodatku, kiedy na świecie szaleje pandemia koronawirusa? To jest wręcz nienormalne" - napisali mieszkańcy do redakcji.

Wyjaśniamy, dlaczego do wstrzymania dostawy ciepła doszło akurat teraz i co mogą zrobić mieszkańcy.

Modernizacja sieci SEC

Jak się dowiedzieliśmy, wstrzymanie dostawy ciepła i ciepłej wody związane jest z realizacją inwestycji w ramach projektu z dofinansowaniem unijnym. Projekt rozpoczął się w 2017 roku, potrwa do 2022 roku, a wart jest prawie 100 milionów złotych. Składa się na niego duża liczba pojedynczych zadań, m.in. modernizacja trzydziestoletniej sieci ciepłowniczej na odcinku ponad 600 m. To właśnie ta sieć dostarcza ciepło do 30 ulic, które zostały objęte wyłączeniem.

Lista wyłączonych ulic jest długa: Bandurskiego, Bardzińska, Cienista, Druckiego- Lubeckiego, Golisza, Grzymińska, Hoża, Jarogniewa, Komuny Paryskiej, Księcia Eryka II, Księżnej Anastazji, Księżnej Zofii, Ludowa, Mańkowskiego, Myśliwska, Obotrycka, Oliwkowa, Ostrowska, Pasterska, Przyjaciół Żołnierza, Robotnicza, Roentgena, Rugiańska, Słowicza, Słowicza/Cienista, Świętoborzyców, Tomaszowska, Wilcza, Willowa, Żabia.

Duży projekt inwestycyjny

- Przy tak dużym projekcie inwestycyjnym, harmonogram realizacji zadań przygotowywany i uzgadniany jest z dużym wyprzedzeniem, ponieważ każde takie zadanie wymaga długotrwałych prac projektowych, uzgodnień w urzędach, organizacji przetargów oraz zgód na wejście na teren budowy. Przygotowanie takiego zadania zajmuje nawet ponad rok. Trudno w takim czasie przewidzieć wydarzenia takie jak np. pandemia, a inwestycje unijne jesteśmy zobligowani zrealizować wg harmonogramu - wyjaśnia Danuta Misztal, rzecznik prasowy Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Danuta Misztal dodaje, że przy realizacji tak dużego i długotrwałego projektu, czas prowadzenia prac jest ciągły, tzn. przeprowadzany także w okresach jesienno-zimowych.

- Oczywiście z dużymi ograniczeniami, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, ale nie zatrzymujemy prac - podkreśla.

Inwestycja, która obejmuje wspomniane 30 ulic ma być dodatkowo trudna.

- Wymaga specjalistycznej armatury z uwagi na technologię jaka jest zastosowana. Nie można zastosować równolegle nowej sieci do istniejącej, ponieważ ta znajdowała się w rurach osłonowych, a nie w kanale ciepłowniczym. To wszystko składa się na długi termin przerwy w dostawie ciepła i ciepłej wody – dodaje D. Misztal.

Jak normalnie funkcjonować?

"Co mamy zrobić? Jak mamy się kąpać, jak jest zimno? Sezon grypowy w pełni, dodatkowo koronawirus straszy cały świat. Jak mamy normalnie funkcjonować?" - pytają mieszkańcy odcięci od ciepła.

- Rozumiemy, że jest to uciążliwość dla naszych klientów i oczywiście każdy z mieszkańców może za pośrednictwem swojego zarządcy ubiegać się o rekompensatę za brak ogrzewania i ciepłej wody w tym okresie – informuje Danuta Misztal.

Ciepło zostanie ponownie uruchomione 24 października. Szczecińska Energetyka Cieplna uprzedza, że w tym rejonie nastąpi jeszcze jedna i zarazem ostatnia przerwa w dostawie ogrzewania i ciepłej wody – w listopadzie br.

Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: Wstrzymanie dostawy ciepła i ciepłej wody związane jest z realizacją inwestycji w ramach projektu z dofinansowaniem unijnym

Komentarze

Do Siwy Wlos
2020-10-24 00:09:00
A co ma Krzystek do SECu? Przecież to jest spółka, i to nie miejska.
siwy włos
2020-10-23 23:00:48
Boże widzisz i grzmisz; Prezydent i Premier Polski każą seniorom i ludziom chorym zostawać w domu, podczas gdy prezydent Szczecina ze swoją administracją zafundował nam - mieszkańcom 30. ulic miasta - zimne kaloryfery i brak ciepłej wody przez 4 dni. Ludzie którzy w następstwie przeziębienia zachorują, nie mają szans na leczenie w szpitalu. Eutanazja zwykłych ludzi się zaczęła- a w telewizji jak lawa płyną od ludzi władzy zapewnienia o wielkiej trosce a nawet miłości o seniorów. Odrażający ja i cynizm.Panie Boże zabierz taką władzę!
powinni
2020-10-23 22:56:50
otworzyć dla chętnych darmową łaźnię kontenerową.
OK.2010
2020-10-23 20:54:20
To jednak prawda, że SEC opanował COVID-19. Szkoda więcej słów komentarza.
fanek53
2020-10-23 19:50:24
Jak zwykle, pitu-pitu. A wystarczy uściślić wiadomość, że sieć ciepłownicza magistralna jest przełączana na nowe nowoczesne rurociągi ciepłownicze, których ułożenie trwało kilka miesięcy. I dodać należy, że w tym rejonie występowały wielokrotnie awarie starych, czterdziestoletnich rur ciepłowniczych, wykonanych w starej technologii. Pozdrawiam
Gość
2020-10-23 18:58:49
Trudno było przewidzieć, że pod koniec października będzie zimno i będzie jak co roku sezon grypowy. Po prostu zaskoczenie.
jb
2020-10-23 18:28:53
Cały rok przygotowywali się do tej inwestycji, aby w końcu przystąpić do realizacji w okresie.... grzewczym. Gratuluję SECowi planowania inwestycji.
Gadu gadu
2020-10-23 17:52:30
I dlatego nie zbudujemy sondy na Marsa przez 600 metrów rury ciepłowniczej.Ta pani się nagadała a nic mądrego nie przekazała

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ