czwartek, 21 stycznia 2021r.

W USA ponad 10 mln zakażeń koronawirusem od początku epidemii

Data publikacji: 2020-11-10 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-11 11:28
W USA ponad 10 mln zakażeń koronawirusem od początku epidemii
 

Od wybuchu epidemii koronawirusa w USA zdiagnozowano łącznie 10 107 568 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i zmarły 238 202 osoby chore na Covid-19 - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU) w Baltimore.

Zgodnie z szacunkami tej uczelni w ostatnich 24 godzinach w kraju zarejestrowano 105 927 nowych infekcji i 457 zgonów.

Czekając na szczepionkę

W Nowym Jorku, który na wiosnę był w USA po wybuchu pandemii jej epicentrum, gubernator Andrew Cuomo podkreślił w poniedziałek, że nasila się ona kraju i na całym świecie. Jak przewidywał, w stanie odsetek pozytywnych testów na obecność koronawirusa będzie wzrastał aż do końca zimy.

W oparciu o spadające wskaźniki określające przebieg walki z Covid-19, w tym wyników testów i liczby przyjęć pacjentów do szpitali, Cuomo ogłosił m.in., że obejmująca obszary o największym zakażeniu czerwona strefa dzielnicy miasta Nowy Jork, Brooklynu, zmieni się w ostrzegawczą, pomarańczową strefę.

- Długofalowe działanie polega na dążeniu, by jak najszybciej uzyskać szczepionkę i rozprowadzić ją tak szybko i sprawiedliwie, jak tylko możliwe. Tymczasem, aby uporać się ze wzrostem (liczby przypadków wirusa), wykonujemy więcej testów i wprowadzamy ograniczenia tam, gdzie jest to konieczne – wyjaśniał gubernator.

Cuomo dodał, że jego strategia polega na agresywnym „atakowaniu” wyselekcjonowanych obszarów nawet wówczas, kiedy nastąpiło tam tylko nieznaczne zwiększenie liczby zakażeń.

Ludzie są zmęczeni, wirus nie

Przypomniał nowojorczykom, że ograniczenia w żółtej strefie obejmują limit 25 osób na zgromadzeniach masowych, limit czterech osób przy jednym stole w restauracjach podczas posiłków i testowanie 20 proc. uczniów i wykładowców w szkołach w tygodniu. Bary i restauracje zlokalizowane w żółtych strefach muszą być zamykane najpóźniej o północy.

- Zmęczenie Covid jest prawdziwe, ale wirus nie jest zmęczony. Czerwone, pomarańczowe i żółte strefy to nasz sposób reagowania na postępy, jakie czyni wirus. Zamierzamy zwiększać ograniczenia i egzekwowanie (przepisów wprowadzających obostrzenia). Jeśli pozostaniemy mądrzy i zdyscyplinowani, będziemy potrafili sobie z tym poradzić, ale to będzie wymagało od nas wszystkich bycia twardymi Nowy Jorku – podkreślał Cuomo.

Wskaźnik testów z pozytywnym wynikiem w ciągu ostatniej doby na obszarach z największymi w całym stanie skupiskami koronawirusa wynosił 4,32 proc. (384 na 8899 wykonanych). W pozostałych obszarach sięgał 2,69 proc. (2760 na 102 517). Zmarło 26 osób, w tym osiem w mieście Nowy Jork. Od początku pandemii odnotowano 973 zgonów.

(PAP)

Fot. Pixabay.com

Komentarze

Czyli ze...
2020-11-11 22:24:29
Przeciwnik wykancza... bez wy-po-wiedzenia Oficjalnej Wojny !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ