sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Wybory w Grecji wygrała Syriza (akt.)

Wybory w Grecji wygrała Syriza (akt.)

Wybory w Grecji wygrała Syriza (akt.)
Data publikacji: 2015-09-21 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 263 22622

Po wygranej w niedzielnych wyborach parlamentarnych, Grecją ponownie ma rządzić lewicowa Syriza sprzymierzona z prawicową partią Niezależnych Greków. Unijni partnerzy oczekują od koalicji realizacji reform, do których się sama zobowiązała przed wyborami.

Przemawiając w Atenach do wiwatujących tłumów, przywódca Syrizy Aleksis Cipras oświadczył, że uzyskał potwierdzenie, iż postąpił słusznie, podając się do dymisji w sierpniu po rewolcie w szeregach własnej partii przeciwko ostrym warunkom porozumienia z kredytodawcami. Po wielomiesięcznych negocjacjach ugrupowanie Ciprasa zgodziło się na realizację reform oszczędnościowych, przeciwko którym wcześniej występowało. Obecnie może - jak powiedział - rozpocząć nową kadencję "z czystym kontem" i mandatem od wyborców.

- W dzisiejszej Europie Grecja i naród grecki to synonimy oporu i godności. Będziemy kontynuować naszą walkę przez kolejne cztery lata - oświadczył przywódca. - Przed nami są trudności, ale stoimy na pewnym gruncie. Nie odniesiemy zwycięstwa za pomocą magii, ale ciężką pracą.

Syriza Aleksisa Ciprasa wygrała wynikiem 35,47 proc. - podało MSW po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się konserwatywna Nowa Demokracja z 28,09 proc. głosów. Syriza będzie miała 145 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie, gdyż system wyborczy premiuje zwycięzcę dodatkowymi 50 miejscami. Na trzecim miejscu uplasowała się skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka z prawie 7-procentowym poparciem i 18 miejscami w parlamencie, a na czwartym prawicowi Niezależni Grecy pod wodzą Manosa Kammenosa, którzy będą prawdopodobnie mieli 10 miejsc. Dzięki ich ponownemu wejściu do koalicji rząd ma mieć w parlamencie poparcie ponad połowy posłów.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w specjalnym liście do Ciprasa podkreślił, że liczy na wkład nowego rządu w rozwiązywanie problemów, z jakimi boryka się UE - kryzys związany z uchodźcami oraz działania na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W odmiennym tonie wypowiedział się przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który gratulował zwycięstwa Ciprasowi, ale skrytykował go za decyzję powrotu do koalicji z Niezależnymi Grekami, gdyż uważa, że Panos Kammenos jest osobą nieodpowiedzialną, która zawsze musi być pod kontrolą.

Frekwencja przy urnach wyborczych była niska i wyniosła 45 proc. uprawnionych do głosowania. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Lewicowa Syriza zdobyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji od 30 do 34 proc. głosów, a jej główny rywal konserwatywna Nowa Demokracja 28,5-32,5 procent - wynika z opublikowanych rezultatów sondażu powyborczego exit poll.

Sondaż przeprowadziło pięć greckich stacji telewizyjnych. Według niego Syriza nieznacznie wygrała wybory parlamentarne w Grecji, ale nie zdobyła większości umożliwiającej samodzielne rządzenie. Sondaż ten dawał Syrizie 30-34 proc. głosów, a konserwatywnej Nowej Demokracji 28,5-32,5 proc. Do utworzenia rządu konieczna będzie koalicja. Na trzecim miejscu z poparciem 6,5-8 proc. uplasowała się skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka. Według sondażu exit poll w nowym parlamencie Grecji może się znaleźć osiem partii. 

Jak podało w niedzielę wieczorem greckie MSW po przeliczeniu 30 proc. głosów lewicowa Syriza prowadziła z wynikiem 35,3 proc., a na drugim miejscu była konserwatywna Nowa Demokracja, która uzyskała 28,1 proc. (pap)

Na zdjęciu: Premier Aleksis Cipras, który w sierpniu podał się do dymisji, co doprowadziło do kolejnych wyborów. Jego partia Syriza zdobyła w niedzielnych wyborach przewagę mimo niespełnienia wcześniejszych oczekiwań wyborców poprzez zgodę na oszczędności wymagane przez wierzycieli.

Fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Komentarze

Observer,
PO wczorajszych tj. w dniu 20/9 Wyborach w Grecji, dalszy PO-lityczny "bajzel" zagwarantowany ! To tylko juz PO-nownie kwestia czasu...??
2015-09-21 22:43:17
Z Lewica "PO-d gorke"...czyli skad My to znamy ??
Nie majac pelnego i calkowietego PO-jecia o Lewicowej Greckiej PO-lityce...tak PO-nownie zaglosowali przecietni i niezorientowani do konca Greccy Obywatele ! A pozniej za kilka czy kilkanascie juz miesiecy... znow zaczna PO-nownie "plakac" i narzekac ze dalej jest zle... i nic sie wcale nie PO-prawilo... ? Jak wiec sobie wczoraj PO-scielili... to teraz tak znow dalej beda miec ! Tylko najgorsze jest to, ze za jakis czas, znow Finanse UE czyli Unijnych Podatnikow PO-nownie beda musialy cala Grecje i Grekow wesprzec ! A wiec ilez... i jak dlugo mozna...??
2015-09-21 10:01:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy