niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?

Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?

Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?
Data publikacji: 2018-12-15 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 2117 365620

Na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych trwa bagrowanie dwóch leśnych zbiorników w rejonie ul. Międzyparkowej w Szczecinie. Czytelnicy alarmują, że w wyniku tych prac są niszczone siedliska tamtejszej fauny i flory. Zaprzeczają temu urzędnicy miasta. Jakie jest stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie?

W ubiegłym tygodniu na łamach „Kuriera" przedstawiliśmy argumenty dwóch stron: społecznej oraz ZUK. Pierwsi dowodzili, że na skutek ekspansywnych działań ciężkiego sprzętu w tej części Parku Leśnego Arkońskiego doszło szkody w przyrodzie: wycięto zieleń w otoczeniu bagrowanych stawów, a na skutek czasowego ich osuszenia „ginie wszystko, co żyło w wodzie i tuż przy niej: płazy, a wśród nich objęte ścisłą ochroną gatunkową ropuchy i żaby, nadto ryby i roślinność wodna".

Odmienne stanowisko przedstawił ZUK. Przypomnijmy: „W trakcie spuszczania wody, oraz po jej zakończeniu, nie stwierdzono żadnych żywych organizmów. Nie było tam również ani ropuch, ani też ryb. Zgodnie z Planem ochrony przyrody dla lasów miejskich, w tej lokalizacji nie występują chronione płazy i gady".

Zapytaliśmy więc Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, czy została przez urzędników miasta poinformowana o celu i zakresie prac prowadzonych na leśnych zbiornikach oraz w jakikolwiek sposób nadzoruje albo kontroluje ich przebieg pod kątem bytującej tam fauny. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź. Czytamy w niej: „Według informacji uzyskanej przez od ZUK, zakres prowadzonych obecnie w rejonie ul. Międzyparkowej prac obejmuje wyłącznie odmulenie dwóch zbiorników retencyjnych, w celu przywrócenia zdolności retencyjnej. Są to planowe zabiegi konserwatorskie, przewidziane na okres późnojesienny w celu zminimalizowania oddziaływania na ekosystemy tworzące się wokół tych zbiorników. Nie znajdują się one w obszarze chronionym. Z informacji pozyskanej bezpośrednio od ZUK wynika, że obecnie w tych zbiornikach nie występują gatunki podlegające ochronie.

Po przeanalizowaniu sprawy stwierdzono, że nie wymaga ona uzyskania żadnego zezwolenia czy opinii RDOŚ w Szczecinie".

Bez wizji lokalnej na miejscu. Za to w oparciu o informacje pozyskane bezpośrednio od inwestora (ZUK). Tyle na temat bezstronności instytucji, która w naszym regionie „odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie: zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000, kontroli procesu inwestycyjnego, a realizuje także zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku oraz odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku".

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest? Bagrowanie leśnych stawów. Jak jest?

Komentarze

Bunkier Szmaragdowy
A Plan Ochrony Przyrody dla lasów komunalnych to z którego roku jest??? Jak się siedzi i śpi za społeczne w bunkrach to nie dziwota, że ropuchy nie widać. Elyta...
2018-12-16 17:15:32
Ognisko
Ciekawe zdjęcie - na działkach i w przydomowych ogródkach - pod groźbą kary - nie wolno palić gałęzi i liści, ale widać w lesie obowiązuje inne prawo.
2018-12-16 05:17:07
czytam
Chłop żywemu nie przepuści !
2018-12-15 21:38:34
ropucha
zaorać, zasypać, udeptać to metody prezia.
2018-12-15 21:10:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie