sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > 500 plus i wczasy w Szczecinie

500 plus i wczasy w Szczecinie

500 plus i wczasy w Szczecinie
Data publikacji: 2017-10-20 18:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:29
Wywietleń: 4165 297590

"Wczasy w Szczecinie" na koszt miasta, czyli trzydobowy pobyt w ekskluzywnym hotelu, z komfortowymi udogodnieniami, zdrowym wyżywieniem, ze SPA i ciekawym programem. To jedna z czterech propozycji, jak polepszyć życie szczecińskich seniorów, przedstawiona przez Małgorzatę Jacynę-Witt. - Na najbliższej sesji złożę wniosek do budżetu o zabezpieczenie 200 tysięcy złotych na ten program - zapowiada.

W piątek, 20 października, w Europejski Dzień Seniora radna niezrzeszona Małgorzata Jacyna-Witt na konferencji prasowej przypomniała, że nasze społeczeństwo bardzo mocno się starzeje - osoby po 60. roku życia stanowią 25 procent mieszkańców Szczecina, a w 2040 r. będzie to 40 proc. populacji miasta. Należy liczyć się z ich potrzebami, angażować do aktywnego życia i wykorzystywać potencjał.

- Człowiek starszy musi czuć, że jest społeczeństwu potrzebny, że nie jest na marginesie, nie jest osobą zbędną, a wręcz przeciwnie - mówiła radna. - Dlatego mamy cztery propozycje, które chcielibyśmy złożyć panu prezydentowi.

Małgorzata Jacyna-Witt uważa, że rady osiedli powinny zostać przekazane w zarządzanie przede wszystkim seniorom.

- Na swoich osiedlach mieszkają od lat, znają je o wiele lepiej niż młodzi - argumentuje. - Teraz rady osiedli stanowią zaplecze polityczne partii i "bezpartyjnych". Uważamy, że to ludzie starsi powinni zawiadywać radami osiedli, te miejsca spotkań powinny być dla nich otwarte przez cały dzień. Do tego potrzebna jest współpraca z parafiami i z ogródkami działkowymi, bo to są te jednostki, które potrafią skonsolidować mieszkańców. W Irlandii życie towarzyskie, lokalne toczy się wokół parafii, mimo że część ludzi jest niewierząca. Chodzi o miejsce i możliwość spotkania się z innymi.

Drugi postulat to dokończenie porzuconego remontu budynku przy ul. Strzałowskiej, gdzie miał powstać dom pomocy społecznej dla osób z chorobą Alzheimera.

- Ci chorzy wymagają całodobowej opieki - przypomina Jacyna-Witt. - Część ich rodzin nie może zrezygnować z pracy, część przebywa poza Szczecinem i w ogóle nie ma możliwości zajmować się tymi osobami. Szczecin nie ma takiego ośrodka opieki, najbliższy jest w Tucznie, dla całego województwa, rodziny muszą tam dojeżdżać. Dlatego budynek przy ul. Strzałowskiej powinien zostać bezwzględnie wyremontowany i oddany do użytku.

Trzecia propozycja dotyczy ustanowienia samorządowego programu "Senior 500 plus" - jednorazowych corocznych wypłat kwoty 500 złotych na dowolne wydatki.

- Pamiętajmy o tym, że w większości te pieniądze pozostaną w Szczecinie - podkreśla Małgorzata Jacyna-Witt. - Jednorazowe przekazanie tej kwoty seniorom, czy to w dniu urodzin, czy w okolicy świąt, może spowodować, że starsze osoby poczują się uhonorowane przez lokalną społeczność.

Ostatnia propozycja dotyczy organizowania dla szczecińskich seniorów "wczasów w Szczecinie" na koszt miasta. Ludzie starsi, powyżej 75. roku życia, często samotni, nie mają możliwości nawiązywania kontaktów. Często też nie mają pieniędzy, żeby odpocząć w komfortowych warunkach. Zdaniem autorki projektu można to zmienić, organizując im trzydobowe pobyty w najlepszych hotelach Szczecina np. w Radissonie czy Danie, z wszelkimi udogodnieniami, zdrowym wyżywieniem, SPA, z osobą, która zorganizuje im czas.

- To mogłyby być grupy 8-10 osobowe starszych, samotnych ludzi, którym potrzebne jest przebywanie z innymi, chociaż przez te trzy dni - precyzuje Małgorzata Jacyna-Witt. - Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze trzy pomysły mogą nie być zrealizowane w tej kadencji. Ale ten czwarty tak. Na najbliższej sesji złożę wniosek do budżetu miasta na 2018 rok o zabezpieczenie 200 tysięcy złotych na "Wczasy w Szczecinie". Bo to można zrobić szybko i konkretnie. Uhonorujmy, uszanujmy seniorów. Dajmy im poczucie bycia potrzebnymi w naszym mieście.

Anna Gniazdowska

Na zdjęciu: Małgorzata Jacyna-Witt zorganizowała konferencję ze swoimi współpracownikami. Wśród nich byli szczecińscy seniorzy.

Fot. Anna Gniazdowska

 

Komentarze

@Ale
To jest wspaniały pomysł wtedy, kiedy ktoś daje własne pieniądze biednym. A nie wtedy, kiedy dając cudze, sam sobie chce napchać kieszeń i zdobyć stołek. Jeśli pani Jacyna odda cały swój majątek biednym, pierwszy klasnę.
2017-10-22 10:03:22
Ale
Ale tak obiektywnie..... przecież to wspaniały pomysł .
2017-10-22 00:51:01
23333
@ciekawa -cytując klasyczkę -Niech jadą ...znachorzy i inni szarlatani medycznie i antyszczepionkowce będą ich leczyć a nas wszystkich czeka zagłada i epidemia.
2017-10-21 21:43:59
czytelnik
Do Pani X -1200 netto?jak minimalna krajowa OBECNIE to 2000 brutto więc tyle nie mogą na poczcie płacić ,radzę jak najszybszą zmianę pracy ,w wieku 33 lat jeszcze jest to możliwe-ostatni dzwonek ,warto założyć darmowy profil na stronie np pracuj.pl lub na infoludek.pl jest sporo ogłoszeń ,nawet w markecie płacą 2 razy tyle,sieciówkę warto kupować na dłuższy okres-wychodzi taniej np warto wyrobić sobie kartę SKA,proszę być dobrej myśli i nie szukać pomocy np tutaj bo mało kto to czyta ,tylko działać ,są tez różne fundacje które mogą pomóc.
2017-10-21 21:42:00
Trinity
@fr -polecam instalację darmowego internetu np Aero2 ,można wiele oszczędzić ,o tym się Pan z reklam w tv nie dowie,lub kupno mocnej anteny do wi-fi.
2017-10-21 21:33:24
Piter
To już do kontenerów wysiedlać nie będzie? już od dawna istnieją takie rzeczy jak wczasy dla seniorów lub innych potrzebujących osób i to w dużo lepszych miejsach niż hotele w centrum miasta, i nazywa to się sanatoriami, skierowanie wypisuje lekarz rodzinny.Dlaczego miasto Szczecin i jego podatnicy mają finansowac komuś urlop/wakację w prywatnych hotelach, kabaret,dramat i żenada, kiedy ta Pani przejdzie w końcu na zasłużoną emeryturę ?prosimy jak najwcześniej ,dla dobra miasta,podatników i mieszkańców, a Pani radna niech finansuje to wszystko ze swojej prywatnej kasy lub tego co zarabia w radzie nadzorczej stoczni.
2017-10-21 21:27:03
Od siebie
Zawsze należy zaczynać od siebie. Pani Małgorzata Jacyna jest osobą majętną, z wielkim domem. Spokojnie się w nim zmieści 10 ubogich seniorów. Może im zapewnić wikt, opiekunek i opiekę. W ogrodzie da się postawić jeszcze jakiś budynek, gdzie seniorzy będą mogli spokojnie zapraszać rodzinę i znajomych. Nie jest sztuką rozdawanie cudzych pieniędzy. Własne trzeba dać, własne.
2017-10-21 21:19:42
ciekawa
A kto będzie seniorów leczył, jak większość młodych i ambitnych lekarzy, widząc co się wyprawia w Polsce już dogaduje warunki zatrudnienia w przygranicznych szpitalach, albo wybiera sektor prywatny.... senior 500+ nie wystarczy na prywatne wizyty...
2017-10-21 20:06:17
X
Dobre sobie! "Człowiek starszy musi czuć się społeczeństwu potrzebny"... a co ze mną chyba nie jestem jeszcze Stara mam 33 lata a mam wrażenie że te spoleczenstwo to taki pasozyt ktory mnie powoli ale skutecznie zrzera; w pracy na poczie plują mi w twarz co miesiąc rzygaja wypata tym 1200 zl ledwo od10 do 10 co to jest 500 + i potrzeby dziecka... nie da się wycenić i cały czas mówić kochanie mamusia nie ma pieniążków bo Twoje 500 poszło na codzinny chleb i sieciowke plus VAT /brzmi jak bat spoleczenstwa wymierzony mi prosto w twarz/żebyś mógł jeździć do szkoły bo przeciez nie mozesz do niej chodzic jak mama bedac dzieckiem bo przeciez ja zamkneli wiec musisz pojechac a później odrabiać lekacje do nocy... no i te soboty szczęście że jest ich tylko 4 bo tłumaczy dziecku czemu pplac zabaw jest lepszy od Kids areny to śmiech ogarnia człowieka ale nie taki przepełniony szczęściem bardziej obłędne... co to jest 250 zl alimentów które tatuś Chojnie obdarowuje swa pociechę co miesiąc... Przy moim obecnym wynagrodzeniu to emerytury nie mam co czekac bo 1/3 obecnych zarobków czyli jakies 400zl to nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić na co je przeznaczyc nawet pies potrzebuje więcej na żarcie i leki w schronisku a raczej na seniora zdychajscego z głodu nikt by zbiórki nie zorganizował wiec mam nadzieję ze z dedykacją i ku zachwycie Zusu nie dozyje tej emerytury /a no tak zapomniałam ze mogę jeszcze przystąpić do mlodzibogowie.pl i tu nie wiem czy śmiać się czy płakać.../ A i jeszcze jedno senior ma się czuć potrzebny społeczeństwu ale gdzie nie pójdzie do lekarza tam termin na za 5 lat i co ma taki senior myśleć... czy aby napewno jest potrzebny... czy aby napewno ja jestem potrzebna takiemu społeczeństwu które co krok uwierdza mnie w przekonaniu ze slekcja naturalna to chleb powszedni a człowieczeństwo dawno umarlo
2017-10-21 12:34:14
Myśl
Kampania wyborcza i populizm. Pani Jacyna-Witt może i niezrzeszona ale oddana PIS. W radach osiedli powinni być przedstawiciele wszystkich mieszkańców, a nie tylko seniorów. Chorzy na Alzheimera mieli znaleźć przystań w dawnym szpitalu kolejowym (o ile dobrze pamiętam), ale został on przejęty przez kościół (za grosze). Miasto chciało lub dało się wykiwać. Zamiast zasilać właścicieli hoteli, lepiej wspomóc opiekę nad starszymi chorymi czy nie dającymi sobie rady. 500+ to typowe naśladownictwo PIS, czyli tzw. kiełbasa wyborcza.
2017-10-21 11:15:47
Wsparcie
Przede wszystkim wsparcie powinny uzyskać tylko te osoby, które nie mają rodzin. W Polsce jest obowiązek alimentacyjny, który dotyczy nie tylko dzieci. Jeśli rodzic, czy babcia, żyje w nędzy, może rodzinę podać do sądu, skoro z dobrej woli nie chcą pomóc.
2017-10-21 10:39:06
fr
a ja żyję z emerytury 1076zł.no i co wy na to??
2017-10-21 09:02:08
Janek
Pomysł jest najnormalniej w świecie głupi i pod publiczkę, elektorat znaczy. Teraz dajcie emerytom 500+, przywileje i co tylko chcecie, ale ja wiem - kto z tego skorzysta - ci najbogatsi, co mają największe emerytury i tylko płaczą, że im mało. Jak słyszę - bo jak można przeżyć za te marne 2000, to mnie szlag trafia. Nie mówię, są osoby, które mają mało. I to im należy się pomoc, nie wszystkim, tym kolejkowym emerytom, co to żadnej promocji w sklepie nie przepuszczą i kupują jak leci....mówimy zdecydowane NIE ROZPPASANIU!!!! A o tym, kto i jakie ma emerytury wiem, bo jestem listonoszem i wiem też, ile mi ZUS wyliczył przyszłej emerytury....680 zł.... SUPER!!!!
2017-10-21 08:27:40
miejscowy
w tej Irlandii to maja klawe zycie ech... ...bo kocham cie jak Finlandie...tfu..mialo byc jak Irlandie :-)
2017-10-21 06:42:32
Grzegorz
żenujący pomysł
2017-10-21 05:51:52
UWAGA NA TUCZNO ( ! ) ktore wowczas wytypowal Szpital Arkonski
Ta inicjatywa Pani Jacyny jest godna Poparcia !! UWAGA TYLKO NA TUCZNO (!) gdyz 14 lat temu tj. w Listopadzie roku 2003-go, pracowala tam taka jedna Pielegniarka, a jej Maz prowadzil wowczas na miejscu Biuro Pogrzebowe ! Gdzie zawieziona do Tuczna znajoma Starsza Osoba - zmarla juz w 3 czy 4 noc zaraz po przywiezieniu ! I pomimo ze Szczecinskie Biuro Pogrzebowe pojechalo przywiezc ta "zmarla nagle w nocy na serce" Osobe do Szczecina, to ta Pielegniarak byla juz bardzo zaangazowana w Pochowek... ze Jej Maz wszystko zalatwi... oczywiscie bez wczesniejszego skontaktowania sie z Rodzina zmarlej !!!
2017-10-20 23:40:37
Tyż senior
Nie cwana ona jest, Panowie Seniorzy!! Wie co robi, już tu napisano - Wybory idą!! Ale PISIORY nakrzyczeli już na P Krzystka, że kampanie robi!! A cwaniara co robi ? Hotel z SPA dla seniorów!! Za czyja kasę? A może okna itp z 10-cio krotnym zyskiem pójdą, to i kasa się dla seniora znajdzie. I ciągle na Radzie Miasta jej źle, ciągle coś wymyśla!! Kiedy w końcu ludzie skreśla ja z listy w wyborach!!
2017-10-20 23:21:52
@Peter
Nie przyszło Ci do głowy, żeby wspomóc własną matkę, która nie ma na leki i jedzenie?
2017-10-20 22:45:03
Mariusz
A Pani MJ-W nie chce bulwarów dla Szczecinian... Czyżby to nie my jesteśmy dla Niej ważni, a tylko NIEWIELKA szansa na bycie prezydentem???
2017-10-20 21:52:58
Komentarz Seniora
Bardzo dziwny i smutny wpis "Seniora". Kiedys i tobie moze nie starczyc "do pierwszego" lub zostaniesz samotny.
2017-10-20 20:51:49
Lekarza lekarza
Kiedyś zastanawiałem się, gdzie kończy się głupota wygląda na to, że nie ma granic. Zbliżają się wybory, seniorzy to stały i dobry elektorat więc trzeba ich namówić do poparcia. A swoją drogą jesli właściciele SPA się nie zgodzą, to co wtedy zrobi pani radna?
2017-10-20 20:38:42
ciekawe pomysły
Ciekawe, co na to pozostali radni.
2017-10-20 19:39:56
Peter
I bardzo dobrze ! 500 zł dla seniorów! Przynajmniej oni tez coś od życia dostaną!Mam 45 lat i zastanawiam się jak moja mama zyje za 1350 zl miesięcznie emerytury! 500 zł raz do roku to minimum! I tak pojdzie na leki i jedzenie! Przecież oni za to na Majorkę nie poleca! Wszystko zostanie w Szczecinie!Brawo Pani Jacyna!
2017-10-20 19:37:05
Senior
Niech sama zafunduje wczasy jak taka cwana
2017-10-20 19:33:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy