piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Wybory w USA. Trump wygrywa

Wybory w USA. Trump wygrywa (akt. 1)

Wybory w USA. Trump wygrywa
Data publikacji: 2016-11-09 06:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1503 169101

Nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump zwyciężył w wyborach prezydenckich w Pensylwanii, zdobywając kolejnych 20 głosów elektorskich. Trump jest faworytem wyścigu do Białego Domu i wg mediów ma 264 głosy elektorskie na 270 potrzebnych do zwycięstwa.

Jak podają portal Politico i dziennik "New York Times", kandydatka Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton zdobyła do tej pory 215 głosów elektorskich.

***

Wcześniejsza informacja

Kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump wygrał we wtorek wybory na Florydzie - kluczowym, największym stanie wahadłowym - i coraz bardziej przybliżył się do nieoczekiwanego zwycięstwa z kandydatką Demokratów Hillary Clinton.

Głosowanie na Florydzie zakończyło się już kilka godzin temu, ale bardzo długo nie ogłaszano wyniku, gdyż kandydaci otrzymali niemal identyczne poparcie. Jak podała CNN, to jednak Trump zwyciężył w tym słonecznym stanie stosunkiem 49 do 48 proc. głosów. Wygrywając na Florydzie, z której pochodzi aż 29 głosów elektorskich, a także w Iowa oraz wcześniej w Ohio i Karolinie Północnej, Trump niespodziewanie stał się faworytem całego wyścigu prezydenckiego.

 Jak dotąd Trump zapewnił już sobie 245 głosy elektorskie, a była sekretarz stanu - 209. By zdobyć prezydenturę, potrzeba wygrać 270 z 538 głosów elektorskich. Wszystko zależy teraz od wyników w stanach Michigan, Wisconsin, Pensylwanii i New Hampshire, czyli dużych wahadłowych stanach na środkowym zachodzie i na wschodnim wybrzeżu kraju. Wybory już się tam skończyły i Trump nieznacznie prowadzi w tych stanach, ale wciąż nie podliczono wszystkich głosów. Jeśli Clinton w nich przegra, to zdaniem komentatorów może już zapomnieć o zwycięstwie.

Jak komentowała korespondentka CNN z siedziby sztabu Clinton w Nowym Jorku, zgromadzeni ludzie są tak zszokowani, że niektórzy płaczą, gdy dowiadują się, że Trump wygrywa w kolejnych stanach.

Są to na razie prognozy, ale wskazują, że wygrana Trumpa jest bardzo prawdopodobna. 70-letni biznesmen i gwiazdor telewizyjny, bez żadnego doświadczenia w polityce, radzi sobie zaskakująco dobrze, znacznie lepiej niż przewidywały wszystkie sondaże.

Zgodnie z oczekiwaniami Clinton wygrała wybory w stanach Waszyngton, Kalifornia, Maryland, Oregon, Connecticut, Maine, Illinois, Massachusetts, Delaware, New Jersey, Nowy Meksyk, Rhode Island, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia (DC), czyli Waszyngtonie.

Trump zwyciężył – też tak jak przewidywano – w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Mississippi, Missouri, Montanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Dakocie Północnej, Dakocie Południowej, Tennessee, Teksasie, Wirginii Zachodniej, Idaho i Wyoming, – czyli głównie w konserwatywnych stanach amerykańskiego Zachodu i Południa, a także w wahadłowym stanie Georgia.

Wciąż nieznane są wyniki w wahadłowych stanach - Newadzie, gdzie na razie prowadzi Clinton i Arizonie, gdzie prowadzi Trump.

Częściowe rezultaty w tych stanach wskazują na niespodziewanie silne poparcie tam dla Trumpa – kontrowersyjnego kandydata, którego prezydentura byłaby, jak podkreślają komentatorzy, przełomem w historii USA i spotkałaby się z negatywną reakcją w krajach będących kluczowymi sojusznikami USA na świecie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Republikanin - raz jeszcze...
A po 2-ie.... Im SILNIEJSZE Stany Zjednoczone, tym i wieksza SILA NATO oraz wieksze bezpieczenstwo tak dla Polski jak i calej Europy Wschodniej ! Reasumujac: koniec z 8 -letnia miekka PO-lityka USA ! Od razu widac i slychac...jak Rosjanie od pierwszych juz minut "miekna" tj. wykazujac od razu DUZY RESPEKT w swoich Gratulacyjnych wy-PO-wiedziach... przed jeszcze silniejsza Ameryka !!
2016-11-09 11:08:48
Republikanin,
Odp. do komentarza Wybory ! Po 1-sze... jak by pewna czesc Polakow potrafila zachowywac sie poprawnie za granica, to i Wizy dla Polakow byly by juz wczesniej zniesione ! A po 2-ie "tak"... D. Tramp powinien zniesc Wizy dla Polakow juz w pierwszych minutach po ogloszeniu Swojego Zwyciestwa - gdyz to od "pierwszych minut" bylo dla USA najwazniejsze ? Najwazniejszym dla USA jest, ze Amerykanscy Socjalistyczni-Demokraci zostali rowniez PO-KONANI i pierwsze co uslyszeli - niestety PRZEGRALISMY i idzcie juz spac...!!
2016-11-09 10:56:32
Wybory
Dla Polski nic dobrego się nie stanie, bo wiz nadal nie ma, ale chociaż utarł nosa żonie kochanka stażystki.
2016-11-09 09:19:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy