sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Zamach w Pakistanie. Dziesiątki zabitych, setki rannych

Zamach w Pakistanie. Dziesiątki zabitych, setki rannych

Zamach w Pakistanie. Dziesiątki zabitych, setki rannych
Data publikacji: 2016-08-08 21:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1906 147681

Co najmniej 70 osób zginęło, a nawet 200 zostało w poniedziałek rannych w zamachu bombowym w pobliżu szpitala w Kwecie w Pakistanie – poinformowały miejscowe władze. Ich zdaniem był to najpewniej atak samobójczy.

Liczba ofiar może wzrosnąć, bo część rannych jest w stanie krytycznym. Do przeprowadzenia ataku przyznała się frakcja pakistańskich talibów – organizacja Jamaat-ur-Ahrar, która zapowiedziała następne zamachy. Z kolei agencja dpa podaje za źródłem zbliżonym do Państwa Islamskiego (IS), że to ono zadeklarowało odpowiedzialność za atak, jednak na razie brak oficjalnego oświadczenia ze strony IS.

Do szpitala, przed którym w poniedziałek eksplodował ładunek wybuchowy, wcześniej przewieziono ciało zastrzelonego szefa miejscowej izby adwokackiej Bilala Anwara Kasiego. W związku z tym w miejsce to przybyło wiele opłakujących go osób, głównie prawników. Według jednego ze świadków, przed oddziałem ratowniczym zgromadziło się ok. 200 osób. Na zdjęciach telewizyjnych widać sceny chaosu i paniki, jakie wybuchły wśród nich po eksplozji.

Sanaullah Zehri, szef władz prowincji Beludżystan, której stolicą jest Kweta, zaznaczył, że dokładne okoliczności zamachu wyjaśni śledztwo, ale wydaje się, że samobójca zdetonował w tłumie ładunek wybuchowy, a atak był poprzedzony przygotowaniami. W Beludżystanie działa wiele ugrupowań zbrojnych. W prowincji dochodzi do aktów przemocy na tle wyznaniowym. Jednocześnie jest to region bogaty w złoża ropy naftowej i gazu.

– Nikomu nie pozwolimy na narażanie na szwank pokoju w tej prowincji, przywróconego dzięki poświęceniu sił bezpieczeństwa, policji i narodu – oświadczył premier Pakistanu Nawaz Sharif. (pap)

Fot. EPA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy