niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > 80-latka jak nowa

80-latka jak nowa [GALERIA]

80-latka jak nowa
Data publikacji: 2015-11-07 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 13:57
Wywietleń: 895 35826

W przebudowanej zajezdni Pogodno w Szczecinie od końca października trwają odbiory wykonanych robót. Rozpoczęły się od trzech hal w części historycznej kompleksu. Sprawdzane są układy elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne. Prowadzone są testy sprawności zwrotnic, jak i próby najazdowe składów na punkty kontrolne, które pozwalają na w pełni skomputeryzowaną, sterowaną centralnie, diagnozę stanu technicznego tramwajów i ich identyfikację.

Inwestycja jak na jej skalę, zakres prac budowlanych, konserwatorskich, adaptacyjnych, jak i montaż specjalistycznego sprzętu, urządzeń do jej prawidłowego funkcjonowania, a ponadto elektroniki i systemu komputerowego zarządzania, ukończona została praktycznie w ciągu roku. Jak na szczecińskie realia rekord. Jej koszt to 135,3 mln zł. Poprzednia przebudowa, o wiele skromniejsza, bo polegała w zasadzie na dobudowie także zmodernizowanych teraz kilku hal, rozpoczęta w latach 70. minionego wieku, trwała w sumie osiem lat.

IOd nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy krakowska spółka ZUE, generalny wykonawca, udostępniła dwa tory nr 6 i 7, skończyły się tymczasowe postoje wagonów na pętli Głębokie. Od środy w bazie już stacjonują także wszystkie wagony liniowe i techniczne. A te do kasacji i nauki jazdy trafiły do warsztatów przy ul. Klonowica. 

- Praktycznie cała baza jest już gotowa do eksploatacji. Wróciliśmy na stare śmieci, ale odmienieni ze sprzętem z najwyższej, jeśli chodzi o jakość i niezawodność, technologicznej półki - podkreśla Grzegorz Stasiński, kierownik zajezdni Pogodno, należącej do spółki Tramwaje Szczecińskie.

Po modernizacji całkiem nowy jest układ trakcji i torów (przybył jeden nowy jako objazdowy) z częścią zautomatyzowanych zwrotnic. Do tego systemy elektronicznego zarządzania z dyspozytornią w odrestaurowanym jednym z domków paretrowych zaplecza bazy od frontu. Pojawił się system monitoringu. Zajezdnia ma enrgooszczędne oświetlenie, włączane i wyłączane samoczynnie.

We wszystkich halach, włącznie z tymi wzniesionymi w 1934 r., są m.in. wentylacja i ogrzewanie, nowoczesne systemy zasilania i sterowania, nowa sygnalizacja. Wymieniono okna, nowe są przeszklone w kolorze grafitu skrzydła bram wjazdowych i wyjazdowych otwierane i zamykane hydraulicznie. Na ich tyłach, gdzie do niedawna jeszcze był plac, powstały od podstaw dodatkowo trzy wiaty, pod którymi teraz, a nie jak wcześNiej pod chmurką, mogą stacjonować wagony. Imponująco prezentują się zwłaszcza hale z wymienionymi w stu procentach kanałami naprawczymi pod torami i biegnącymi wzdłuż nich specjalnymi stalowymi pomostami do obsługi tramwajów. ©℗

Mirosław WINCONEK

Więcej zdjęć w GALERII.

80-latka jak nowa 80-latka jak nowa 80-latka jak nowa 80-latka jak nowa 80-latka jak nowa 80-latka jak nowa 80-latka jak nowa 80-latka jak nowa

Komentarze

tekwi
Zajezdnia tramwajowa, a wygląda lepiej niż modernizowany dworzec Szczecin Główny....
2015-11-09 08:50:44
tramwajarz
Nie do końca super i wszystko dobrze zrobione np.brakuje miejsc na postój rowerów nie licząc stojaka z koślawych prętów z lat 70 no chyba że to zabytek i konserwator zabytków nie wyraził zgody na nowe tak samo stojaki na tablice
2015-11-08 14:34:08
zajezdnia
Super I w terminie Niemożliwe? Mozliwe tylko trzeba chciec No i byc fachowcami
2015-11-07 13:00:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie