niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Świat > We Wschodniej Gucie zginęło ponad 900 cywilów

We Wschodniej Gucie zginęło ponad 900 cywilów

We Wschodniej Gucie zginęło ponad 900 cywilów
Data publikacji: 2018-03-08 21:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 791 317416

Ponad 900 cywilów, w tym 188 dzieci, zginęło od 18 lutego, kiedy syryjskie siły rządowe rozpoczęły ofensywę we Wschodniej Gucie, rebelianckiej enklawie koło Damaszku - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Bilans ujmuje również czwartkowe ofiary - w bombardowaniu na miejscowość Zamalka zginęło siedmiu cywilów. Daje to w sumie dokładnie 905 zabitych cywilów od rozpoczęcia operacji.

Wcześniej w czwartek z powodu toczących się we Wschodniej Gucie walk między siłami rządowymi a rebeliantami Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) przełożył konwój humanitarny, który miał dotrzeć tego dnia. Miał to być drugi konwój dla enklawy; pierwszy dotarł w poniedziałek, ale z 14 spośród 46 ciężarówek nie wyładowano całości pomocy humanitarnej z powodu trwającego ostrzału. Według agencji Reutera większość pomocy medycznej zabrali żołnierze sił rządowych.

W środę poinformowano, że wojska reżimu prezydenta Baszara el-Asada odbiły już ponad połowę Wschodniej Guty; przecięły na pół obszar kontrolowany przez rebeliantów, przesuwając linię frontu w pobliże gęsto zaludnionych terenów.

Wschodnią Gutę zamieszkuje ok. 400 tys. osób. Kontrolują ją rebelianci, a od 2013 roku enklawa ta jest oblegana przez syryjskie siły rządowe. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

24 lutego Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję wzywającą do ustanowienia "natychmiastowego" 30-dniowego rozejmu w Syrii m.in. w celu umożliwienia ewakuacji rannych ze Wschodniej Guty oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Jednak już po kilku godzinach ponownie rozpoczęły się zacięte walki.

(pap)

Na zdjęciu: poszukiwanie ofiar w ruinach kamienicy, która zawaliła się w efekcie działań wojennych.

Fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Komentarze

Odp. od tylu... do zad-a
To dopiero IS-lamisci dostali by "Wiatru w skrzydla"...!! Zad, a nie mozesz na Ochotnika tam PO-jechac i tym IS-lamistom juz tam na miejscu PO-magac - chyba ze juz z Gory... boisz sie od-strzelenia ??
2018-03-10 01:26:35
zed
Może ktoś wreszcie odstrzeli Asada i będzie spokój
2018-03-09 07:28:11
Jak Kuba Bogu...
Zachcialo sie tym Rebelianto/Is-lamistom powiekszyc jeszcze wiecej ISLAM i w Syrii, to maja teraz za Swoje ! A jak Is-lamisci postepuja wobec Chrzescijan w Syrii... Nie po Ludzku... Torturujac i Mordujac Chrzescijan jak sie da i ile sie da - to jest "OK" ?? A Sami pozniej chca, by wobec nich przestrzegano Prawa Czlowieka - czyli cos tu nie gra i "Lewa nie rowna sie Prawej" ??
2018-03-09 00:14:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy