niedziela, 07 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > 500 na każde dziecko

500 na każde dziecko

500 na każde dziecko
Data publikacji: 2019-06-19 13:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 932 398015

Ponad miliard złotych zapewniono w budżecie województwa zachodniopomorskiego na rok 2019 na świadczenie "Rodzina 500+". Od 1 lipca uprawnione do niego będzie każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia.

- To bardzo duża zmiana i przedsięwzięcie zarówno finansowe, jak i organizacyjne. Od 1 lipca zachęcamy Państwa do składania wniosków drogą elektroniczną - mówił podczas konferencji prasowej Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - W przypadku tego świadczenia odeszliśmy od wydawania decyzji administracyjnych. Wystarczy wypełnić zaledwie dwustronicowy formularz. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani na zmiany.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Zniesione zostało także kryterium dochodowe. Wśród nowości Kazimierz Kuberski wymienił także dłuższy czas wypłaty świadczenia - rozpocznie się od 1 lipca do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że rodzice nie będą musieli ponownie składać wniosków o świadczenie wychowawcze w przyszłym roku.

Wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko otrzymają również placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne i domy pomocy społecznej.

- Termin na wypłatę tego świadczenia to dwa miesiące. Jednak z praktyki wiemy, że wypłacane jest dużo szybciej, tak naprawdę bez żadnej zwłoki - dodał Kazimierz Kuberski.

Kuberski zachęca mieszkańców do składania wniosków w terminie. - Jeżeli zrobimy to pomiędzy 1 lipca a końcem września, otrzymamy wyrównanie wypłaty świadczenia. Jeżeli spóźnimy się, to będzie ono wypłacane na bieżąco - wyjaśniał.

Dlaczego zdecydowano się na rozszerzenie świadczenia na każde dziecko?

- Chcemy, aby każde dziecko w każdej polskiej rodzinie otrzymało to świadczenie. Sytuacja nam na to pozwoliła, mamy zabezpieczone pieniądze. Dotychczas wydaliśmy na program około 70 miliardów złotych - tłumaczył Kuberski.

1 lipca uprawnionych do świadczenia w regionie będzie 290 tysięcy dzieci, czyli o 100 proc. więcej niż do tej pory.

Wojewoda Tomasz Hinc zapowiedział także kampanię informacyjną. Pracownicy urzędu będą obecni w gminach, aby przekazywać mieszkańcom informacje oraz tłumaczyć, jak można drogą elektroniczną złożyć wniosek. ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Daj głos
Dobry wyborca, dobry. Waruj.
2019-06-19 14:34:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie