środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Anioły dają dzieciom skrzydła

Anioły dają dzieciom skrzydła

Anioły dają dzieciom skrzydła
Data publikacji: 2019-12-02 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-04 12:13
Wywietleń: 461 430442

Bracia Aleksander i Gabriel Sadkowscy z Tanowa zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Anioły są takie...", organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie. Ich witrażowe prace zostały docenione przez profesjonalnych artystów, którzy dostrzegli i wyróżnili je wśród tysiąca innych.

Dwunastoletni Aleksander i dziesięcioletni Gabriel reprezentowali w konkursie Dom Dziecka w Tanowie, placówkę znaną z odkrywania i szlifowania talentów plastycznych swoich wychowanków. Efekty tej pracy są imponujące, dzieci wielokrotnie zdobywały ważne nagrody, a teraz do zwycięzców dołączyli Olek i Gabryś. Sam udział w rywalizacji jest wspaniałą przygodą z dreszczykiem emocji, a nagroda dla najlepszych silną motywacją do dalszej pracy.

W konkursie organizowanym przez MOK w Lubinie wzięło udział 1245 uczestników z 225 placówek oświatowych z całej Polski. Swoje prace mogły nadsyłać dzieci w wieku od 5 roku życia, po osoby dorosłe.

- Nasz konkurs łączy się oczywiście ze świętami, ale nie chodzi nam o przedstawienie stereotypowego wizerunku anioła, tylko o wyobrażenie - tłumaczy  Anna Wiśniewska, organizatorka konkursu. - Ten anioł może mieć rajstopy w paski, grać z nami w piłkę, być mały i mieszkać w kieszeni czy pod łóżkiem. Anioł raczej jako przyjaciel i wizerunek odbiegający od standardowego. Poszukujemy rozwiązań artystycznych, podejścia twórczego, kreatywnego. I takie prace były brane pod uwagę, jeśli chodzi o wybór nagrodzonych i wyróżnionych.

Anioły Olka i Gabrysia to witraże. W tanowskim domu od lat jest specjalna pracownia prowadzona przez nauczycielkę Teresę Rodzoch, pod okiem której powstają prawdziwe cudeńka (do udziału w tym konkursie udało się jej zachęcić całą grupę podopiecznych!). Dzieci uczą się mozolnych technik, każdy kolejny etap wykonywania witrażowych ozdób wymaga wytrwałości, cierpliwości, precyzji, a efekty budzą powszechny zachwyt i dają młodym artystom mnóstwo satysfakcji.

- Jurorów w pracach chłopców urzekła prostota wykonania, bardzo czysta nieprzegadana forma - mówi Anna Wiśniewska. - Patrząc na nie mamy świadomość, że jest to anioł, który ma nas wspomóc, ma być przy nas i wspierać. Bardzo się cieszę z  tego zwycięstwa, nie byłam jurorem, a bacznym obserwatorem i trzymałam za nich kciuki. Zostali zauważeni wśród wielu, to bardzo duża nobilitacja. Takie wyróżnienie na pewno jest bodźcem do tego, żeby działać dalej. Pamiętajmy, że gratulacje należą się też pani opiekunce - nie wydarzyłoby się to na pewno, gdyby nie opiekun artystyczny. Sama pracuję z dziećmi i wiem, że ta osoba jest bardzo ważna, jeśli chodzi o drogę twórczą dzieci.

Anna Gniazdowska

Fot. arch. prywatne

Na zdjęciu: To anioły wykonane na konkurs. Dwa z nich przyniosły zwycięstwo, wszystkie zaś wielką satysfakcję młodym artystom. Gratulujemy!

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie