Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zapadła decyzja o odcięciu części rosyjskich banków od systemu SWIFT

Data publikacji: 2022-02-27 10:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-28 08:06
Fot. pixabay.com  

Wobec przybierającej na sile rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania zdecydowały się wprowadzić kolejne sankcje, które mają (tym razem z całą mocą) uderzyć w system finansowy putinowskiego reżimu.

Mowa tu o odcięciu części rosyjskich banków od systemu SWIFT. Mocno utrudni to m.in. międzynarodowe transakcje pomiędzy bankami. Ale nie tylko. Korespondent NBC News w Moskwie, napisał w mediach społecznościowych, iż hotel w którym przebywa poprosił go o wcześniejsze uregulowanie rachunku. Powód? Nie ma pewności, czy karty kredytowe będą działać po wprowadzeniu sankcji w sprawie SWIFT. 

Również zwykli Rosjanie przypuścili szturm na bankomaty (po nieudanym szturmie na Kijów - jak zauważa poniżej autor wpisu na Twitterze), gdyż wolą posiadać gotówkę w niepewnych czasach.

Osiągnięto też porozumienie na wprowadzenie sankcji wobec rosyjskiego banku centralnego, który zgromadził setki miliardów rezerw dewizowych, w celu złagodzenia restrykcji Zachodu. 

Ograniczona zostanie również dla oligarchów związanych z Putinem możliwość nabywania obywatelstwa innych krajów (tzw. złotych paszportów) w celu ominięcia sankcji. 

Nas Europejczyków szczególnie powinno cieszyć, że Unii Europejskiej (przyznajmy nie bez wysiłku) udało się zachować jedność w obliczu napaści Rosji na Ukrainę i wysłać mocną odpowiedź do Moskwy. 

M. Jeziorny