wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Archeologiczne przekręty. Zamieszany b. dyrektor muzeum

Archeologiczne przekręty. Zamieszany b. dyrektor muzeum

Archeologiczne przekręty. Zamieszany b. dyrektor muzeum
Data publikacji: 2016-03-16 12:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 2384 123616

Nieprawidłowości w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Słupsku. Wśród podejrzanych znalazł się Jacek B. z Działu Archeologicznego koszalińskiego Muzeum. Przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze.

W grę wchodzi kwota nawet 1,2 mln zł łapówki. Była już urzędniczka Iwona K. zlecała prace wykopaliskowe dwojgu archeologom: Agnieszce K. ze Słupska i Jackowi B. z Koszalina. Nie bezinteresownie, bo pobierała 30 procent wynagrodzenia za powierzone roboty. Prokuratura Regionalna w Gdańsku całej trójce wytoczyła zarzuty. Oficjalnie podaje się, że Fundacja Ochrony Krajobrazu Kulturowego Pomorza Środkowego przekazała Agnieszce K. blisko 500 tys. zł, a Jackowi B. – ok. 200 tys. zł.

Prace wykopaliskowe w latach 2005-2011 były prowadzone na Pomorzu Środkowym, m.in. w Słupsku, Lęborku, Bytowie i Czarnem. Inwestorom zależało na szybkim przebiegu prac archeologów, gdy budowali drogi, obiekty użyteczności publicznej czy galerie handlowe.

W aferę dał się wplątać Jacek B., do niedawna pełniący obowiązki szefa koszalińskiego Muzeum, nim w styczniu br. komisja wybrała na stanowisko dyrektora Jerzego Buziałkowskiego. Archeolog przyznał się do winy, dobrowolnie poddał się karze dwóch lat więzienia w zawieszeniu na dwa lata i zapłacenia 20 tys. zł grzywny. Śledztwo wobec takiego postawienia sprawy przez podejrzanego zostało umorzone. Jacek B. nadal pracuje w Muzeum.
Sprawa, którą prowadzi gdańska Prokuratura Regionalna, ma charakter rozwojowy. ©℗

(m)

Fot. arch.

 

Komentarze

@
Nie tylko w tym temacie, taki proceder to w POlsce NORMA. A niby przetargi to jak się ustawia. Zasada jest prosta : "nie dasz nie wejdziesz" . Podobnie jest w administracjach wspólnot, gdzie z reguły to byli pracownicy ZBiLK ( dawniej ADM)i układy z frmami na wykonanie remontów gdzie wciąż jedna i ta sama firma wygrywa. A niby firma ROMUS- to co, nie po rodzinnych układach, umowy na utrzymanie czystości na klatkach schodowych ? i tak by można jeszcze długo, oj długo....
2016-03-16 13:19:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie