piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka

Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka [FILM]

Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka
Data publikacji: 2017-05-31 00:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 514 263626

Wysoka gotowość bojowa Rosjan jest czynnikiem ryzyka, ponieważ są oni w stanie skierować do walki około 30-40 tys. ludzi w ciągu 48 do 72 godzin – mówi ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych Witold Jurasz.

W drugiej połowie roku odbędą się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad (Zachód) 2017. Ćwiczenia, których historia sięga czasów Związku Radzieckiego, odbywały się poprzednio w 2013 r. Wówczas mogło w nich wziąć udział nawet kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Według Jurasza tegoroczne ćwiczenia Zapad będą najprawdopodobniej dużo mniejsze niż się spodziewano.

– Obawialiśmy się tego, że Rosjanie przerzucą całą armię pancerną. Nie dywizję, nie brygadę, a armię. Byłaby to siła nie tylko zdolna zająć Białoruś, ale i potencjalnie zaatakować państwa bałtyckie albo nawet Polskę. Wszystko wskazuje na to, że skala tych manewrów będzie mniejsza – ocenił.

Ekspert zwraca uwagę na to, że duże manewry w rosyjskiej armii zdarzają się często.

– Rosyjska armia ćwiczy permanentnie. (...) I Rosjanie mają efekty – przekonuje. Jego zdaniem armia Federacji Rosyjskiej jest w znacznie lepszej kondycji niż podczas pierwszej wojny w Czeczenii, a nawet wojny gruzińskiej.

– Dzisiaj operacja syryjska pokazała, że Rosjanie dzięki tym ciągłym ćwiczeniom są w stanie – i w sensie wojskowym i w sensie logistycznym – prowadzić poważną operację wojskową – stwierdził. Jurasz zwraca uwagę na wysoką gotowość bojową armii rosyjskiej, co jego zdaniem stanowi duże zagrożenie. Nawet jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu z całym NATO potencjał militarny Rosji jest niewielki.

– Nie licząc oczywiście sił nuklearnych. Problem polega na tym, że Rosjanie są w stanie około trzydziestu, niektórzy mówią, że czterdziestu tysięcy ludzi skierować do boju w ciągu 48 do 72 godzin – dodał.

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Rosji – Władimir Putin

Fot. EPA/PAVEL GOLOVKIN 

Film: PAP

Komentarze

Stary "chwyt"...
I ciekawe... czy po Manewrach "Zielone Ludziki" po-zostana rowniez na Bialorusi przez minimum 45 lat ? Reasumujac: "nie wesolo" wyglada to dla Prezydenta Lukaszenki ??
2017-06-01 01:07:33
nikt tego nie poslucha
Na czym polega niebezpieczeństwo posiadania wyszkolonej armii? że Rosja zaatakuje siły NATO? przecież to bzdura, większe niebezpieczeństwo może stanosić potencjalne uwikłanie Polski w konflikt w Syfii czy Afganistanie. Na bliskim wschodzie jest Rosja która ma rakiety atomowe, byle by Polska nie była polem bitwy jak podczas ostatnich wojen
2017-06-01 00:22:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy