poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > BASTA! dla polskiego zoo

BASTA! dla polskiego zoo

BASTA! dla polskiego zoo
Data publikacji: 2017-07-15 15:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:25
Wywietleń: 947 275168

„Każda klatka to więzienie", „Skazani za niewinność", „Każdy chce być wolny" oraz „Cierpienie zwierząt dla ludzkiej rozrywki" - to tylko niektóre z haseł i manifestów, jakie od soboty można przeczytać na chodniku przed Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie. Nietypowa czasowa ekspozycja to efekt „Akcji kreda", czyli kolejnego z cyklu happeningów, organizowanych przez aktywistów Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! Tym razem jej tematem przewodnim było polskie zoo, a konkretnie nienaturalne warunki, w jakich są tam przetrzymywane zwierzęta.

Polskie ogrody zoologiczne nie tylko nie spełniają wymogów stawianych tego rodzaju placówkom przez kodyfikacje Unii Europejskiej (tzw. dyrektywa zoo), ale nierzadko nawet standardów dotyczących zachowania dobrostanu zwierząt, gwarantowanych przez liberalne polskie prawo.

- Obserwacje dokonane w 21 polskich ogrodach zoologicznych potwierdzają, że warunki, w jakich są przetrzymywane są zwierzęta, uniemożliwiają im spełnianie podstawowych potrzeb biologicznych, negatywnie wpływają na ich zachowania społeczne i instynkt terytorialny, a w rezultacie prowadzą do występowania chorób spowodowanych stresem i infekcjami oraz do zaburzeń psychicznych - przekonywał Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA!

W trakcie sobotniego happeningu były rozdawane ulotki, na jakich można było przeczytać m.in.: „Ogrody zoologiczne próbują budować swój „pozytywny” wizerunek, powołując się na swoją rolę w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt. Jednakże tylko 14 procent gatunków przetrzymywanych w polskich placówkach jest w pewnym stopniu zagrożonych wyginięciem, a jedynie 3 proc. znajduje się na Polskiej Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych".

- Zwierzęta są jak ludzie - mają prawo do wolności! - przekonywali obrońcy praw „naszych braci mniejszych", uczestniczący w sobotnim happeningu przed Pomnikiem Czynu Polaków.

Więcej przeczytasz w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 17 lipca 2017 r.

(an)

Fot. Arleta Nalewajko

BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo BASTA! dla polskiego zoo

Komentarze

Basta!
To już się robi niestrawne i nieśmieszne. Redakcja chyba chce wszystkim obrzydzić tę organizację.
2017-07-17 02:06:01
Mania
Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. Basta nich zacznie zajmować się bezdomnymi zwierzętami i im pomagać, a nie się lansować w mediach. Jest już jeden efekt tych działań w Szczecinie na pewno zamkną ZOO :) :) :)
2017-07-15 23:29:53
śmieszne ludziki
Cudaki Musiała znowu w akcji.
2017-07-15 19:13:12
Robert
Trzeba być totalnym idiotą żeby protestować przeciwko ogrodom zoologicznym w mieście, gdzie niestety nie ma takiej atrakcji! Mam nadzieję, że ktoś wymusi na nich grzywnę za zanieczyszczanie przestrzeni publicznej. To jest miejsce spacerowe szczecinian i nie życzę sobie aby ktoś je w ten sposób niszczył.
2017-07-15 19:11:50
brud
A może tak basta dla Basty? Posprzątali potem swoje bohomazy z tej posadzki?
2017-07-15 18:54:17
kibic
Do redakcji; 5 osób maluje kredą,typowe lewackie zachowanie,a Wy robicie z tego news? czy jesteście poqażni? ten news jest mało poważny.
2017-07-15 18:09:29
Alf
A piaskownicy nie było, żeby im gdzieś z boku ją ustawić?
2017-07-15 17:09:35
stara dziadyga
z tą z tatuażami i dredami to bym chętnie... się zapoznał :P
2017-07-15 15:47:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy