piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie

Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie [GALERIA] (akt. 1)

Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie
Data publikacji: 2017-11-13 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1215 300982

Co najmniej do 445 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi w graniczącej z Irakiem prowincji Kermanszahan w zachodnim Iranie - podała półoficjalna irańska agencja Tasnim. Ponad 7,3 tys. osób zostało rannych po stronie irańskiej.

Oficjalne źródła nadal informują o co najmniej 407 zabitych i ponad 6 tys. rannych.

W irackim Regionie Kurdystanu w wyniku trzęsienia ziemi zginęło siedem osób, a ponad 500 odniosło obrażenia - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Bagdadzie.

Bilans ofiar stale rośnie i irańskie służby kryzysowe zastrzegają, że liczba zabitych i rannych może się zmienić ze względu na to, że ekipy ratunkowe mają trudności z dotarciem do terenów dotkniętych kataklizmem. Agencja Reutera pisze, że kilkadziesiąt osób uwięzionych jest pod gruzami.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie miało magnitudę 7,3, a jego epicentrum znajdowało się 31 km na południowy zachód od miasta Halabdża w muhafazie (prowincji) As-Sulajmanijja na północnym wschodzie Iraku na granicy z Iranem na głębokości 23 km, czyli dość płytko, co może skutkować większymi zniszczeniami - podała agencja Associated Press.

Według Instytutu Geofizyki Uniwersytetu w Teheranie po głównym trzęsieniu ziemi nastąpiło około 100 słabszych wstrząsów wtórnych. Irańskie centrum sejsmologiczne podało, że zarejestrowano 118 wstrząsów wtórnych i spodziewane są kolejne.

Według irańskich mediów co najmniej 14 stanów (prowincji) zostało dotkniętych przez kataklizm, najbardziej jednak gmina Sarpol-e Zahab w prowincji Kermanszahan na zachodzie Iranu, przy granicy z Irakiem. Zginęły tam 142 osoby. Władze Kermanszahan ogłosiły trzydniową żałobę.

- Główny szpital w miejscowości Sarpol-e Zahab został poważnie uszkodzony i nie mógł przyjąć kilkuset rannych, którzy zostali tam odwiezieni - powiedział szef irańskich służb ratowniczych cytowany przez Reutera.

Szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca powiedział, że ponad 70 tys. ludzi w trybie pilnym potrzebuje schronienia. W kilku irańskich i irackich miastach został odcięty prąd. Według irańskiego MSW wiele dróg zostało zablokowanych, co utrudnia niesienie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Służbom ratowniczym pomaga policja i wojsko, w tym elitarne jednostki Strażników Rewolucji i związana z nimi paramilitarna milicja islamska Basidż. Według władz znajdujące się w okolicy rurociągi i rafinerie nie zostały naruszone.

* * *

Iran leży na obszarze aktywności sejsmicznej. 26 grudnia 2003 roku historyczne miasto Bam na południowym wschodzie Iranu nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi. Zginęło w nim około 31 tysięcy ludzi, czyli prawie jedna czwarta mieszkańców Bam.

(pap)

Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH 

Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Iranie

Komentarze

A Islamskie krzykaczki w "akcji"...
Niech wy-pom-po-wu-ja jeszcze wiecej Ropy z Matki Ziemi... to moze beda miec "troche mniej" Ostrzegawczych Trzesien Ziemi ??
2017-11-14 00:48:32
o
a na Antarktydzie pingwinice mają nieregularne miesiączki. to też temat dziennika Pomorza Zachodniego i problem szczecińsko-koszaliński
2017-11-13 17:56:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy