czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Wybory we Francji: "upadek lewicy, Macron ma pełnię władzy"

Wybory we Francji: "upadek lewicy, Macron ma pełnię władzy"

Wybory we Francji: "upadek lewicy, Macron ma pełnię władzy"
Data publikacji: 2017-06-18 23:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 842 270372

Przywódca francuskich socjalistów Jean-Christophe Cambadelis ocenił w następstwie drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji, że upadek lewicy nie pozostawia wątpliwości, a pełnię władzy ma prezydent Emmanuel Macron i jego partia La Republique en Marche.

"Dziś wieczorem upadek Partii Socjalistycznej nie pozostawia żadnych wątpliwości. Prezydent Republiki ma pełnię władzy" - oznajmił Cambadelis. Poinformował, że podaje się do dymisji, a jego miejsce ma zająć "zbiorowe przywództwo". 

"Triumf Macrona jest niepodważalny" - przyznał Cambadelis. Zaapelował, by jego ugrupowanie zasadniczo się zreformowało. "Lewica musi się radykalnie zmienić" - powiedział. 

Według prognoz Partia Socjalistyczna i jej sojusznicy zdobyli 45 mandatów w liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym. Głosowało na nich 6 proc. wyborców - podało MSW po przeliczeniu 75 proc. oddanych głosów. W dotychczasowym Zgromadzeniu Narodowym Partia Socjalistyczna miała 280 mandatów, co pozwalało jej na samodzielne rządy.

 Skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona zdobyła według prognoz 17 miejsc. Jej lider Jean-Luc Melenchon zwrócił uwagę na niską frekwencję szacowaną na 43 proc., oceniając, że była ona wyrazem "masowego strajku powszechnego od obywatelskiego obowiązku". 

Zapowiedział "społeczny opór" wobec reform planowanych przez Macrona, wśród których jest reforma prawa pracy. Melenchon zaznaczył, że prezydent nie ma prawa "zniszczyć kodeksu pracy".

 Wyborcy dali w niedzielę wyraźną większość partii prezydenta Emmanuela Macrona, La Republique en Marche (LREM), która zdobyła większość bezwzględną w izbie niższej parlamentu. Na LREM głosowało 42 proc. wyborców. To przekłada się na 355 do 360 miejsc i pozwala Macronowi na sformowanie rządu, by realizować reformy, do których zobowiązał się w swojej kampanii wyborczej. (pap)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Zed
Ważniejszy jest upadek partii faszystowskiej Le Pen
2017-06-19 09:28:24
przeca wygrała lewica
lewica z elementami lewackimi wręcz
2017-06-19 08:32:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy