Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W USA i Australii wykryto 2 nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki

Data publikacji: 02 maja 2022 r. 07:38
Ostatnia aktualizacja: 02 maja 2022 r. 11:37
W USA i Australii wykryto 2 nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki
Fot. Pixabay.com  

W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki i naturalną odporność. Liczba wywołanych nimi zakażeń gwałtownie rośnie w Republice Południowej Afryki, gdzie naukowcy ostrzegają przed możliwością nadejścia piątej fali zakażeń SARS-CoV-2.

W USA wykryto obecność nowych podwariantów Omikronu oznaczanych symbolami BA.4 i BA.5 - poinformował w sobotę amerykański magazyn Fortune. Agencja Bloomberg zaznaczyła w czwartek, że podwarianty wydają się być bardziej zaraźliwe niż podwariant BA.2 oraz pierwotny BA.1.

Zakażenie BA.4 wykryto również w Australii u osoby podróżującej z RPA - podał w sobotę portal news.com.au. Podwariant BA.2 zidentyfikowano natomiast w ściekach Melbourne na południu kraju.

"Spodziewamy się, że podwarianty te mogą powodować nawrót choroby i omijać niektóre szczepionki. Tylko tak wytłumaczyć można to, że do wzrostu zakażeń dochodzi w RPA, gdzie ponad 90 proc. populacji uzyskało odpowiedni - jak się zdawało - poziom ochrony immunologicznej" - powiedział cytowany przez Fortune Tulio de Oliveira, pracujący na południowoafrykańskich uniwersytetach wirusolog.

W związku z rozprzestrzenianiem się podwariantów BA.4 i BA.5 w RPA może dojść do piątej fali zakażeń Covid-19 - ostrzeżono w sobotę. (PAP)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ewolucje
2022-05-02 11:21:28
Wirusa by omijał szczepionki oczywiście przewidzieli antyszczepionkowe szury ale różne niekwestionowane autorytety mówiły i tym że wystarczy jednorazowe zaszczepienie 70% populacji byśmy byli bezpieczni... Jednorazowe szczepienie a rząd zamówił 80mln szczepionek...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA