środa, 23 września 2020.
Strona główna > Świat > W Nowym Jorku zmarł zarażony koronawirusem polski lekarz

W Nowym Jorku zmarł zarażony koronawirusem polski lekarz

W Nowym Jorku zmarł zarażony koronawirusem polski lekarz
Data publikacji: 2020-05-15 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-18 16:27
Wywietleń: 1200 455480

W Nowym Jorku zmarł w rezultacie powikłań związanych z Covid-19 dr Bogdan Lekan. Był pierwszym polsko-amerykańskim lekarzem, który stał się ofiarą pandemii.

O śmierci 59-letniego pediatry, który miał własny gabinet w zamieszkałym w dużej części przez Polonię rejonie Ridgewood, w dzielnicy Queens, powiadomił jego kolega ze studiów dr Henryk Cioczek.

Dr Lekan przybył do Stanów Zjednoczonych pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Rezydenturę medyczną skończył w Flushing Hospital, w Queens. Praktykował w Ridgewood od ok. 20 lat.

- Był bardzo dobrym lekarzem. Szanowali go i cenili zarówno młodzi pacjenci, jak też ich rodzice. Miał dobrą renomę, podejście do dzieci i był bardzo lubiany. Wszyscy są w szoku, ponieważ nikt się nie spodziewał, że nie przeżyje – powiedział dr Cioczek.

Jak dodał w odróżnieniu od niektórych lekarzy, wyjeżdżających z Nowego Jorku z obawy przed zakażeniem, dr Lekan pracował z poświęceniem do końca. Chorował przez ok. trzy tygodnie z czego przez ponad dwa podłączony był do respiratora. Prawdopodobnie zaraził się od małego pacjenta. Był pierwszym aktywnie praktykującym lekarzem polskim w Nowym Jorku zmarłym z powodu SARS-Cov-2.

W oknie gabinetu dr Lekana w Ridgewood wystawione są kwiaty i pisane dziecięcą ręką wspomnienie:

"Był najlepszym lekarzem. Będziemy bardzo tęsknić za dr. Lekanem. Był niezwykłym człowiekiem, który dbał i kochał swoich pacjentów. Zawsze im pomagał. (...) Pacjenci go kochali. Zawsze pozostanie w naszych sercach".

Dr Lekan urodził się w Biłograju. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Lublinie w roku 1985. Jako specjalizację obrał pediatrię. Zmarł w nocy 13 maja w jednym z szpitali w stanie New Jersey. Zostawił żonę i dwie małe córki.

- Z wielkim bólem i żalem żegnamy naszego kolegę i przyjaciela, który codziennie leczył małych pacjentów bez podstawowego wyposażenia ochronnego i poświęcił swoje życie. Był bardzo szanowanym i cenionym lekarzem – powiedział PAP dr Dariusz Konopka, były prezes Stowarzyszenia Polsko- Amerykańskich Lekarzy "Medicus" w Nowym Jorku.

Za duszę dr. Lekana została odprawiona msza św. żałobna w kościele Our Lady of Consolation na Brooklynie.

(ip)

Fot. domena publiczna

Na zdjęciu: dr Bogdan Lekan miał gabinet w rejonie Ridgewood, w dzielnicy Queens.

Komentarze

Staszek Gie
Można powiedzieć: Radiowa Trójka kończy tak, jak zaczęła w 1982 roku. Operacją specjalnego znaczenia. Operacją, która ma pchnąć nastroje społeczne, zwłaszcza wśród młodzieży, w tę a nie inną stronę. Operacją, która miała skapitalizować odejście tych, którzy i tak odejść chcieli, bo przecież tę decyzję środowisko już podjęło. Wreszcie operacją, która ma sprawić, że ostatni w Europie kraj naprawdę wolnej debaty ma zostać przedstawiony jako „kraj cenzury”.
2020-05-18 16:11:27
Ty pacjent
- zapomniałeś o Józku na "azbeście" z Brooklynu. Ten "kopnął" bez powikłań i mszy świętej w kościele Our Lady of Consolation.
2020-05-17 08:34:47
Pacjent
W Nowym Jorku zmarł w rezultacie powikłań związanych z Covid-19 hydraulik Mieczyslaw Rurka. Był pierwszym polsko-amerykańskim hydraulikiem, który stał się ofiarą pandemii.Hydraulik Mieciu przybył do Stanów Zjednoczonych pod koniec lat dziewięćdziesiątych.Był bardzo dobrym hydraulikiem. Szanowali go i cenili zarówno młodzi mlodzi, jak też starzy emigranci. Miał dobrą renomę,uczciwe podejście do pracy i był bardzo lubiany. Wszyscy są w szoku, ponieważ nikt się nie spodziewał, że nie przeżyje – powiedział kolega hydraulik Krzys.
2020-05-16 19:17:25
Ucieczki lekarzy z Nowego Jorku.
Jak podaje amerykańska prasa , z Nowego Jorku uciekają lekarze. Jest takich już ponad 300 osób. Teraz dopiero widać , kto jest prawdziwym lekarzem z powołania , a kto jest tchórzliwym śmieciem. Nowy jork to światowe centrum pandemii. Teraz różne przysięgi i inne bajery nie mają już znaczenia. Dlatego , cześć i chwała polskiemu bohaterowi.
2020-05-16 11:38:10
zazeł
"miał własny gabinet w zamieszkałym w dużej części" przez polskich analfabetów rejonie.
2020-05-16 11:16:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie