Czwartek, 05 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Zamach w Nicei uderzył w branżę turystyczną [FILM]

Data publikacji: 11 września 2016 r. 14:56
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Zamach w Nicei uderzył w branżę turystyczną
 

W pierwszym półroczu tego roku Paryż i okolice odwiedziło milion turystów mniej niż w 2015 r. - podaje francuski Regionalny Komitet Turystyki. "Jest ciężko. W tygodniu mamy teraz około 50 nakryć dziennie, a rok temu było ich 120" - mówi właściciel paryskiej restauracji Anthony Sebag.

– Mamy mniej turystów w porównaniu z zeszłym rokiem – mówi Sebag. Przyznaje, że choć lipiec dzięki mistrzostwom Euro należał do udanych, to już po zamachu w Nicei obroty gwałtownie spadły. – W sierpniu anulowano 30-40 procent rezerwacji. Jesteśmy na Polach Elizejskich, jest dziesięć po jedenastej, mamy jednego klienta.

– Od stycznia do czerwca tego roku hotele paryskie przyjęły ponad 5,5 miliona turystów, czyli od 7 do 8 procent mniej niż rok temu – wylicza Charles-Henry Boisseau z Paryskiego Urzędu Turystyki. Podkreśla, że islamistyczne ataki, a także strajki i powodzie sprawiły, że wielu turystów zrezygnowało z przyjazdu do stolicy Francji.

Regionalny Komitet Turystyki szacuje, że w pierwszym półroczu tego roku region paryski odwiedziło milion turystów mniej niż w zeszłym roku, co przekłada się na 750 milionów euro strat.

– Zabrakło turystów z zagranicy, którzy latem są zazwyczaj stałymi klientami Paryża. Myślę tu głównie o Japończykach, Amerykanach, Rosjanach, czy turystach z państw Zatoki Perskiej, którzy zrezygnowali z przyjazdu nie tylko do stolicy Francji, ale też do Nicei, nad Lazurowe Wybrzeże – mówi wiceprezes organizacji zrzeszające firmy branży hotelarskiej Herve Becam.

Spadek obrotów w turystyce nie dotknął jednak wszystkich.

– W pozostałych częściach kraju jest trochę lepiej, jak na południowym zachodzie, nad Atlantykiem, w Bretanii, a także w centrum, gdzie zanotowano ok. 5 procent turystów więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem – dodaje Becam. – Sektor turystyki we Francji zatrudnia prawie 2 miliony osób. Są to zyski rzędu 150 milionów euro. To sektor, który stanowi ponad 7 procent francuskiego PKB.

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, a Paryż – najczęściej odwiedzanym miastem. W ubiegłym roku do kraju przyjechało blisko 85 mln obcokrajowców, w tym 16 mln do stolicy.

(pap)

Film: PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jak sobie "F" poscielil, to tak teraz ma,
2016-09-11 22:17:37
Naiwnosc Francuskich Politykow na ta skale oraz tych wyborcow co na Nich glosowali... przynosza teraz tragiczne i oplakane efekty !! Szkoda tylko tych niewinnych ludzi co zgineli czy zostali ranni !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA