Czwartek 06 maja 2021r. 

Wokalistka skazana za obrazę... Nilu

Data publikacji: 2018-02-28 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wokalistka skazana za obrazę... Nilu
 

Sąd w Kairze skazał wokalistkę Sherine na sześć miesięcy więzienia za żart z czystości Nilu. Jej stwierdzenie, że picie wody z tej rzeki powoduje choroby, uznano za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości". Wyrok nie jest prawomocny.

Do apelacji gwiazda egipskiej muzyki pop może przebywać na wolności, gdyż zapłaciła 5 tys. funtów egipskich kaucji (ok. 965 złotych) – poinformował egipski dziennik "al-Ahram". Sąd nałożył na nią również grzywnę w wysokości 10 tys. funtów egipskich (ok. 1930 złotych).

W listopadzie Sherine Abdel Wahab postawiono zarzut "obrazy państwa egipskiego", gdy w internecie pojawiło się nagranie, na którym podczas koncertu wokalistka została poproszona przez fana o wykonanie piosenki "Czy kiedykolwiek piłeś wodę z Nilu?". Artystka odpowiedziała, że "picie wody z Nilu powoduje schistosomatozę" – jest to choroba pasożytnicza.

– Zamiast tego napij się Evian (marka wody – PAP) – zażartowała.

Egipskie stowarzyszenie muzyków nałożyło 14 listopada na 37-letnią artystkę czasowy zakaz występowania na egipskich scenach za "nieuzasadnione szyderstwo z naszego drogiego Egiptu".

W wydanym w listopadzie oświadczeniu piosenkarka przeprosiła za "głupi żart" podczas koncertu, który jej zdaniem odbył się w 2016 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Mój ukochany kraju, synowie mojego kraju, Egiptu, przepraszam was z całego serca za ból, jaki wam sprawiłam – oświadczyła.

Jak podaje BBC, w ostatnich latach w wielu krajach dzięki programom rządowym znacznie zmniejszono odsetek zachorowalności na schistosomatozę. W 2016 roku władze w Egipcie rozpoczęły program walki z tą chorobą, na który przeznaczyły 10 mln dolarów.

(pap)

Fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ