Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Włochy: rząd wprowadza obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 lat

Data publikacji: 2022-01-06 12:59
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-06 13:12
Włochy: rząd wprowadza obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 lat
Fot.Pixabay.com  

Rząd Włoch podjął w środę decyzję o wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla osób powyżej 50 lat. Zapis ten znalazł się w nowym dekrecie przyjętym podczas obrad Rady Ministrów. Tym samym we Włoszech będą obowiązywać jedne z najbardziej surowych przepisów o walce z pandemią.

Obowiązek szczepień dla osób powyżej 50. roku życia wejdzie w życie w kraju, w którym po dwóch dawkach szczepionki jest 86 proc. ludności, a ponad 20 mln mieszkańców, czyli jedna trzecia całej populacji, przyjęło już dawkę przypominającą.

Decyzja w tej sprawie zapadła po bardzo burzliwych według mediów obradach rządu w dniu, gdy zanotowano nowy rekord zakażeń od początku pandemii - ponad 179 tys. infekcji w ciągu jednej doby.

Kilka ugrupowań szerokiej koalicji rządowej chciało wprowadzenia obowiązku szczepień dla wszystkich. Ostatecznie dzięki mediacji premiera Mario Draghiego wypracowano kompromisowe rozwiązanie.

Szef rządu powiedział po posiedzeniu: "Chcemy zatrzymać wzrost krzywej zakażeń i nakłonić Włochów, którzy dotąd się nie zaszczepili, by to zrobili. Interweniujemy szczególnie w sprawie grup wiekowych, które są bardziej narażone na hospitalizację, by zredukować presję na szpitale i ratować życie".

Minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył: "Decyzje, jakie podejmujemy, mają na celu jak największe ograniczenie liczby niezaszczepionych, bo to ta grupa jest powodem presji na nasz system szpitali". Jak dodał, obecnie dwie trzecie pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione. Na pozostałych oddziałach stanowią oni połowę chorych.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Honorata
2022-01-06 20:00:13
W naszym kraju też powinni wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA