Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Apel radiowców do ministra kultury. Co się znajdzie w ustawie medialnej?

Data publikacji: 14 lutego 2024 r. 18:29
Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2024 r. 21:32
Apel radiowców do ministra kultury. Co się znajdzie w ustawie medialnej?
Część radiowców obawia się o przyszłość regionalnych rozgłośni.  

Pracownicy regionalnych rozgłośni radiowych, w tym Radia Szczecin, napisali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza list, w którym apelują o utrzymanie formalno - prawnej niezależności ich ośrodków. Obawy sygnatariuszy dokumentu budzi perspektywa połączenia regionalnych rozgłośni i regionalnych oddziałów telewizji.  Pojawiły się informacje, że taki zapis miałby się znaleźć w nowej ustawie medialnej.

W liście przeczytamy między innymi: „Zabieramy głos, ponieważ zmiana polegająca na odebraniu regionalnym rozgłośniom statusu samodzielnych spółek i połączenie z ośrodkami telewizyjnymi wpłynie negatywnie na jakość i warunki wykonywanej pracy, zuboży pejzaż medialny i kulturowy poszczególnych regionów oraz sprawi, że nie będziemy w pełni zdolni do wypełniania zadań misyjnych”.  I jeszcze: „Apelujemy więc, żeby twórcy przygotowywanej  ustawy  zaprosili przedstawicieli  17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do dyskusji nad nią i kierowali się interesem naszych Słuchaczy,  pamiętając, że bez niezależnych formalno -  prawnie ośrodków radia regionalnego misja  mediów służby publicznej będzie okrojona i niepełna. Naszą siłą jest różnorodność”.

- Nie jesteśmy przeciwni zmianom w mediach. Co więcej - dostrzegamy pozytywy wśród pojawiających się rozwiązań, szczególnie w obszarze odpolitycznienia i finansowania mediów służby publicznej. Niepokoi nas jednak perspektywa zdominowania naszej pracy przez telewizję, która generuje o wiele większe koszty. Akcję zainicjowało Radio Lublin - opowiada Agata Rokicka z Radia Szczecin.

Zdaniem osób, które podpisały się pod apelem, mniejsze spółki są tańsze w zarządzaniu i lepiej dostosowują się do zmieniających się wymogów rynku oraz potrzeb odbiorców radia i mediów społecznościowych. A wielość podmiotów działających na podobnych polach biznesowych tworzy zdrową konkurencję.

- „List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia” przesłaliśmy do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także do marszałków Sejmu i Senatu, prezesa Rady Ministrów, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - dodaje Agata Rokicka.

List jest oddolną inicjatywą pracujących w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia ludzi. W Radiu Szczecin podpisało go 25 z 65 pracowników. W skali kraju zrobiło to 741 osób - dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 14 regionalnych rozgłośni, czyli około 61 % wszystkich zatrudnionych. ©℗

(as)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gdzieś
2024-02-15 21:20:38
Generalnie mam to gdzieś. Przez ostatnie 8 lat oduczyłem się słuchać RS. Dla mnie nie istnieje już.. Szkoda. Kiedyś potrafiłem słuchać cały dzień. Ale obserwuję i zastanawiam sie kiedy wreszcie ktoś oczyści RS z tego 'złogu' .... ludzie mówią, że tam nawet gość co kiedyś minutę opowiadał 'farmazony' o dzieciach /bazując na swych "doświadczeniach"/ rano.. teraz 'gwiazdą' jest ...
Nie rozumiem
2024-02-15 15:03:50
Wy tu coś o zamordyźmie i komunie dajecie ?? Owszem minęła PO październikowych wyborach :)) Na wieki amen Krótka pamięć , czy amnezja PISich Trolli ??
Do Bolek
2024-02-15 11:23:19
Dzisiaj miała sie odbyć konferencja prasowa w ministerstwie ,,kultury,, ministra pułkownika sienkiewicza . Na konferencje weszli bez żadnej akredytacji pseudo dziennikarze z programu 19.30 . Na konferencje nie wpuszczono dziennikarza tv Republika .Odmówiono tej stacji akredytacji bez podania powodu .Nie bo nie. Tak wyglada demokracja i pluralizm koalicji 13 grudnia. Gdzie są koszulki, hasła o konstytucji ,praworządności i demokracji ???Komuna i zamordyzm wróciły w najgorszej postaci.
Kamieni kupa
2024-02-14 22:12:20
tyle wam zostanie, o reszcie pisał nie będę. Pan od białego proszku poinformował że sąd zgodził się na likwidację rozgłośni regionalnych. Tusk po sprzedaniu polskiej kultury muzycznej teraz zlikwiduje polskie radio... Jak bardzo trzeba nienawidzić Polskę i Polaków by robić takie rzeczy?
Bolek
2024-02-14 20:35:30
Kto się może spodziewac czegoś dobrego po pułkowniku? Tylko naiwny.
Edek
2024-02-14 20:34:24
Taki scenariusz zakładała koalicja 13 grudnia .Ma być tylko jeden słuszny przekaz i nic więcej.Zamordyzm w stylu najczarniejszej komuny. Czy w tych nowych mediach sienkiewicza POjawila się informacja z konferencji rudego z kanclerzem niemiec o reparacjach które wg tego zdrajcy polskich interesów sa tematem zamkniętym? Czy w tych obiektywnych mediach mamy informacje o głosowaniu w UE na temat pakietu migracyjnego? Gdzie jest pluralizm i demokracja z koszulek koalicji 13 grudnia? Precz z komuna
Nikogo nie żal
2024-02-14 18:27:01
Wiadomo nikt nie sPOdziewał się ,że radiowęzeł propagandy PIS padnie na twarz:))) Teraz trwoga ?? Jak nie było za czasów PIS wiadomo , jak się zachować , trzeba było tylko przyzwoicie....a oni co robili ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA