Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi”

Data publikacji: 2018-09-27 18:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi”
 

Jest się czym chwalić: blisko dwa lata po tym, jak głosujący w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim poparli projekt budowy ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt w Wielgowie, urzędnicy miasta właśnie "zakończyli prace przygotowawcze" i "dopracowali konceptualnie" to zadanie. Szansa na zakończenie I etapu tejże inwestycji jest już w... 2020 roku - jak w czwartek (27 września) na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Piotr Krzystek poinformował dziennikarzy.

O budowę takiego ośrodka od lat zabiegała Fundacja na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja" oraz nieobojętni na los "naszych braci mniejszych" szczecinianie.

- To ich życzliwości i codziennemu wsparciu zawdzięczam, że dziś tu jestem a ośrodek wreszcie ma realną szansę powstać - mówiła Marzena Białowolska, prezeska Fundacji "Dzika Ostoja", nie kryjąc wzruszenia.

Ośrodek zostanie zbudowany przy ul. Fiołkowej. Dla jego dyspozycji został zarezerwowany (uchwała Rady Miasta Szczecina na 30-letnią dzierżawę gruntu) teren o powierzchni około 4,2 ha. Jednak perspektywa inwestycyjna roku 2020 dotyczy tylko I etapu realizacyjnego: półhektarowej działki i gwarancji budżetowej w wysokości 2 milionów złotych (w tym rezerwa 1 mln zł ze SBO) na jej zagospodarowanie. Co ciekawe, ta kwota pozwoli na uzbrojenie i ogrodzenie terenu, budowę parkingów zewnętrznych i wewnętrznych, głównej drogi do ośrodka i przezeń prowadzącej, a też na postawienie budynku socjalnego o powierzchni około 240 m kw, z salą edukacyjną. Umożliwi także wytyczenie trzech stref azylu dla zwierzęcych rezydentów. Ale już nie wystarczy tychże budżetowych środków na zbudowanie wolier dla podopiecznych ośrodka.

- Zrezygnowaliśmy nawet z urządzenia zieleni. Natomiast budowę wolier sfinansujemy ze środków własnych i sponsorów Fundacji. Już je mamy na koncie. Wystarczy nam miesiąc od odbioru technicznego prac zleconych przez miasto, żeby postawić woliery i pozostałe pomieszczenia dla zwierząt. Miesiąc, żeby ośrodek zaczął normalnie funkcjonować - zapewniała Marzena Białowolska, prezeska Fundacji "Dzika Ostoja".

Teraz nie ma jeszcze gotowego projektu technicznego wraz z pozwoleniem na budowę. Jest tylko konceptualny. Zakłada m.in., że w budynku socjalnym znajdzie się biuro ośrodka z zapleczem, w tym aneksem kuchennym, także punkt przyjęć z gabinetem dla zwierząt, a też kolejny - opieki nad najmniejszymi z nich i kuchnią dla zwierząt.

- Projekt powinien być gotowy w lutym przyszłego roku. Potem kilkanaście miesięcy budowy i będziemy mieli w Szczecinie nowoczesny obiekt, odpowiadający światowym standardom opieki nad zwierzętami, który będzie również pełnił funkcję edukacyjną - zapewniał prezydent Piotr Krzystek.

Gdy ośrodek dla dzikich zwierząt wreszcie powstanie, będzie w nim na azyl dla tzw. stałych rezydentów, woliery rehabilitacyjne, a także miejsce dla nauki o lasach, prelekcji szkół, w tym specjalnych grup, jak z zespołem Downa, ociemniałych, dzieci autystycznych i innych niepełnosprawnych.

To w perspektywie, bo teraz... Paradoksem jest, że jedno z najbardziej zielonych miast Polski (z największą powierzchnią lasów miejskich - blisko 2,8 tys. ha), dumne z przyrodniczej bioróżnorodności, które sponsoruje ośrodki edukacji ekologicznej i miejskiego łowczego, do tej pory nie było stać na zbudowanie placówki, w której znalazłyby ratunek i realną pomoc zwierzęta dzikie i chronione. Szczecin nadal nie ma ośrodka, jaki byłby nie tylko azylem dla cennych przyrodniczo i zagrożonych wyginięciem okazów, ale też stwarzałaby okazję ku praktycznym lekcjom przyrody dla szczecinian, nie tylko najmłodszych. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: O perspektywie budowy ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt w Wielgowie podczas czwartkowej (27 września) konferencji prasowej mówili (od lewej): Piotr Krzystek - prezydent Szczecina, architektka Joanna Wojtecka oraz Marzena Białowolska, prezeska Fundacji na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Franiszek
2019-04-16 11:20:40
Ludzie, bądźcie bardziej wyrozumiali dla zwierząt. To one tracą swoje tereny bytowania, a wy mieszkacie coraz bliżej ich siedzib.
Dzidziuś
2018-09-29 07:07:32
Zamiast o dziennikarkę, lepiej zapytać kto sponsoruje pana prezydenta. Jeden to mecenas, tylko jedna branża?
terry
2018-09-28 21:25:02
to nie fanaberia pani prezes ale asz obowiązek wobec braci mniejszych...tak się robi w cywilizowanym świecie
Podatnik
2018-09-28 21:20:39
Panią redaktor tez ktoś sponsoruje czy płaci za wykonaną pracę w ramach kontraktu lub umowy?
CAŁA PRAWDA
2018-09-28 18:15:15
Nie wiem czy się z tego cieszyć czy płakać , że dopiero za dwa lata i to tylko pierwszy etap . Sąsiedztwo tego ,, zwierzyńca'' wierzcie mi jest nie do wytrzymania .Wszyscy , którzy tak chwalą Panią Marzenę i Pana Michała powinni mieć trochę empatii do ludzi i współczuć im smrodu , brudu i robactwa.Zwierzęta są ważne , ale ludzie ważniejsi.
Fanaberie pani prezes !
2018-09-28 14:02:47
Takie duże pieniądze uzyskane z naszych podatków powinno sie przeznaczyć na pomoc dla ludzi a nie dla dzikich zwierząt i fanaberii pani prezes !!!
Co wazniejsze...??
2018-09-28 11:54:09
Dziczyzna tez chce zyc... ale najpierw powinno sie Zadbac o biednych i Chorych Ludzi...!!
Wielgowianin
2018-09-28 07:53:38
Nareszcie,bo aktualne miejsce przy ul.Łowczych będące azylem dla zwierząt jest udręką dla ludzi.Usytowane przy jednej z głównych ulic ,między zabudowaniami czyni sąsiadom ich codzienne życie często koszmarnym.Smród (szczególnie w ciepłych dniach),odgłosy wydawane przez zwierzęta o każdej porze dnia i nocy to wszystko sprawia,że ostoja jest najgorszym z możliwych sąsiedztw.Kochajmy zwierzęta,nieśmy im pomoc,ale nie kosztem ludzi!!!
Pytanie od Podatnikow...
2018-09-27 23:57:54
A ile caly Projekt ma kosztowac i ile do tej pory uzbierano... i Kto bedzie pozniej pokrywal miesieczne koszty utrzymania i eksploatacji... ???
:)
2018-09-27 21:25:51
Lepiej pozno niz wcale , do 2020 to tylko niecałe 1,5 r.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA