Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Apel radnych PiS: Ułatwić umorzenia czynszu osobom dotkniętym kryzysem

Data publikacji: 2020-04-08 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-09 17:19
Apel radnych PiS: Ułatwić umorzenia czynszu osobom dotkniętym kryzysem
 

„Kierujemy propozycję o umorzenie czynszów w mieszkaniach z zasobu Gminy Miasto Szczecin oraz z zasobów TBS, każdemu, kto czuje się dotknięty kryzysem, a przede wszystkim uwzględniając m.in. osoby, które straciły pracę w okresie pandemii, rodziny posiadające dwójkę i więcej dzieci oraz mieszkańców powyżej 65. roku życia. Te grupy są szczególnie narażone na trudne położenie spowodowane pandemią koronawirusa” – tak napisali szczecińscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości w interpelacji i zarazem apelu do prezydenta Piotra Krzystka. Już jednak wiadomo, co wynika z wcześniejszych oficjalnych wypowiedzi Piotra Krzystka, że abolicji czynszowej dla wszystkich nie będzie.

Pod tym apelem podpisali się: Marcin Pawlicki - wiceprzewodniczący klubu radnych PiS, Agnieszka Kurzawa, Witold Dąbrowski, Dariusz Matecki i Maciej Ussarz. Zaznaczają, że dotychczasowa pomoc obiecana przez miasto przedsiębiorcom jest ważna, ale konieczne są również działania skierowane do tych mieszkańców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Stąd ich propozycja, aby osoby dotknięte kryzysem mogły w maksymalnie uproszczonej formule, bez zbędnej biurokracji, starać się o umorzenie czynszu za mieszkanie komunalne z zasobów miasta czy Szczecińskiego TBS lub TBS Prawobrzeże. Katalog osób, które mogłyby skorzystać z tej inicjatywy powinien być - ich zdaniem - bardzo szeroki. Obejmuje zarówno osoby, które straciły pracę przez koronawirusa, rodziny z co najmniej dwójką dzieci czy seniorów powyżej 65. roku życia.

Radni: Uprościć starania o umorzenie czynszu

W swojej interpelacji radni klubu PiS jednocześnie dodają, że forma tego wsparcia powinna być maksymalnie uproszczona, a możliwość jego uruchomienia, dostępna przez internet, z użyciem elektronicznych formularzy. Ponadto ważne jest, aby wnioski były rozpatrywane na bieżąco, nie odkładając tego w czasie po ustaniu pandemii. - Wierzymy, że miasto wykaże się empatią i solidarnością dla mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia w zaistniałej sytuacji” - kończą apel.

Przypomnijmy, że jeszcze w marcu w ramach pakietu antykryzysowego prezydent Piotr Krzystek zapowiedział wcześniej wsparcie dla przedsiębiorców. To m.in. odroczenie, spłata na raty do umorzenia włącznie opłat za podatek od nieruchomości i czynsz dzierżawny czy ten związany z najmem komunalnych lokali użytkowych (tych w mieście jest ok. 750) oraz przekazanie dodatkowych środków na konto Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego w kwocie 10 mln zł. Tak by ten po takim finansowym zasileniu mógł dysponować nimi na udzielanie mikro-pożyczek mikro i małym firm już w czasie po kryzysie.

Prezydent: Nie możemy zawiesić poboru czynszu dla wszystkich

 - Jeśli ktoś będzie miał problem z zapłaceniem czynszu za mieszkanie komunalne w terminie, to tak jak w sytuacji odnoszącej się do przedsiębiorców i osób opłacających czynsz najmu za lokale użytkowe należące do gminy, powinien powiadomić o tym ZBiLK lub dany TBS. I oczywiście później będziemy rozpatrywali te wioski o ewentualne umorzenie lub rozłożenie na raty tych należności w zależności od indywidualnej sytuacji każdego z zainteresowanych. Bo część osób będzie otrzymywała wynagrodzenia, czy ci którzy pracują w firmach, które mają poważne kłopoty, czy w sytuacji, kiedy osoby są zwalniane z pracy, bo i takie sygnały już mamy, to w takich przypadkach oczywiście będziemy starali się te należności umarzać. Ale podkreślam, każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie  W zależności od sytuacji tych osób. Bo nie możemy – co sugerują niektórzy i o co wnioskują -  wprowadzić zawieszenia poboru czynszów w mieszkaniach komunalnych dla wszystkich. To jest  niemożliwe. Nie byłoby to zasadne. Mamy pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują - oświadczył Piotr Krzystek już 26 marca br. w swojej jednej z codziennych relacji na żywo, czyli filmowym raporcie na prezydenckim profilu fejsbukowym.

I jak zaznaczył, że tak radykalnego obcięcia tych należności, czyli opłat z tytułu czynszu za najem lokali mieszkalnych tak nie może dokonać, bo samorząd też ponosi inne koszty funkcjonowania miasta i pokrywa je z lokalnego budżetu. I tłumaczył: - To są nasze wspólne pieniądze,  które są redystrybuowane chociażby do pomocy społecznej czy tez na płace nauczycieli, bo pamiętajmy, że 60 proc. niepełna pokrywa rządowa subwencja oświatowa, a resztę środków musimy wygenerować z naszych wpływów z z dzierżaw, najmu, z podatków. Więc taka abolicja dla wszystkich nie może być zastosowana. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zartownis
2020-04-09 15:15:17
Czytelnik...- rozbawiles mnie do lez....pierwszym zdaniem...
Czytelnik
2020-04-09 10:28:13
PiS wprowadził w Polsce tak wiele dobrych pomysłów. Mam nadzieję, że ten w Szczecinie KO weźmie do serca i zechce ulżyć potrzebującym.
Lapanka na wdziecznego
2020-04-09 08:50:09
Rozdawnictwo obietnic za dozgonna wdziecznosc w czas wyborow?
Ela nie pierdziel..
2020-04-09 07:43:57
Taka decyzja to krzywda!!! Mieszkam w oficynie i widze tych co im sie nalezy...Nieroby co licza na pomoc z mopr caritas od sasiada...Teraz wszystkim jest ciezko...Kiedyy tez taj bylo umarzanie czynszu ...Mialam.kolezanka.co swiadamomie nie placila choc pracowali oboje i z marszu umorzenie za.lokal. A ja glupia z 1pensji co miesiac regukarnie placilam..Do tej pory mam.zal...To nie pomoc...to krzywda dla innych mueszkancow
Wert
2020-04-09 07:34:25
PiS niech już lepiej się nie odzywa. Wystarczająco napsuli.
skandal
2020-04-08 21:34:10
Pomyślmy. Dostajesz za darmo mieszkanie komunalne. Wszystko idzie na przelew ( odkażanie) .Od wielu lat nie płacisz czynszu bo MOPSY I MOPRY płacą za Ciebie bo się należy pomoc .Po 20 latach nie płacenia miasto musi zapewnić lokal zastepczy i historia się powtarza .Ale po roku niepłacenia w mieszkaniu własnościowym masz komornika i wyrok eksmisji na bruk. Brawo Wy
Bartek
2020-04-08 19:56:55
A co z osobami, które uczciwie pracują, wynajmują mieszkanie ponieważ nie mają zdolności kredytowej a na wkład do TBS nie zdążyli jeszcze odłożyć? Czy Ci ludzie mają się znaleźć na ulicy z całymi rodzinami? Czy miasto nie powinno zrobić barkaów dla patologi, która jest zadłużona i to w ubiegłych latach gdy nie było problemu z pracą. Najlepiej na odludnym terenie, gdzieś na polu postawić kontenery, bo zaraz się okaże, że w Szczecinie jest kilka tysięcy rodzin wyrzuconych z najmu, którzy dotychczas ciężko pracowali i nie żebrali o mieszkanie komunalne, a tych co pili i żyli z MOPSu będzie się zwalniało z czynszu a zaległości umarzało.
Slodkie
2020-04-08 19:34:39
A nie my wszyscy " odczuwamy skutki kryzysu"?Populistyczna zagrywka?
@ Ela
2020-04-08 19:25:06
Wytrzeźwiej zanim coś napiszesz ..., chyba ,że prowokujesz ?? Patola ma poczuć bat nad głową , bo "gołąbki same nie popłyną do gąbki" koniec rozdawnictwa PIS i kop na "śmietnik historii"...
Tomi
2020-04-08 19:09:57
Trzeba pomagać. Jakim bezdusznym zwyrodnialcem trzeba być żeby nie pomóc biednym ludziom w ciężkiej sytuacji. Tym bardziej w tych czasach.
Ela
2020-04-08 18:44:40
Bardzo dobry pomysł. Miasto powinno wprowadzić pomysł.
i po co pracować
2020-04-08 17:47:26
Czyli "elyta z czynszówek " co podpiera mury,pije winko i dostaje zasiłek nie zapłaci czynszu ale ciężko pracujący ludzie , którzy nie dostali mieszkania"za darmo" i przez 30 lat spłacają kredyt na mieszkanie maja płacić ? Czy tak to mam rozumieć
Nie dzjelic ludzi
2020-04-08 17:22:32
Glupi pomysl...pomoc.szczecinianom eszystkim a nie tym.z czynszowek...
dexter
2020-04-08 17:22:18
POMAGAĆ TRYLKO CZĘŚCI MIESZKAŃCÓW??? A RESZTA TO CO ??? TAK WYGLĄDA POMOC OD PISOWSKIEGO BYDŁA U WŁADZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Socjal
2020-04-08 17:10:41
Ale kto za to zaplaci. Moze niech radni zrezygnuja z diet I pracuja za darmo?
Filipinka
2020-04-08 17:08:19
"Mamy pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują - oświadczył Piotr Krzystek" czyli beneficjentom 500+ i 13.emerytur.
i znowu podział narodu
2020-04-08 16:28:44
Czyli ci co mają mieszkania własnościowe kupione na kredyt wyjdą " na frajerów " ? Jeżeli pomagać to wszystkim mieszkańcom , oczywiście według ustalonych kryteriów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ