Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Akademicy zdobyli ponad 2 miliony

Data publikacji: 21 stycznia 2017 r. 21:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:27
Akademicy zdobyli ponad 2 miliony
 

2 229 214 złotych - tyle pieniędzy otrzymali naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego w konkursach grantowych OPUS, SONATA i PRELUDIUM zorganizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Wyróżniono dziewięć projektów z różnych dziedzin, od matematyki po filozofię. To była jedenasta edycja konkursu.

Prof. Edward Włodarczyk, rektor US, powiedział, że jeśli chodzi o skuteczność w pozyskiwaniu grantów, nasza uczelnia plasuje się w środku stawki. Jest 8 lub 9 na 18 polskich uniwersytetów.

I tak dr inż. Anna Borawska z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania otrzymała 206 700 złotych na badania wpływu przekazu medialnego na skuteczność kampanii społecznej.

- Opracujemy procedurę pomiaru skuteczności takiej kampanii - zapewniła Anna Borawska.

Z uznaniem spotkały się także trzy projekty realizowane na Wydziale Nauk o Ziemi. Są to: "Ewolucja "delty Hainan" na północno-zachodnim szelfie Morza Południowochińskiego jako reakcja na paleośrodowiskowe zmiany od późnego plejstocenu (prof Jan Harff, 482 830 złotych), "Rekonstrukcja wahań produktywności wód powierzchniowych w strefie tropikalnej i okołobiegunowej na przełomie eocenu i oligocenu na podstawie wysokoczułej ilościowej analizy zmienności zespołów fitoplanktonu krzemionkowego oraz zawartości krzemionki biogenicznej w osadach Oceanu Indyjskiego" (dr Jakub Witkowski, 298 074 złote), "Geneza Jeziora Nowowarpieńskiego oraz rekonstrukcja jego rozwoju naturalnego w odniesieniu do głównych przemian środowiska w późnym glacjale i holocenie" (mgr Agnieszka Strzelecka, 134 040 złotych).

Prof. Paweł Cięszczyk z Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia otrzymał 437 810 złotych na badania genów sportowców.

- To z jednej strony kontynuacja, z drugiej - nowe otwarcie - powiedział naukowiec. - Tak jak wcześniej zajmujemy się podłożem genetycznym tego, co decyduje o sportowym sukcesie. Ale teraz nie analizujemy "silnika", mięśni, szlaków metabolicznych, teraz badamy podłoże genetyczne motywacji. Mówi się, że wygrywa się głową. Przeprowadzimy kompleksowe badnia nad dopaminą, takie, które nawet w skali europejskiej przeprowadza się rzadko.

Pozostali wyróżnieni naukowcy to prof. Jerzy Ciosłowski z Wydziału Matematyczno-Fizycznego, który zajmuje się "nową generacją funkcjonałów macierzy gęstości" (386 400 złotych) oraz trzej reprezentaci Wydziału Humanistycznego: prof. Wojciech Krysztofiak, który bada fenomenologiczne mechanizmy prefabrykowania przestrzeni mentalnych (128 800 złotych),  mgr Maciej Chrostowski, specjalista od mitów politycznych w polskich i hiszpańskich podręcznikach historii (105 600 złotych) oraz mgr Artur Kosecki, który zanalizuje metody parafrazy w sporach ontologicznych (48 960 złotych).

(as)

Fot. Sławomir BOREK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA