piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?

Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?

Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?
Data publikacji: 2018-12-15 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1922 365620

Na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych trwa bagrowanie dwóch leśnych zbiorników w rejonie ul. Międzyparkowej w Szczecinie. Czytelnicy alarmują, że w wyniku tych prac są niszczone siedliska tamtejszej fauny i flory. Zaprzeczają temu urzędnicy miasta. Jakie jest stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie?

W ubiegłym tygodniu na łamach „Kuriera" przedstawiliśmy argumenty dwóch stron: społecznej oraz ZUK. Pierwsi dowodzili, że na skutek ekspansywnych działań ciężkiego sprzętu w tej części Parku Leśnego Arkońskiego doszło szkody w przyrodzie: wycięto zieleń w otoczeniu bagrowanych stawów, a na skutek czasowego ich osuszenia „ginie wszystko, co żyło w wodzie i tuż przy niej: płazy, a wśród nich objęte ścisłą ochroną gatunkową ropuchy i żaby, nadto ryby i roślinność wodna".

Odmienne stanowisko przedstawił ZUK. Przypomnijmy: „W trakcie spuszczania wody, oraz po jej zakończeniu, nie stwierdzono żadnych żywych organizmów. Nie było tam również ani ropuch, ani też ryb. Zgodnie z Planem ochrony przyrody dla lasów miejskich, w tej lokalizacji nie występują chronione płazy i gady".

Zapytaliśmy więc Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, czy została przez urzędników miasta poinformowana o celu i zakresie prac prowadzonych na leśnych zbiornikach oraz w jakikolwiek sposób nadzoruje albo kontroluje ich przebieg pod kątem bytującej tam fauny. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź. Czytamy w niej: „Według informacji uzyskanej przez od ZUK, zakres prowadzonych obecnie w rejonie ul. Międzyparkowej prac obejmuje wyłącznie odmulenie dwóch zbiorników retencyjnych, w celu przywrócenia zdolności retencyjnej. Są to planowe zabiegi konserwatorskie, przewidziane na okres późnojesienny w celu zminimalizowania oddziaływania na ekosystemy tworzące się wokół tych zbiorników. Nie znajdują się one w obszarze chronionym. Z informacji pozyskanej bezpośrednio od ZUK wynika, że obecnie w tych zbiornikach nie występują gatunki podlegające ochronie.

Po przeanalizowaniu sprawy stwierdzono, że nie wymaga ona uzyskania żadnego zezwolenia czy opinii RDOŚ w Szczecinie".

Bez wizji lokalnej na miejscu. Za to w oparciu o informacje pozyskane bezpośrednio od inwestora (ZUK). Tyle na temat bezstronności instytucji, która w naszym regionie „odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie: zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000, kontroli procesu inwestycyjnego, a realizuje także zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku oraz odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku".

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest? Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?

Komentarze

Bunkier Szmaragdowy
A Plan Ochrony Przyrody dla lasów komunalnych to z którego roku jest??? Jak się siedzi i śpi za społeczne w bunkrach to nie dziwota, że ropuchy nie widać. Elyta...
2018-12-16 17:15:32
Ognisko
Ciekawe zdjęcie - na działkach i w przydomowych ogródkach - pod groźbą kary - nie wolno palić gałęzi i liści, ale widać w lesie obowiązuje inne prawo.
2018-12-16 05:17:07
czytam
Chłop żywemu nie przepuści !
2018-12-15 21:38:34
ropucha
zaorać, zasypać, udeptać to metody prezia.
2018-12-15 21:10:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie