poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bestialski napad na księdza. Sprawców nie wykryto

Bestialski napad na księdza. Sprawców nie wykryto

Bestialski napad na księdza. Sprawców nie wykryto
Data publikacji: 2016-02-09 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1521 117316

Wobec niewykrycia sprawcy, Prokurator Rejonowy w Szczecinku umorzył śledztwo w sprawie napadu na plebanię i pobicia księdza ze skutkiem śmiertelnym w Barwicach.

Do zdarzenia doszło 3 listopada 2014 roku w godzinach wieczornych na plebanii parafii św. Stefana. Nieprzytomnego kapłana z rozległą raną głowy znalazła gosposia, która wcześniej usiłowała się do niego dodzwonić. Z poważnymi obrażeniami poszkodowany kapłan został przewieziony do Koszalina, gdzie był operowany. Przez 11 miesięcy ksiądz nie odzyskał przytomności, zmarł 3 października 2015 roku.

– Prowadzone przez ponad rok działania operacyjne nie pozwoliły na ustalenie sprawcy lub sprawców tego zabójstwa – mówi prokurator rejonowy w Szczecinku Jerzy Sajchta. – Nie udało się też precyzyjnie ustalić, ile pieniędzy zostało zrabowanych. Wiemy, że było to co najmniej 8 tysięcy złotych. Wobec takiego obrotu sprawy 5 lutego bieżącego roku prokurator prowadzący podjął decyzję o umorzeniu.

Prokurator zapewnia, że zrobiono wszystko, co było możliwe, by ten bestialski napad rabunkowy nie uszedł sprawcom lub sprawcy bezkarnie. Przy okazji wykryto dwa inne przestępstwa, ale znacznie mniejszej wagi.

– Umorzenie śledztwa nie oznacza odłożenia sprawy ad acta – zapewnia Jerzy Sajchta. – Oznacza to tylko zakończenie czynności operacyjnych. Natomiast policja, do czasu przedawnienia, musi nadal monitorować sprawę i w przypadku zaistnienia nowych okoliczności prokurator natychmiast podejmie decyzję o wznowieniu śledztwa. Czasem takie sprawy udaje się rozwiązać po latach.

Zbrodnia zabójstwa przedawnia się po upływie 30 lat od dnia jej popełnienia, w tym przypadku przedawnienie sprawy nastąpi 3 listopada 2044 roku. Do tego czasu sprawca lub sprawcy nie mogą czuć się bezkarnymi. ©℗

(bar)

Komentarze

Jedno z rozwiazan...,
Niech inne Parafie zbiora pewna sume pieniedzy... ktora byla by odpowiednia do wysokoskiej nagrody i Policja wraz z Prokuratorem zapewnia anonimowosc...to Koledzy, Znajomi czy Ktos z Rodziny - predzej czy pozniej i tak Ich "wkopie" ! Wspoludzial lub udzial musza miec osoby z okolicy... ktore cos o Ksiedzu wiedzialy, gdyz szanse sa male, by byli to "Kozacy" np. az z Rzeszowskiego...? Chociaz i Kto wie... ??
2016-02-10 00:30:07
Kamil
Chore to nasze prawo, jak morderstwo i to z takich pobudek może być przedawnione.
2016-02-09 23:19:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie