Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Alternatywa dla domów pomocy społecznej

Data publikacji: 24 lipca 2016 r. 08:04
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
Alternatywa dla domów pomocy społecznej
Seniorów w jednym z takich mieszkań odwiedził niedawno prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Fot. UM  

Część seniorów w pewnym momencie swojego życia potrzebuje całodobowego wsparcia innych osób. Nie zawsze może je zapewnić rodzina. Nie każdy chce i może znaleźć miejsce w całodobowej placówce opiekuńczej. Alternatywą mogą być mieszkania chronione właśnie dla osób starszych. Dwa lata temu stworzono takie w Szczecinie.

W takim mieszkaniu seniorzy mają zapewnioną 24-godzinną opiekę w formie usług opiekuńczych, także specjalistycznych. W Szczecinie to pierwsze mieszkanie było przeznaczone dla 6 osób. Jest ono pozbawione barier i przystosowane do potrzeb tej grupy mieszkańców. Taka forma wsparcia w Szczecinie się sprawdziła. Dlatego powstały tutaj kolejne mieszkania chronione.

- Przez ostatnie dwa lata otworzono trzy kolejne mieszkania chronione - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. - W sumie zamieszkuje w nich 22 seniorów, od początku jest w nich pełna obsada. Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Szczecina na lata 2015-2020 zakłada utworzenie kolejnych 6 tego typu mieszkań. Wspólnie ze Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego oraz Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych stale poszukujemy nowych lokali na ten cel. Jest to trudne zadanie, ponieważ muszą mieć one odpowiedni metraż, być pozbawione barier architektonicznych i znajdować się na parterze.

Być może ze Szczecina przykład będą czerpać także inne gminy z Zachodniopomorskiego. Do rozwijania różnych form wsparcia seniorów (także w formie całodobowej opieki) przymierza się właśnie powiat policki.

(sag)

 

Na zdjęciu: Seniorów w jednym z takich mieszkań odwiedził niedawno prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Fot. UM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obserwator
2016-07-24 17:17:32
Brawo szczeciński MOPR !!! Godny naśladowania !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA