Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka [FILM]

Data publikacji: 2017-05-31 00:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka
Prezydent Rosji – Władimir Putin Fot. EPA/PAVEL GOLOVKIN  

Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka, ponieważ są oni w stanie skierować do walki około 30-40 tys. ludzi w ciągu 48 do 72 godzin – mówi ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych Witold Jurasz.

W drugiej połowie roku odbędą się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad (Zachód) 2017. Ćwiczenia, których historia sięga czasów Związku Radzieckiego, odbywały się poprzednio w 2013 r. Wówczas mogło w nich wziąć udział nawet kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Według Jurasza tegoroczne ćwiczenia Zapad będą najprawdopodobniej dużo mniejsze niż się spodziewano.

– Obawialiśmy się tego, że Rosjanie przerzucą całą armię pancerną. Nie dywizję, nie brygadę, a armię. Byłaby to siła nie tylko zdolna zająć Białoruś, ale i potencjalnie zaatakować państwa bałtyckie albo nawet Polskę. Wszystko wskazuje na to, że skala tych manewrów będzie mniejsza – ocenił.

Ekspert zwraca uwagę na to, że duże manewry w rosyjskiej armii zdarzają się często.

– Rosyjska armia ćwiczy permanentnie. (...) I Rosjanie mają efekty – przekonuje. Jego zdaniem armia Federacji Rosyjskiej jest w znacznie lepszej kondycji niż podczas pierwszej wojny w Czeczenii, a nawet wojny gruzińskiej.

– Dzisiaj operacja syryjska pokazała, że Rosjanie dzięki tym ciągłym ćwiczeniom są w stanie – i w sensie wojskowym i w sensie logistycznym – prowadzić poważną operację wojskową – stwierdził. Jurasz zwraca uwagę na wysoką gotowość bojową armii rosyjskiej, co jego zdaniem stanowi duże zagrożenie. Nawet jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu z całym NATO potencjał militarny Rosji jest niewielki.

– Nie licząc oczywiście sił nuklearnych. Problem polega na tym, że Rosjanie są w stanie około trzydziestu, niektórzy mówią, że czterdziestu tysięcy ludzi skierować do boju w ciągu 48 do 72 godzin – dodał.

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Rosji – Władimir Putin

Fot. EPA/PAVEL GOLOVKIN 

Film: PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stary "chwyt"...
2017-06-01 01:07:33
I ciekawe... czy po Manewrach "Zielone Ludziki" po-zostana rowniez na Bialorusi przez minimum 45 lat ? Reasumujac: "nie wesolo" wyglada to dla Prezydenta Lukaszenki ??
nikt tego nie poslucha
2017-06-01 00:22:06
Na czym polega niebezpieczeństwo posiadania wyszkolonej armii? że Rosja zaatakuje siły NATO? przecież to bzdura, większe niebezpieczeństwo może stanosić potencjalne uwikłanie Polski w konflikt w Syfii czy Afganistanie. Na bliskim wschodzie jest Rosja która ma rakiety atomowe, byle by Polska nie była polem bitwy jak podczas ostatnich wojen

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA